Türkiyeden Haberler

Sivas Katliamı ‘Devletin Kürt ve Alevi toplumuna yönelik ayrımcı bakışından’ kaynaklanıyor

HDP, Sivas katliamını kınayarak, Sivas gibi, Çorum, Maraş, Malatya, Dersim, Koçgiri katliamlarının da devletin Kürt ve Alevi toplumuna yönelik ayrımcı bakış açısından kaynaklandığını belirtti.
 HDP Merkez Yürütme Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile 22. yılında Sivas katliamını kınadı. “22 yıl önce Sivas’ta gerçekleştirilen ve 35 kişinin ateşe verildiği insanlık dışı katliamı unutmuyoruz” denilen açıklamada, Sivas’ta yaşananların farklı halklar, inançlar, kültürlerin beşiği olan Anadolu ve Mezopotamya topraklarında görülen acılardan sadece birisi olduğu, Dersim, Koçgiri, Malatya, Ortaca, Maraş, Çorum, Gazi katliamlarının da aynı zihniyet sonucu yaşanan katliamlar olduğuna işaret edildi. Katliamın gerekçelerine de dikkat çekilen açıklamada, “Alevi toplumunun Cumhuriyet tarihi boyunca uğradığı onca katliamın nedeni, farklı olanı kimliksiz ve kişiliksiz bırakma politikasıdır. ‘Tekçi’ anlayışın savunucuları ve takipçileri, devlet gücünü de arkalarına alarak bu katliamları gerçekleştirmişlerdir. Bu katliamlar nedeniyle Alevi toplumundan hiç özür dilenmemiş, devletin katliamlardaki rolü ve tutumu mahkûm edilmemiş, adalet sağlanmamıştır. O nedenle de acılarımız dinmemiş, yüreklerimiz soğumamıştır. Sivas katliamı, aradan 22 yıl geçmesine rağmen tam olarak aydınlatılmamış, katillerin bir kısmı yakalanmamış, suçlular korunmuştur. İnsanlık suçu kabul edilmesi gereken bu katliamdaki suçluların bir bölümü ‘zaman aşımı’ gerekçe gösterilerek aklanmıştır. AKP ise, sanık avukatlarını Meclise, belediye başkanlıklarına ve yönetici kadrolarına taşımıştır” ifadelerine yer verildi.Yapılan katliamların devletin Alevi ve Kürt halkına yönelik ayrımcı bakış açısından ayrı düşünülemeyeceğinin kaydedildiği açıklamada, “Sivas katliamı da Roboski katliamı gibi devletten, devletin Alevi toplumuna ve Kürt halkına geleneksel bakış açısından, inkâr ve asimilasyon politikalarından, ‘tekçi’ yaklaşımdan ayrı düşünülemez” denildi.

Katliamlarla yüzleşme ve adaletin sağlanması çağrısı yapılan açıklamada şöyle denildi: “Biliyoruz ki, hesap sormanın ve yüzleşmenin yolu, ortak bir demokrasi ve özgürlük programıyla mücadeleyi büyütmekten geçiyor. Türkiye’nin farklı halklarının, kimliklerinin, inançlarının ve kültürlerinin güçlerini, enerjilerini ve iradelerini birleştirmek; demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesini yükseltmek bugün ve yarın yapılması gerekendir. Eşit yurttaşlık talepleri ancak bu yolla karşılanabilir, ayrımcılık ve adaletsizlik önlenebilir. 22 yıl önce Sivas’ta katledilen insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, devletin karanlık eli ile organize edilmiş olan bu katliamı bir kez daha lanetliyor ve tüm acıların ortağı olduğumuzu ifade ediyoruz.”

http://www.yuksekovahaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün