Avrupadan Haberler

Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu:”Aleviler İradesiyle Kendi Adayını HDP’ye Gönderdi”

Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu (HAKDER) Başkanı Nurettin Altundal, Alevilerin kendi adayını HDP’ye kendi iradesi ile gönderdiğini belirterek, bundan dolayı da Alevilerin iradesini sandığa yansıtmasını istedi.

Hollanda’da başlayan seçimlerde Alevilerin sandık başına gitmesini isteyen Altundal, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun ve üyelerinin iradesi ile HDP’de aday gösterdikleri Turgut Öker’in Alevileri temsilen başarıya ulaşması gerektiğini vurguladı.

HDP’de Alevilerin sunduğu bildirgenin olduğu gibi yer aldığını hatırlatan Altundal, HDP ile stratejik ortaklıkları olduğunu söyledi. Federasyonları kurulduğundan beri Alevilerin gücünden korkan devletin gerek Cem Vakfı üzere gerek farklı yöntemlerle bizi dağıtmaya ve Aleviliği İslamlaştırmaya çalışarak Alevilerin içinde  iç sorunlar yaratarak yıpratmaya çalışmak ve bazı dernekleri federesyondan kopartmak gibi sıkntılar yaratıldı. Biz devletlere eleştirel bakarız Aleviler hiç bir partinin arka bahçesi değildir diyen Altundal Alevi Federasyonlarını  bölmek ve Örtülü ödeneklerle Aleviliği İslamlaştırma politikaları için  dedeler gönderildiğini belirterek hedefin Alevi Örgütlülüğü olduğunu söyledi.

Aleviler İnançsal ve siyasal çizgisini netleştirmezse kurda kuşa yem olacaktır bu yüzden federasyon olarak nettiz diyen Altundal Alevi bakış açısıyla sorunlara çöcüm bulmak istiyorsak siyasal bilincimiz olmalı şeklinde konuştu.

Altundal “HDP Hollanda çalışmalarımız derneklerimiz ve sosyal medya  üzeri yürütüldü. Aleviler artık şunu görmektedir CHP ye biraz daha oy verilmesi AKP nin tek başına iktidar olmasına engel değildir. Ama HDP ye yüzde beş oy gitmesi AKP iktidarını yıkıyor. Aleviler bunu biliyor. Biz Aleviler HDP de kendimizi buluyoruz. HDP programında Alevilerin talepleri yer almakta ve bu taleplere tam anlamıyla sahip çıkıldığı için HDP deyiz.CHP nin ise zorunlu din derslerine Diyanete karşı tavrı bellidir. Aleviler in her toplumun kendi inancı etrafında örgütleme hakkına sahip olması devletin buna taraf olmaması mesajı HDP tarafından desteklenmiştir ve Selahattın Demirtaş bunu çok güzel şekilde de ifade etmiştir”şeklinde konuştu.

Bizler Alevi inancı etrafında örgütlenmişiz biz Cem Vakfı ve Devletin çizgisinde değiliz dolayısıyla HakDer örgütlenmesi etrafında birleşmeye çağırıyoruz diyen Altundal “Aynı zamanda biz müttefiklerimizi belirleyen bir ögütüz. Bizim ilkelerimizi benimseyen bütün örgütlerle çalışırız bu bizim gücümüzdür.Aleviler kendi inancı etrafında örgütlenme hakkına sahiptir” ifadelerini kullandı.

http://www.firatnews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün