Avrupadan Haberler

İABF Başkanı Bitnel: Aleviler barajları yıkmak için sandık başında olmalı

İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu (İABF) Başkanı Cem Bitnel, Avrupa’da hala sandık başına gitmeyen Alevilerin hemen bugünden itibaren sandık başına gitmesi çağrısında bulundu. Bitnel “Tek kişilik diktatörlük faşizmini durdurmak için ve kendi değerlerimizle özgürce yaşamak için bütün aleviler sandık başına giderek önlerindeki engelleri kaldırmalı barajları yıkmalı” dedi.

7 Haziran’da yapılacak 25. dönem Milletvekili seçimleri için Avrupa’da 8 Mayıs’tan itibaren başlayan oy kullanma işlemleri devam ediyor. Avrupa’da oy kullanma işlemleri son bir haftaya girerken seçmenin sandık başına gitme oranı hala istenilen düzeye ulaşmış değil.

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nun HDP’yi destekleme kararı almasının ardından hemen sonra İsviçre’nin farklı kentlerinde bulunan 13 Alevi derneğinin üst kuruluşu olan İsviçre Alevi Birlikleri Federasyon (İABF) de HDP destekleme kararı almıştı. Avrupa’da yaşayan seçmenlerin oy kullanma işlemlerinin bitmesine 8 gün kalırken İABF Başkanı Cem Bitnel, federasyon olarak HDP’yi destekleme kararını neden aldıklarını hatırlatarak, Avrupa’da yaşayan bütün Alevilerin barajları yıkmak için sandık başına gitmesi çağrısında bulundu.

‘ALEVİLER KENDİ TALEPLERİNİ HDP İCİNDE KENDİLERİ SAVUNACAK’

Alevi kurumlarının bir inanç örgütlenmesi olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Bitnel, Alevilerin yıllardan beridir süre gelen gasp ediliş haklarının yeniden elde etmek için ve Alevilerin ezilmişliğini ortadan kaldırmak için siyasal alanlarda faaliyet yürüterek partilerle de bu noktada da ortaklaşmasının bir gereksinim olduğunu dile getirdi. Bu siyasallaşma noktasından hareketle Alevi Birlikleri Konfederasyonun ortaklaşma öncesinde devrimci, demokrat, insan haklarından yana olan siyasi partiler ve kurumlara yönelik açıktan kaleme aldığı mektubu hatırlatan Bitnel, açıktan yapılan bu görüşme taleplerine CHP ve HDP’nin yanıt verdiğini ve konfederasyon olarak bu iki parti ile görüştüklerini belirtti. O dönemde 2 siyasi parti ile yapılan görüşmelere yönelik Bitnel şunları aktardı “yaptığımız görüşmelere kamuoyuna şeffaf bir şekilde ve bütün dernek yöneticilerimizin katılımıyla gerçekleşti. Bu dönemde yapılan görüşmelerde HDP’nin getirdiği öneriler, demokrasiye bakış acısı, Aleviliğe bakış acısı, Alevilerin istek ve taleplerine bakış acısı bizleri çok memnun etti. HDP bizlere aslında isteklerimizi savunma teklifi ile değil ‘gelin taleplerinizi ve isteklerinizi kendiniz savunun’ teklifi ile geldi. Bu teklif bizim için gurur verici bir durumdu.

‘ALEVİLERİN TALEPLERİ İLK DEFA HDP İLE MESLİSE TAŞINACAK’

Hem yapılan o günkü görüşmede hem de daha önceki bütün görüşmelerde HDP dışındaki bütün partilerin ‘gelin bizim çatımız altında birleşin’ söylemi ile Alevilere yaklaştığını ifade eden Bitnel, HDP’nin Alevileri Alevi olarak kabul ettiğini vurguladı. Bitnel “HDP bizi biz olarak kabul etti. Bu çok önemliydi. Aleviler kendi rengi ile HDP içerisinde yer alıyor” dedi.

HDP’nin seçim beyannamesinde Alevilerin bugüne kadar dile getirdiği bütün taleplerin bir bire yer aldığını hatırlatan Bitnel, bugüne kadar HDP dışında hiçbir siyasal partinin bu talepleri kendi programına koymadığını vurguladı. Bugün ki Türkiye şartlarında ve mevcut iktidar zihniyetiyle yönetilen bir ülkede bu taleplerin bir siyasi parti tarafından açıktan savunulmasının hiçte kolay olmadığını belirten Bitnel, HDP’nin bu noktada gösterdiği tavrın büyük bir saygıyla karşılanması gerektiğini belirtti. Bitnel, Aleviler olarak yıllardan beridir dile getirdikleri taleplerinin ilk defa HDP birlikte meclise taşınacağını ve bu taleplerin gerçek temsilcileri tarafından savunulacağı fırsatının doğduğunu söyledi.

‘BÜTÜN ÇEVRELER DİLE GETİRMESELER DE HDP’NİN BARAJI AŞMASINI İSTİYORLAR’

HDP’nin barajı aşarak meclise gelmesi durumunun Türkiye’nin demokratikleşmesi acısından büyük bir anlam taşıdığını kaydeden Bitnel “CHP, MHP diğer siyasi partilerin birçoğu HDP’nin meclise girmesi gerektiğinin farkında. HDP ile birlikte var olan bütün kesimlerin mecliste temsil edilmesi gerektiğinin herkes farkında. Bu noktada her siyasi parti her oluşum bu çevrelere oy verenler veya destekleyenler kendilerine itiraf etmeseler de HDP’nin meclise girmesini istiyorlar” dedi

HDP ile birlikte bugüne kadar her anlamda dışlanmış katliama uğramış her kesimin meclise gireceğinin altını çizen Bitnel, HDP’nin bu kesimlere yönelik söylemlerinin sözde kalmayarak pratiğe dönüşme durumunun herkes tarafında görüldüğünü belirtti.

‘ARTIK BU ZULÜM BİTMELİ’

Osmanlıdan başlayarak bugüne kadar Alevilerin özgürce kendi inançlarını yaşama fırsatı bulmadığını, hala cem evlerine karşı baskılar olduğunu, cem evlerinin ruhsatlarının iptal edildiğini hatırlatan Bitnel “Birçok resmi makamda hala Alevi kelimesini kullanamadığımız yerler var. Yani bir alevi vatandaş gidip kimliğine ben aleviyim diye yazdıramıyor. Avrupa’da toplumlar çok rahat olarak ben aleviyim diyebiliyor. Kimse size nesiniz diye sormuyor bu durum ülkede öyle değil bu iyi görülmeli” şeklinde konuştu.

80 darbesinden sonra Alevilere ve diğer kesimlere yönelik yapılan şiddet eylemleriyle yetinilmediğini ayrıca Kültürel ve inançsal anlamda da Alevilerin yok edilmeye başlanıldığına dikkat çeken Bitnel, Zorunlu din dersleri adı altında Aleviliğin bilerek yok edilmek istendiğini belirtti. O süreçlerde Ailelerin çocuklarına ‘sen alevisin’ demeye korktuklarını hatırlatan Bitnel, o dönemden başlayıp bugüne kadar devam eden bu zulmün artık son bulma zamanının geldiğini vurguladı.

‘DİYANET ELİYLE ALEVİLİK YOK EDİLİYOR’

Cem evlerinin resmi anlamda Alevilerin inanç merkezi olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Bitnel, Diyanet Vakfı’nın kaldırılması gerektiğinin kaçınılmazlığına değindi. Alevilerin verdiği vergilerle Aleviliğin yok edildiğini belirten Bitnel, Aleviliğin bire bir Diyanet eliyle yok edildiğini söyledi. Bitnel “Türkiye’de camiler, köprüler Alevilerinde parasıyla yapılıyor bu yetmiyor köprülere Alevi katillerinin ismi veriliyor. Bu gerçekten acı bir durumdur. Bir alevi vatandaş o köprüden geçerken ne hissedecek. Hiç mi büyük insan yok siz gidip köprünün ismine Alevilerin katilinin ismini veriyorsunuz” şeklinde konuştu.

‘İLK DEFA SİYASİ BİR PARTİ ALEVİLERİN GERÇEK TELEPLERİNİ DİLE GELİYOR’

Alevilere yönelik yaşatılan bu gerçeklerin ve bunlara karşı Alevilerin taleplerinin bugüne kadar HDP dışında hiçbir partinin dile getirmediğini altını çizen Bitnel “HDP dışında hiçbir siyasi parti bu talepleri ne programlarına aldı nede bunlar için bir çalışma yürüttü. Yalandan olsa da Alevi kurumlarının temsilcisini alıp karşısına konuşmadılar. Yani orta yolu bulan bir yaklaşım olmadı. Alevi toplumunun HDP yönelmesinin en büyük sebeplerinden birisi budur. HDP’de bu ışığı ve samimiyeti gördüler. HDP bize oy verin biz bunu yaparız mantığı ile gelmedi gelin içimize girin gelin isteklerinizi birlikte yapalım dedi. Bu söylem bizim için çok önemliydi. Alevi inancını bugüne getiren önderlerinin dik duruşudur. Aleviler, Kerbela’da İmam Hüseyin’den Pir Sultan’a hep dik durmuştur. Cumhuriyet tarihinin de bu hep oldu. Şimdi de ise bu dik duruşu HDP ile birlikte devam ettiriyor” dedi.

‘BÜTÜN ALEVİLER YARIN DEMEDEN HEMEN ŞİMDİ SANDIK BAŞINA GİDİP OY KULLANMALI’

Demokrasiyi yok sayan, adalet mekanizmasını ele geçirmiş, hukuku ortadan kaldırmış, ağzını açanın yargılandığı benmerkezci ve tek kişilik diktatörlük anlayışının ülkede var olduğunu belirten Bitnel “Buna karşı siyasi düşüncesi ve görüşü farklı olan her kesimin birleşerek bu yapıyı durduracak tek gücün yanında yer almayız” dedi.

Avrupa’da devam eden oy kullanma işlemlerinin son bir haftaya girdiğini hatırlatan Bitnel, bugüne kadar sandık başına gitmeyen başta Aleviler olmak herkesin sandık başına gitmesi çağrısında bulundu. Bitnel “Türkiye’nin demokratikleşmesine inanan her bir birey artık Türkiye’nin geldiği noktada barajların yıkılması bu faşist iktidarın devrilmesi devrilen iktidarında baraj sularının altından kalması gerektiğini bilmeli. Bu anlamda her birey yarın demenden hemen şimdi sandık başına gidip oyunu kullansın. Demokrasi için insan hakları için Türkiye’nin geleceği için” dedi.

http://www.firatnews.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün