Avrupadan Haberler

İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu:”Çekin kanlı ellerinizi cemevlerimizden”

Basına ve Kamuoyuna,

Geçtiğimiz iki gündür, İstanbul Gazi mahallesi ve özellikle Gazi cemevinde yaşanan gelişmeleri tedirginlik içinde takip ediyoruz. Terörle mücadele bahanesiyle polis tarafından öldürülen bir canımızın, cenazesinin kaldırılmasına izin vermeyen Türkiye devleti, cenazenin bulunduğu cemevini abluka altına alarak, cemevinde cenazesine sahip çıkan insanları, gaz bombaları, plastik mermiler ve tazyikli su kullanarak, şiddet ve korku üzerinden yıldırma çabası içindedir.

’’ Ayrıca polislerin kullandığı plastik mermiler üzerinde AKP logosunun oluşuda çok manidardır.’’

Hangi inanca ve siyasi görüşe sahip olursa olsun, her toplumun kendi cenazesini, kendi inançlarına göre defnetmesi en tabi hakıdır, engelenmesi kabul edilemez. Ülkelerin savaş durumlarında dahi cenaze törenlerinde şiddet ve saldırı girişimleri, hem uluslararası hukuk kurallarına, hem de ahlaki ve insani değerlere tamamen aykırı bir durumdur. Ayrıca cemevleri alevilerin ibadet mekanlarıdır ve kutsaldır, inanç özgürlüğü kapsamında da, bir toplumun ibadet mekanına yapılan bu saygısızlık hiç bir şart ve koşulda kabul edilemez.

Bizler alevi toplumu olarak, buna benzer tahrik ve saldırılarla geçmişte de karşılaştık, ve malesef her seferinde bedelini gine biz ödedik. Bugün Gazi mahallesinde yaşanan olaylarında yeni bir alevi katliamı hazırlığı olduğu düşüncesiyle, bölgede yaşayan halkımızın can güvenliğinden ciddi endişe duymaktayız. Türkiye’de yönetimi elinde bulunduran iktidarın, 7 haziran seçimlerinde uğradığı hezimetin intikamını almak çabasıyla, halkımıza uyguladığı baskı ve şiddetten biran önce vazgeçmesi, toplumu etnik kökenlerine göre bölmek ve sınıflandırmak amacıyla, özellikle alevi toplumu ve onun kutsal mekanlarına karşı yaptığı saygısızlıklara, kati olarak son vermesi gerektedir.
Bizleri baskıyla sindirme çabası içinde olan, muaviye zihniyetli AKP hükümeti, şunu unutmamalıdır ki, alevi toplumu tarihi boyunca yaşadığı coğrafyalarda kendisine uygulanan baskılara hiç bir zaman boyun eğmemiştir ve bundan sonrada boyun eğmez. Bizler; Kerbela’da İmam Hüseyin’in, Banaz’da Pir Sultan Abdal’ın, Dersim’de Seyit Rıza’nın önümüze koyduğu yolda kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz.

Burdan Türkiye’deki faşist AKP Hükümetine sesleniyoruz, Gazi cemevi üzerindeki baskı bir an önce ortadan kalkmalı ve ordaki canımızın cenaze erkanının gerektiği gibi yapılması için gereken ortam sağlanmalıdır. Ayrıca Gazi mahallesindeki halkımızın, normal günlük yaşamlarına dönerek bölgedeki huzur ve güvenliğin sağlanması için, AKP polislerinin bölgeden ayrılması zorunludur, zira faşist bir diktatör olma hayaliyle yaşayan bir alevi düşmanı olan, Recep Tayyip Erdoğan’ın doğrudan kontrol ettiği ve adeta AKP nin özel güvenlik görevlileri gibi hareket eden polislerin, halkın güvenliğini sağlaması söz konusu değildir, tam aksine bölgedeki polis gücü halkın can güvenliği açısından bir tehditdir. Şimdiye kadar yaşanan ya da bundan sonra yaşanabilecek olan, tüm olumsuzlukların sorumlusu doğrudan AKP Hükümeti ve onu yönlendiren Recep Tayyip Erdoğan’ın bizat kendisidir. Burdan bir kez daha tüm yüreğimizle haykırıyoruz;

Çekin kanlı ellerinizi cemevlerimizden..
Aleviler hiç bir zaman sizin köleniz olmadı ve olmayacak..!!!

İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün