Türkiyeden Haberler

Hintli firma, mermer ocağını ruhsatsız firmaya devretti

Antalya’nın Elmalı İlçesi Tekke Köyü’nde Alevi inancında kutsal sayılan ve Abdal Musa Dergahı’nın da bulunduğu Dur Dağı’nda, RK Marble adlı Hintli bir firmaya ait mermer ocağına karşı Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği ve köylüler tarafından açılan davada firma lehine verilen karar, Danıştay 8’inci Dairesi tarafından bozulmuştu.

Danıştay’ın bu kararı üzerine Türkan Aktaş adlı vatandaş, mermer ocağının faaliyetlerinin sona erdirilmesi için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı başvuruda bulundu. Başvuru Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na gönderildi.

BAŞKA FİRMAYA DEVREDİLMİŞ

Başvuruya ilişkin bölgeye teknik ekip gönderildi. Teknik ekibin hazırladığı raporda, Danıştay’ın aleyhine karar verdiği Hintli firma RK Marble’nin ocağı başka bir firmaya devrederek terk ettiği belirlendi. Teknik ekibin incelemelerine ilişkin başvuru sahibini bilgilendiren Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak, Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü personelinden oluşturulan teknik heyetin şikayete konu olan mermer ocağı ve çevresinde inceleme yaptığını belirtti. İncelemeler sonunda, türbenin arka tarafındaki dağda açılmış mermer ocağında ruhsatın daha önce RK Marble Int. Ltd. Şti adına alındığını belirten Özkaynak, şu anda ise Forzamar Mermer şirketine ait olduğunu kaydetti.

ZORUNLU GSM RUHSATI YOK

Vali Yardımcısı Özkaynak imzalı yazıda, 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 7’nci maddesi gereği alınması zorunlu izinlerden olan GSM ruhsatının mevcut firma adına yenilenmesi gerektiği, ancak bu zamana kadar valiliğe bu hususta başvuru yapılmadığı, tetkik anında sözkonusu ruhsat sahasında herhangi bir faaliyetin olmadığı, bekçi dışında kimsenin bulunmadığı, çalışmaya hazır vaziyette iş makinelerinin bulunduğu ifade edildi.

http://www.haberahval.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün