Türkiyeden Haberler

Cumartesi Anneleri 518. Hafta: Kiraz Şahin’i Işıklara Uğurladık! Cüneyt Aydınlar Nerede?

Cumartesi Anneleri 518. haftada, 21 yıl önce gözaltında katledilen Cüneyt Aydınlar’ı sordu. Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren 19 yıllık mücadele arkadaşları Kiraz Şahin’in acısıyla bir araya gelen kayıp yakınları ayrıca, “Daha kaçımız soğuk mezar taşına hasret gideceğiz” diye seslendi.

Bugün, 19 yıllık arayışının ardından toprağa verilen Kiraz Şahin’in acısıyla bir araya gelen Cumartesi Anneleri, boş kalan yerine Kiraz Şahin’in resmini koyarak, O’na “Güle güle Kiraz, çok sevgili İsmail’in vicdanılarımıza emenat. Her Cumartesi sözlerin dilimizde, 19 yıldır taşdığın İsmail’in fotoğrafı elimizde olacak.” şeklinde seslendi.

“Kiraz Pratiğiyle Bize Işık Tuttu”

Eylemde ilk sözü Şahin’in akrabası olan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Ali Kenanoğlu aldı. Kenanoğlu “Hayat bazı insanlara hiç gülmüyor” diyerek, Şahin’in yaşamı boyunca çok acı yaşadığını, Türkmen Alevi bir aileden olan Şahin’in hiçbir zaman devletin asimilasyon politikalarına boyun eğmediğini, bu direnişini eşi İsmail Şahin’i bulma mücadelesinde de sürdürdüğünü ifade etti. Kenanoğlu ayrıca, “Kiraz pratiğiyle bize ışık tuttu, mücadelesini sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır, Kiraz Şahin’in henüz, söyleyecek sözünün bitmediğini belirterek, “Söyleyemediklerini biz söyleyeceğiz, son nefesimize kadar” dedi. Adaletin hiç gelmeyeceğini düşündüğünü ifade eden Kırbayır sözlerini, “Eğer beni de bir mezarım olursa taşına; Cemil, insanlık, özgürlük, demokrasi için, sömürü düzenine karşı asil ve onurlu direnişinde kan tükürdün celladının yüzüne. Yattığın toprağı sürseydim yüzüme mutlu olacaktım ama hasretim oldun.” diyerek sürdürdü.

Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak ise, Kiraz Şahin’in Galatasaray Meydanı’na ilk geldiği günü anlatarak, Şahin’in elinde İsmail Şahin’e ait küçük bir fotoğraf ile geldiğini belirtti. Kırbayır, Kiraz Şahin için, “O gün devletten yana bir umudu vardı. Burada yaşadığı polis terörü, saldırılarla adaletin, devletin vicdansızlığını tanıdı” diye konuştu.

“Daha kaçımız acıyla, soğuk mezar taşına hasretle gideceğiz?”

Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Kiraz Şahin’in yaşamını yitirmeden önceki günlerde, kaldığı hastanenin camından dışarı bakarak, “İsmail, kızını büyüttüm, evlendirdim, gelmedin. Oğlunu askere gönderdim, gelmedin. Hasta yatağındayım, bari şimdi gel” dediğini anlatarak, yetkililere hitaben, “Daha yeter, ne kadar susacaksınız. Daha kaçımız acıyla, soğuk mezar taşına hasretle gideceğiz. Lanet olsun size. Ama bilin, içimizdeki bu ateş sizi de yakacak.” diye haykırdı.

Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç ise Kiraz Şahin’e hitaben, “Yeminimizi tazeliyoruz, unutmayacağız. Sakın ha üzülme. Sen yapman gerekeni yaptın. Gittin ya, yükümüz biraz daha ağırlaştı, olsun. Bizim İsmail’i de taşıyabilecek gücümüz, azmimiz, irademiz var. Rahat uyu.”

“Cüneyt Aydınlar Nerede?”

Yirmibir yıl önce gözaltında kaybedilen Cüneyt Aydınlar’ın yakını Recep Aydınlar, Cüneyt Aydınların götürüldüğü Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün hücresinden, “Ölüme hazır mısın?” denilerek, çıkarıldığını ve katledildiğini söyledi.

Haftanın açıklamasını gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu. 21 yıldır söyledikleri gibi, Başkomiser Ahmet Erkut, polis Doğan Özdemir, Mehmet Yalın, Ali Çinal başta olmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü TMŞ’ndeki 3 Nolu TİM’de yer alan polislerin Aydınlar’a işkence ettikten sonra kaybettiklerini yineledi.

İstanbul Disiplin Kurulu Kararı ile bu polisleri koruyan Vali N. Kemal Eren, İl Hukuk İşleri Müdürü Ümit Esmer, Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Çağlar, Asayiş Şube Müdürü Sedat Demir, Personel Şube Müdürü Ümit Bavek’in Aydınların kaybedilmesinden sorumlu olduğunu kaydeden Ocak, Aydınların akıbetinin açıklanmasını ve kaybedenler üzerindeki cezasızlığa son verilmesini istedi.

Kaynak: Direnişteyiz.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün