Türkiyeden Haberler

İl İl Sivas Katliamı’nın 22.Yıldönümü için Anma Gösterileri ve Basın Açıklamaları

Sivas Katliamı’nın 22.Yıldönümünde Türkiye’nin çeşitli illerinde anma gösterileri ve basın açıklaması yapıldı.

İSTANBUL

 

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla savaşa karşı Tünel Meydanı’nda bir araya gelen emek ve meslek örgütlerine pek çok siyasi parti ve demokratik kitle örgütü de destek verdi. HDP İstanbul Milletvekilleri Levent Tüzel ve Beyza Üstün’ün de katıldığı eylemde Suriye’ye yönelik olası bir savaşa karşı barış talebi dile getirildi.

Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne yürüyen kitle “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Suriye’de savaş istemiyoruz”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları attı.

Galatasaray Lisesi önünde Kitle adına açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin Suriye’ye karşı tasarladıkları savaş manevraları, söylem ve tavırları hem ülkemizde hem de Ortadoğu halklarında doğal olarak endişe ve kaygıya yol açmıştır her savaşta olduğu gibi bu savaşın da emekçi halkların, gençlerin kanı ve canı üzerinden yürütüleceği açıktır.” dedi. Sözlerine bir savaşın başladığı andan itibaren insanlık tarihinin ve vicdanının önünde yegane suçlusunun AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı olduğu uyarısıyla devam eden Mengüç, “Nasıl ki insanlık Neron’u, Sezar’ı, Mussolini’yi Hitler’i affetmediyse, olası bu savaşın çığırtkanlarını ve sorumlularını da affetmeyecektir” dedi.

SİVAS’TA KATLEDİLENLER DE ANILDI

Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin de anıldığı açıklamada, 22 yıl önce Madımak katliamını yaratanların, failleri koruyanların, savunanların, bugün halkları birbirine kırdırmak isteyenlerin aynı zihniyetin temsilcileri olduğu iddia edildi.

————————————————————————————————————————————

ANKARA


Sivas Madımak Oteli’nde, 33 aydının yanarak hayatını kaybetmesinin 22. yıldönümü kapsamında Ankara’da eylem yapıldı.

Alevi Örgütleri, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partilerin bulunduğu eyleme yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Sıhhıye Toros Sokak’ta başlayan eylem sloganlar eşliğinde Kolej kavşağına kadar sürdü.

Ellerinde hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ile bayraklar ve afişler bulunan grup, daha sonra saygı duruşunda bulundu.

Ardından ölenlerin isimleri tek tek okunurken gruptakiler de “burada” şeklinde karşılık verdi. Yapılan konuşmalarla yaşananlar tekrar hatırlandı. Eylem Semah gösterisi ile son buldu.http://www.hurriyet.com.tr/

——————————————————————————————————————————

İZMİR

2 Temmuz Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde İzmir’de de emek ve demokrasi güçleri eylem yaptı.

Alevi örgütlerinin, sendikaların, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin çağrısıyla Konak Eskisümerbank önünde toplanan yüzlerce insan Birinci Kordon boyunca Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Kitle örgütleri İkinci Kordon’dan yürümek istedi ancak emniyet güçleri izin vermedi.

‘Sivas’ın Işığı Sönmeyecek’, ‘Sivas’ı Unutma, Unutturma’, ‘Madımak’ı Yakanlar. AKP’yi Kuranlar’ ve ‘Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP’ sloganlarını attı. En önde ‘Sivas’ın Işığı Sönmeyecek’ yazılı pankart açıldı.

Emek Partisi üyeleri de ‘Sivas’tan Kobanê’ye, Barbarlık Yenilecek, Halklar Kazanacak’ pankartı ile Konak YKM önünde toplanarak kitleye katıldı. Yürüyüşte AKP’nin savaş çığırtkanlığı protesto edilerek Diren Kobanê sloganları atıldı.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Alevi Bektaşi Kültür Derneği Narlıdere Şube Başkanı Mustafa Arslan, devletin farklı uluslardan ve inançlardan olan Anadolu halklarını Türk İslam potasında eriterek makbul vatandaşlar yaratmaya çalıştığını ifade ederek ‘Bizler kimsenin dilinden, dininden, mezhebinden, cinsiyetinden dolayı aşağılanmadığı, ayrımcılığa uğramadığı, emek sömürünün yapılmadığı bir ülke istiyoruz’ dedi.

AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’nin Ortadoğu bataklığının bir parçası olduğunu dile getiren Arslan şunları dedi “Laik, demokratik ve özgür bir Türkiye için bugün, Irak’ta, Suriye’de, Kobanê’de görülmedik bir barbarlık, vahşet ve katliam yaşanmaktadır. Ortadoğu’da yaşanan bu katliamı ve savaş çığırtkanlarına dur demek için, tüm halkları ve inançları birlikte mücadeleye davet ediyoruz. 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamını unutmadık, unutturmayacağız’. (İzmir/EVRENSEL)

———————————————————————————————————————————

İZMİR-ALİAĞA

İzmir’in Aliağa ilçesinde Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri, 37 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Olayları’nın 22’nci yıl dönümünde anma programı gerçekleştirildi.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’taki Madımak Oteli’nde yaşanan olaylarda çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden, aralarında yazar ve sanatçıların bulunduğu 33 kişi için İzmir’in Aliağa ilçesinde anma programı yapıldı. Program, Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri öncülüğünde gerçekleşti. Alevi Kültür Dernekleri Aliağa Şube binası önünde toplanan vatandaşlar, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi üzerinden Demokrasi Meydanı’na ulaştı. Yürüyüş esnasında çıkan olaylar sonucu hayatını kaybeden 33 kişinin ismi hep bir ağızdan tek tek okundu.

Demokrasi Meydanı’nda bir araya gelen grup, anma programı kapsamında 33 kişi için saygı duruşunda bulundu. Ardından grup adına basın açıklamasını Genel-İş Sendikası Aliağa temsilcilerinden SİNAN DOĞAN okudu. Doğan’ın okuduğu ‘Sivas’ı Unutmadık, Unutturmayacağız’ başlıklı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“SİVAS VE BENZERİ OLAYLARIN FAİLLERİ YARGILANAMADI”
“2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a giden çoğunluğu Aydın ve sanatçılardan oluşan kişilerin kaldığı Madımak Oteli mezhepçi kişilerce yakılmıştır. Tam 22 yıl oldu ama Sivas’taki alevler hala vicdanları yakmaya devam ediyor. Çünkü sorumlular maalesef yargılanamadı. Tıpkı Çorum, Kahramanmaraş ve Uludere olayları gibi. Hiç birinde gerçek failler bulunamadı.”
Demokrasi Meydanı’nda yer alan yaklaşık 300 vatandaş açıklamalara sloganlar atarak destek verirken katılımcılar arasında Cumhuriyet Halk Partisi temsilcileri ile bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de yer aldı.

“İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR”
Açıklamanın devamında, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri Ortadoğu’da kışkırtıcı politikalar izlendiğini ve bunlara son verilmesi gerektiği kaydedilirken, Dünya’da barış ve eşitlik unsurlarına dikkat edilmesi, bunların sağlanması, ibadet özgürlüğünün de güvence altına alınması konularına dikkat çekildi.
Anma programı basın açıklanmasının ardından sona erdi. http://www.milliyet.com.tr/

———————————————————————————————————————————

ANTALYA

Sivas katliamında ölenler Antalya’da anıldı
Sivas’ta yaşanan Madımak Oteli katliamının 22’nci yıldönümü nedeniyle Antalya’da anma yürüyüşü düzenlendi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi, Alevi Bektaşi Federasyonu’nun organize ettiği yürüyüşe Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri ile Antalya Alevi Dernekleri ve Alevi Dernekleri Bileşenleri destek verdi.

Aydın Kanza Parkı’ndan ellerinde ‘Unutmadık, Sivas Katliamı’nın 22. Yılı, Sivas’ın ışığı Sönmeyecek’ yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, ‘Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar, Sivas’ın hesabı sorulacak, gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek, faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atarak yürüdü.

Kadın, erkek, genç, yaşlı yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe evlerinin pencere ve balkonlarından da Antalyalılar destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı’na kadar slogan atarak gelen grubu Sivas olaylarında hayatını kaybeden 33 kişinin fotoğrafları karşıladı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi üyeleri tarafından yan yana dizilen fotoğrafların önlerine karanfil ve saz konuldu.

Yürüyüşün ardından grup adına basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şube Yöneticisi Rıza Sözen, “2 Temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak katliamının üzerinden 22 yıl geçti. Bugün Irak’ta, Suriye’de kafa kesen, ciğer söküp yiyen selefi gruplarının benzerlerinin ‘Yak ulan yak cehennem ateşi’ diyerek katliam karşısındaki vecd hallerini unutmadık. İnsanlık tarihine bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye, ne yazık ki Madımak olayları ile yüzleşmedi. Arkasındaki karanlığı aydınlatmadı. Katliamın siyasi sorumluları, organizatörleri adaletin karşısına çıkarılmadı. Tıpkı Dersim 38’le yüzleşmediği gibi” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından gruptakiler, 2 sanatçının şarkıları eşliğinde gerçekleştirilen semah gösterisini izledi.İbrahim LALELİ/ ANTALYA, (DHA) 

———————————————————————————————————————————

BALIKESİR-EDREMİT

 Balıkesir’in Edremit ilçesinde Körfez Alevi Güç Birliği öncülüğündeki sivil toplum örgütleri, Sivas olaylarını andı.
Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında Madımak otelinin yakılması sonucu hayatını kaybedenler, Edremit’te düzenlenen yürüyüş ve tören alanında düzenlenen etkinlikle anıldı. ‘Unutmadık unutmayacağız, gelin canlar bir olalım’ pankartlarının açıldığı anma törenine Edremit, Burhaniye ve Ayvalık’tan birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti katıldı. Madımak Oteli’nde ölenlerin isimlerinin okunmasından sonra gökyüzüne güvercinler serbest bırakıldı. http://www.samsunhaberleri.com/
———————————————————————————————————————————
BURSA
Madımak Olaylarını Anmak İçin Sazlarıyla Yürüdüler
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak olaylarının 22. yıl dönümü sebebiyle Bursa’da anma programı düzenlendi. Alevi dernekleri ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen yürüyüşte bazı vatandaşlar sazlarıyla yürüdü.

Akşam saatlerinde Setbaşı Mahfel’de toplanan yüzlerce vatandaş, sloganlar atarak Atatürk Anıtı’na doğru yürüyüşe geçti. Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş Atatürk Anıtı arkasındaki Kent Müzesi’nde bitti. Yürüyüşte bazı vatandaşlar ve çocuklar ellerinde sazlarıyla yürüyüşe destek verdi. Müze önünde düzenlenen törende ise Madımak’ta hayatını kaybeden 37 kişinin isimleri okundu. Kalabalık, 37 kişinin anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Anma töreninde Bursa alevi Dernekleri Platformu adına Bursa Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Ali Öztürk bir açıklama yaptı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Öztürk, “Madımak olayını unutmadık, unutturmayacağız. Madımak’ın bilim ve teknoloji merkezi değil utanç müzesi olmasını istiyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından anma töreni türkü ve deyişlerle sürdü.http://www.haberler.com/

———————————————————————————————————————————

ESKİŞEHİR

 Eskişehir’de Odunpazarı Belediyesi, Alevi dernekleri, siyasi partiler ve birçok sivil toplum kuruluşunun ortak girişimiyle düzenlenen, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen aydınları anma programı başladı.

Kentte yaklaşık 2 bin kişi, şehir merkezinden anma töreninin yapılacağı Hasan Polatkan Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüşe geçti. Eskişehirliler, “Sivas’ın hesabı sorulacak” ve “Sivas’ta yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganlarıyla yürüyor.

Yürüyüş başlamadan önce bir konuşma yapan Odunpazarı Belediyesi Belediye Başkanı Kazım Kurt, Sivas Katliamı’nın sorumlularının 13 yıldır iktidarda olduğunu söyledi. Kurt “bu karanlığı birlikte yıkacağız. Başkalarından medet umarak çözüme ulaşılamadığını dünkü Meclis Başkanlığı seçiminde de gördük” dedi.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
Kurt’un konuşmasının ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Madımak’da hayatını kaybeden ozanlarımızdan Nesimi Çimen’in oğlu, sanatçı Mazlum Çimen okudu. Çimen sözlerine, 22 yıldır ilk defa 2 Temmuz’u babasının mezarından ayrı geçirdiğini ve  Eskişehir’de olmaktan onur duyduğunu belirterek başladı. Mazlum Çimen açıklamayı “faşizme boyun eğmeyeceğiz ve mücadele ederek kazanacağız” sözleriyle bitirdi.

Programa CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve yine Sivas’ta hayatını kaybeden şairlerimizden Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok katılıyor.

Anma programı Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde Zeynep Altıok, Mazlum Çimen ve Menderes Samancılar’ın katılacağı söyleşiyle devam edecek. Söyleşinin ardından Eskişehir Cemevi önünde bir konser yapılacak. http://haber.sol.org.tr/

———————————————————————————————————————————

DENİZLİ

Alevi ve kültür Dernekleri Denizli Şubesi, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu , aralarında şair, sanatçı, aydının  bulunduğu 37 kişinin öldüğü katliamın 22’nci yıldönümü nedeni ile anma etkinliği düzenlendi. Çınar Meydanı’nda’ki anma etkinliği 33 kişinin ismi okunarak yapılan yoklamanın ardından semah gösterisi ile sona erdi.

———————————————————————————————————————————

DERSİM

Sivas Katliamı’nın 22.yıldönümünde Madımak otelinde yaşamını kaybedenler için Dersim’de anma gerçekleştirildi.

Sanat Sokağında bir araya gelen yüzlerce şahıs , pankart açarak Seyit Rıza Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında Madımak’ta ölenlerin resimlerini taşıyan grup, daha akabinde ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Dersim Halk Meclisi ismine açıklamayı okuyan Avukat Fatma Kalsen, Madımak’ta katledilenlerin faillerinin halen ortaya çıkarılmadığını ifade etti. Kalsen, 3-4 Temmuz 1980 tarihinde Çorum’da, tekrar Alevilerin Sivas’ta katledildiği gibi katliama maruz kaldığını ifade ederek, yakın vakit içerisinde de Kobanê’de 232 masum insanın katledildiğini söyledi .

22 sene evvel yapılan katliamdaki devletin rolünün günümüze kadar açığa çıkarılmadığı gibi katliamı maksatlı olarak engellemeyen, müdahale etmeyen üst düzey sorumluların da yargı önüne çıkarılmadığını açıklayan Kalsen, “Devletin karanlık eli açığa çıkarılmamıştır. Devlet huzurunda Sivas Davası kapatılmış olsa da Sivas davası aslında henüz başlamamış, sorumlular hala hesap vermemiştir” diye belirtti .

Kalsen’in açıklamasının ardından Alevi dedesi Kadir Bulut, yaşamını kaybedenlerin anısına gülbeng okudu. Grup daha akabinde ölenlerin anısına Seyit Rıza heykelinin önüne 35 mum yakarak dua etti.CİHAN

———————————————————————————————————————————

MALATYA

“MADIMAK HALA YANIYOR”

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta yapılan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin yakılması, 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı ve 2 göstericinin yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanan olayların yıl dönümünde Malatya Alevileri Eşitlik Yurttaşlık Platformu tarafından, hem yaşanan olayların, hem de sonrasında çıkan yargı kararlarını kınama amacı ile, CEM Vakfı Malatya Şubesinde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan Malatya Alevileri Eşit Yuttaşlık Platformu sözcüsü M. Duran Özkan, 22 yıl önce yakılan Madımak Otali’nin yüreklerde yanmaya devam ettiğini, iktidarların yargı sürecini zaman aşımına uğratarak faillerin yargılanmalarını engellediklerini söyledi.

Özkan, 22 Yıl önce insanlıktan nasibini almamış şeriatçı faşist güruhlarca yakılan Madımak otelinin bugünde yüreklerde yanmaya devam ettiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “2 Temmuz 1993 tarihinde 33 aydın, yazar, sanatçı, şeriatçı faşist güruhlarca Madımak otelinde devletin kolluk kuvvetlerinin seyirci kaldığı bir ortamda diri diri yakılarak katledildi. Dönemin iktidarı ve onu takip eden iktidarlar bu olayın üzerine gitme ve aydınlatma yönünde bir caba içerisinde olmadıkları gibi faillerin yargı önüne çıkartılası yönünde bir çaba içerisinde de olmadılar.”

“İKTİDARLAR FAİLLERİN YARGILANMASINI ENGELLİYOR”

Özkan, iktidarların yargı sürecini zaman aşımına uğratarak faillelrin yargılanmasını engellediklerini söyledi. Zaman aşımı sonunda “hayırlı olsun” demekten de kaçınmayan zihniyetin bugünde uluslararası mahkemelerin Aleviler lehine verdiği kararları uygulama konusunda hala ayak direttiklerini belirten Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çözüm süreci ve Alevi açılımı projelerinin dillendirilmesine rağmen ülkenin demokratikleştirilmesi konusunda en ufak bir adım hala atılmadığı gibi, çıkartılan güvenlik eksenli yasalarla ülke demokrasisi daha da geriye götürülmekte.”

“İNSANLIK SUÇLARINI DUYARSIZ KALAMAYIZ”

Madımakta devletin gözleri önünde yaşanan katliamı bu insanların daha önce Koçgiri’de, Dersim’de, Çorum’da, Roboski’de yaşadığını hatırlatan Özkan: “Bugün de insanlık suçu Kobani’de, Şengal’de, Lazkiye’de,İştebrak’da işleniyor. Madımak’ı yakanların Kobani’yi, Şengal’i, Lazkiye’yi, İştebrak’ı yakan, insanları diri diri kesen, kadınlara tecavüz eden, pazarlarda satan zihniyetten ne farkı var. Bugün Suriye’de, Irak’ta aynı zihniyet katliamlara devam ediyor. Bu insanlık suçlarına karşı duyarsız olmamız sessiz kalmamız beklenemez. Devletin yöneticilerini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaşanan insanlık suçlarına karşı duyarlı olmaya, ülkeyi sonu belli olmayan bir savaş macerasına sürüklememeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SİVAS KATLİAMI TOPLUMUN VİCDANINDA YARGILANMALI”

Özkan son olarak, Sivas’ta aydınlığa, akla ve bilime uzanan eller hala dışarıda. Yakanlar ve göz yumanlar henüz yargılanmadı diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Sivas katliamını yapanların, yaratanların ve göz yumanların yargılanması, ülkemizde demokrasi ve özgürlüğün gelişmesinin önemli bir koşulu haline gelmiştir. Farklı olanı, kendinden olmayanı öteki sayan ve onu yok etmekten çekinmeyen gerici, ırkçı şeriatçı faşist anlayışın yarattığı Sivas katliamı, toplumun bilincinde ve vicdanında da yargılanmalı ve mahkûm edilmelidir.”

“BU GÜNE KADAR OLAN OLAYLARI SİNEYE ÇEKTİK”

Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan ise. “Türkiye 78 milyon nüfusuyla devleti yönetenler nezdinde eşit muameleye tabi tutulmalı, adalet ve adalet mekanizması kişilere göre, inançlara göre ayrı ayrı uygulanmamalıdır. Adaletin bir tek doğrusu vadır o da teraziyi doğru tartmaktır. Bu güne kadar olan olayları sineye çektik. Ama bundan sonra gönül arz eder, olumlu birer vatandaş olarak devletin yürütme gücünü elinde bulunduran mekanizmanın o adalet terazisini doğru tartmalarıdır.” açıklamasında bulundu. http://www.gunestv.com/

——————————————————————————————————————————–

ŞANLIURFA

Alevi Derneği: Madımak failleri hala aramızda

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinde 37 aydın ve yazarın yakılarak öldürülmesini kınadı. Yapılan açıklamada “Sivas’ta katledilen 37 canın failleri hala aramızda, hatta bazı örgütlerin yönetim kadrolarında bulundukları bilinmektedir” denilerek faillerin yargılanmamasına tepki gösterildi.

Dernek binası önünde bir araya gelen Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi üyeleri, ilk olarak 22 yıl önce öldürülen aydın ve yazarlar için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra yapılan açıklamada “2 Temmuz’lar Sivas’a girmenin yasaklandığı günler değil, yenilerinin yaşanmaması için geçmişimizi hatırlamaya bir fırsat olarak görülmelidir” mesajı verdi. Açıklamada “Madımak Oteli “Utanç Müzesi” olmalıdır ki, bu katliamda parmağı olanların katı vicdanları yenilerini yapabilecek kadar unutkan olmasınlar” talebinde bulunuldu.

“Sivas’ta kül olup ülkemizin dört bir tarafına savrulan aydınlarımızın ışığının bekçileri olmaya devam edeceğiz” diyen grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinde 37 aydın ve yazarın yakılarak öldürülmesini kınadı. Yapılan açıklamada “Sivas’ta katledilen 37 canın failleri hala aramızda, hatta bazı örgütlerin yönetim kadrolarında bulundukları bilinmektedir” denilerek faillerin yargılanmamasına tepki gösterildi.http://www.sanliurfa.com/

——————————————————————————————————————————–

VAN-DİYARBAKIR

Van ve Diyarbakır’da, Madımak katliamı kınanarak, Sivas’ta 22 yıl önce kendini gösteren gerici zihniyetin bugün DAİŞ maskesi altında yeniden piyasaya sürüldüğü belirtildi.

Van’da HDP ve DBP il örgütleri, Madımak katliamının 22’nci yıl dönümü dolayısıyla parti binasında basın toplantısı düzenledi.

DBP İl eşbaşkanları Miraz Çallı ve Derya Hayva’nın yanı sıra il yöneticilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Miraz Çallı, katillerin devlet tarafından korunduğunun altını çizerek, DAİŞ çetelerinin yaptığı katliamları ve Sivas katliamını yapanların aynı zihniyetin ürünü olduğunu söyledi. Çallı, “Sivas katliamı davasında yargı sunulan delilleri bile inceleme gereği duymamış, sonuç olarak zaman aşımı kapsamında değerlendirip dosyaları rafa kaldırmış ve dosyaların üstü kapatmaya çalışmıştır. Katliam aradan 22 yıl geçmesine rağmen halen toplum vicdanında bir yara, bir sızı olarak T.C. tarihinde tıpkı Dersim katliamı gibi kara leke olarak kalacaktır” dedi.

‘Katliamları devlet yönlendirdi!’

KESK Van Şubeler Platformu da binalarında gerçekleştirdiği basın toplantısı ile katliamı kınadı. Platform adına açıklama yapan SES Van Şube Eşbaşkanı Cengiz Paycu, Sivas’ta 22 yıl önce kendini gösteren gerici zihniyetin bugün DAİŞ maskesi altında yeniden piyasaya sürüldüğünü vurgulayarak, AKP hükümetinin iktidara geldiğinden bu yana benzeri gerici zihniyetlerin kendilerini yeniden üretmelerine olanak sağladığını kaydetti. Paycu, “1993 yılında Sivas’ta yaşananlar, tıpkı Çorum’da, Maraş’ta , Malatya’da devlet destekli ırkçı ve gerici saldırlar ve bizzat devlet tarafından yönlendirilen 1 Mayıs 1977 Taksim, Gezi ve Ümraniye mahalleleri ve de Roboski’de yaşananlar gibi yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından bazılarıdır” dedi.

‘Sivas’ta zaman aşımı kabul edilemez’

Diyarbakır Barosu, Madımak katliamının yıl dönümüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, katliamın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen acısının hala taze olduğu belirtilerek, “Çünkü hala adalet gerçekleşmemiş, failleri açıkça bilinmelerine rağmen hak edilen cezalara çarptırılmamış, aksine soruşturmalar ve açılan davalar zaman aşımına uğratılmıştır” denildi.

Türkiye’de hala kimi provokatif kesimler tarafından Alevi-Sünni şeklinde mezhep düşmanlığının körüklemeye devam edildiği vurgulanan açıklamada, “Sivas’taki olayların benzerinin bu topraklarda bir daha yaşanmaması için zaman aşımının arkasına sığınmadan, faillerin insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılanarak cezalandırılmaları sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

DTK’dan da kınama açıklaması 

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK), katliama ilişkin yayınladığı kınama açıklamasında ise, “Tek ulus, tek dil, tek din, tek mezhep zihniyetinin” devlet politikası olarak haklara dayatılması sonucu büyük kıyım ve jenositler gerçekleştirildiği aktarıldı. Sivas katliamının üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen katliamın sorumlularının hala adalet önüne çıkartılmadığı kaydedilen açıklamada, “Onları katleden İŞİD zihniyetine karşı kardeş halklarla birlikte, mücadelemizi daha da büyüteceğiz ve demokratik ortak vatanda, bütün renklerin özgürce yaşadığı bir dünya inşa edeceğiz” denildi.

 

 

 

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün