Türkiyeden Haberler

Kadıköy’de Alevi Bileşenleri’nden Sivas Katliamı Anma ve Adalet Çağrısı

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak katliamında katledilenleri anmak ve adalet talebiyle Kadıköy Meydanı’nda miting düzenledi.

Madımak katliamında diri diri yakılarak katledilenleri anmak ve adalet talebiyle düzenlenen mitingde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, dün Sivas’ta yakan zihniyet ile bugün Kobanê’yi kan gölüne çeviren zihniyetin aynı olduğunu söyleyerek, “Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da bizleriz. Bizim davamızda karar bellidir. Madımak müze yapılmadıkça Sivas yanmaya devam edecek. Zaman aşımını tanımıyoruz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek” dedi.

Mitinge Alevi örgütlerinin yanı sıra HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Beyza Üstün, CHP milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, Mahmut Tanal, Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri, Barış Anneleri Meclisi, HDP ve HDK bileşenleri, DİSK, KESK, Mücadele Birliği, DHF, Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Komünist Parti, Haziran Hareketi, Halkevleri, Mücadele Birliği ve Kaldıraç üyelerinin de aralarında bulunduğu her yaştan binlerce kişi katıldı. Miting öncesi Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda bir araya gelen binler, Hz. Ali’nin fotoğrafı ile Sivas katliamında yaşamını yitiren 33 Alevi aydının fotoğraflarının olduğu, “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı dev pankartı açarak, Alevi deyişleri eşliğinde İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu dövizlerin de taşındığı yürüyüşte sık sık, “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katli devlet hesap verecek”, “Katil IŞİD, iş birlikçi AKP”, “Sivas’ta yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Sivas’ın hesabı sorulacak” ve “Biji berxwedana Kobanê” sloganları atıldı. Kadıköy Meydanı’nda sonlandırılan yürüyüşün ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla miting başladı.

‘Bir katliamı bir sonraki katliamla unutturmaya çalıştılar’

İlk önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Semah ekibinin sahne aldığı mitingde, Redhack’in gönderdiği mesaj okundu. Mitingde ilk olarak konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, alanda bulunanları selamlayarak, içinden geçilen sürecin Madımak katliamının yaşandığı süreçten daha kötü olduğunu vurguladı. Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Roboski katliamlarını hatırlatan Kaplan, “Acıları acılarla örtmeye çalışıyoruz. Bir katliamı bir sonraki katliamla unutturmaya çalıştılar” dedi.

‘Birlik olmadığımız sürece bu katliamlar devam edecek’

Kaplan, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın dedik, 4+4+4 sistemini getirdiler. Cem evlerine yasal statü istedik, cem evi cami projesiyle karşımıza çıktılar. Diyanet kaldırılsın dedik, malum şahsa milyonlarca liralık Mercedes aldılar. Eşit yurttaşlık istiyoruz dedik, çocuklarımıza kadar fişlediler. Madımak utanç müzesi olsun dedik, katillerin isimlerini duvarlara kazıdılar. Birlik olmadığımız sürece bu katliamlar devam edecek” dedi.

Sorumlular yargılanmadığı sürece Sivas Katliamının karanlıkta kalacağını belirten Kaplan, 2 Temmuz’da Sivas Madımak Otel’de yapılacak anmaya, katılım çağrısı yaptı.

‘Kör müsün, sağır mısın?’

Katliamda yaşamını yitiren Ozan Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen ise, 24 sene değil 500 sene geçse de ölmeyeceklerini ve yaşadıklarını belirterek, şunları aktardı: “Bizler meydanlara sığmıyoruz, Cumhurbaşkanı görsün. Bir tek istediğimiz vardı, Madımak Oteli’nin müze olmasını istedik. Cumhurbaşkanı kör müdür, sağır mıdır, neden duymuyor? Bizler orada yandık, sekiz saat bizi seyrettiler. Bu insanlık ayıbıdır. Nefretle kınıyoruz.” Çimen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Duy sesimi, ben Makbule Çimen, sana sesleniyorum” şeklinde seslendi. Çimen, 2 Temmuz’da Madımak Oteli’nin önünde yapılacak anmaya, çağrı yaptı.

‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’

Ardından konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, “22’nci yılında 33 canımız halen yanıyor, katliamın yaraları halen sarılmadı. Dün Sivas’ta yakanlar Roboski’de katliam yapanlardır. Dün Sivas’ta yakanlar bugün Kobanê’yi, Fransa’yı, Tunus’u kan gölüne çevirenlerdir. Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da bizleriz. Bizim davamızda karar bellidir. Madımak müze yapılmadıkça Sivas yanmaya devam edecek. Zaman aşımını tanımıyoruz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek” şeklinde konuştu.

‘Biz bitti demedikçe bitmeyecek’

Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat ise, Sivas’ta ve Kobanê’de katleden zihniyetin aynı olduğunu ifade ederek, “Bin selam olsun Kobanê’de direnen gerillaya. Tarihte hep direnenler kazandı. Biz bir gün mutlaka kazanacağız. Ne Tayyip ne Tayyip’in ecdatları engel olabilir. Sorun belli çözüm ortada. İki seçeneğimiz var; Türkiye ya Ortadoğu karanlığına sürüklenecek ya da demokrasi güçleri demokratik özgür bir coğrafyayı yaratacak. Biz bitti demedikçe Sivas, Maraş, Çorum, Dersim, Koçgiri bitmeyecek” dedi.

Miting, söylenen Alevi deyişleri ve atılan sloganlarla devam etti.

DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün