Türkiyeden Haberler

‘IŞİD’in öldürdüğü askerlerin çoğu Alevi’ydi’

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SİHG) adlı örgüt, IŞİD’in son videosunda öldürülen 18 Suriyeli asker ve pilotun çoğunun Alevi olduğunu belirtti.

SİHG, videodaki Suriyeli askerlerin Tabka’daki hava üssünden Ağustos ayında kaçırıldığını ve o zamandan beri örgütün elinde tutulduğunu söyledi.

Ancak bu kişilerin isimleri henüz paylaşılmadı.

Açıklamada, askerlerin çoğunun Lazkiye ve Tartus kentinden olduğu ancak isimlerinin henüz tespit edilemediği belirtildi.

SİHG ayrıca, dün de Tabka hava üssünde 13 kişiyi öldürüldüğünü ve cesetlerin yollara atıldığına dair görüntüleri doğruladığını da ifade etti.

Örgütün öldürdüğü 13 kişiyi Suriye rejimine çalışan ve henüz harekete geçmeyen hücreleri örgütlemekle suçladığı kaydedildi.

Bu kişilerin bir ay önce kaçırıldığı belirtiliyor.

IŞİD’in hafta sonu yayımladığı ve Beyaz Saray tarafından doğrulanan videoda ise, Abdülrahman Kassig ve 18 Suriyeli asker başları kesilerek öldürülüyordu.

Ancak önceki IŞİD videolarından farklı olarak, bu defa Batılı rehinenin yanı sıra Suriyeliler de öldürülüyor ve militanların yüzü gösteriliyordu.

Video, Halep’e bağlı Dabık bölgesinde çekilmişti.

‘MİLİTANLARDAN BİRİ FRANSIZ’          

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Abdülrahman Kassig ve Suriyeli askerlerin başlarının kesildiği videoda, IŞİD militanlarından birinin (fotoğrafta solda) “kuvvetle muhtemel Fransız vatandaşı olduğunu” söyledi.

İçişleri Bakanı, bir Fransız vatandaşının, askerlerin ve Kassig’in başının kesilmesine çok büyük bir ihtimalle doğrudan müdahil olduğunu belirtti.

Bakan Cazeneuve, uzmanların videoyu incelediklerini kaydederek; Paris’in batısından 22 yaşındaki Fransız Maxime Hauchard’ın videodaki kişi olup olmadığını teyit etmeye çalıştıklarını söyledi.

Reuters Haber Ajansı ise, şüphelenilen kişinin 2013 yılının Ağustos ayında Suriye’ye gittiğini yazdı.

AFP Haber Ajansı’na konuşan Fransa’dan üst düzey bir güvenlik yetkilisi de, İçişleri Bakanı Cazeneuve’nin iddialarını teyit etti ve militanlardan birinin Fransız olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Avrupa’dan Suriye ve Irak’a cihada gidenlerin çoğunluğunu Fransa vatandaşları oluşturuyor. (BBC Türkçe)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün