Türkiyeden Haberler

Kemal BÜLBÜL:”Madımak Katliamı”

Madımak Katliamı’nın amacı maalesef ki yeterince anlaşılmış değildir. Kimi çevreler “Cuma günü gericiler camiden çıktı ve Madımak Oteli’ne saldırarak, çağdaş, laiklikten yana aydın ve ilericileri yaktı!” diyerek katliamı “ilericilik, gericilik” ikileminde “laik, anti laik” karşıtlığına bağladılar.

Hatta daha da ileri giderek “Asker, polis güvenlik güçleri oradaydı ama katliamı önleyemediler!” deyip devleti paklama gayretine girdiler. “Yobazlar solcu aydınları yaktı!” diyenler “Dönemin hükümet ortağı Erdal İnönü istese katliamı önlerdi!” diyenler “Katledilenler gerekli önlem alsaydı bu katliam olmazdı!” gibi paha biçilmez(!) yorumların ötesinde hakikat daha büyük ve derindir. En basiti, katliam, Pir Sultan Abdal anmasında Sivas’ta yapılmıştır. Resmi ideolojiye göre Pir Sultan Abdal “Osmanlıya baş kaldıran asi, sergerde, yolundan gidenler de Türk / İslamcılık için bir tehlikedir!”

Türk / İslamcı tekçi devletin Alevilere özel bir politikası vardır. Bu politika bin yıllık uygulamalarla sabittir. Bizans / Roma, Selçuklu, Osmanlı, vergi vermedikleri, kanunları tanımadıkları, devlet dinine aykırı “sapık” inançlı oldukları, “ocak” adlı özerk bir yaşam sürdükleri, hasılı, “devletin mülkünde”  devlete rağmen, devlet dışı bir yaşam sürdükleri için Alevileri sistematik olarak tehdit, baskı, asimilasyon, sürgün ve katliama tabi tuttu. Ancak ne Aleviliğin ne de Alevilerin “Kökünü kazıyamadılar.” Türk / İslamcılık 1826’da II. Mahmut’la başlayıp, Tanzimat, İttihat, Meşrutiyet’le devam etti. “Cumhuriyet”le ise sistematik hale geldi. Türk /İslamcı tekçilik için etnik olarak Kürt, Rum, Ermeni, Süryani, Roman, Türkmen halkları aşağılanarak Devlet Türklüğü pekiştirildi. Alevilik, Êzidîlik ve Hıristiyanlık karşıtlığıyla Devlet İslam’ı oluşturuldu. Devlet İslam’ı/ Devlet dini için özel yasalar çıkartıldı. Tekke ve Zaviyeler Kanunu’yla Alevilik resmen yasaklandı. Osmanlı’nın Şeyhülislamlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na dönüştürüldü.  Örgün ve yaygın eğitimle adına “mahalle baskısı” denen sistematik devlet politikası adeta toplumun hücrelerine işledi. İttihat döneminde görevlendirilen, cumhuriyet boyunca tekçiliğe hizmet eden resmi tarih yazıcıları Türk/ İslamcılığı pekiştirmek ve Alevilerin Orta Asya’dan geldiğini “Kürt’ten Alevi olmayacağını” ispatlamak için hararetle çalıştılar.

Osmanlının Türkmen Alevi soykırımı, İttihatçıların Ermeni soykırımı tekçiliğe engel iki tehlikeyi yok etmişti. Türk/ İslamcı tekçilik için Koçgiri, Zilan, Ağrı, Şêx Seîd, İstiklal Mahkemeleri, Dersim katliamları yapıldı. Derken, katliamlara ara verip örgün ve yaygın eğitimle asimilasyon sürdü. 1960’larda gençliğinin devrimci mücadelesi Alevilerde “beklenmedik” yankı bulup, TİP çoğunlukla Alevilerden aldığı oyla TBMM’ye 15 vekil sokunca, devlet “Alevi politikasını” gözden geçirmek zorunda kaldı. 4 Eylül 1978 Sivas ve Malatya, Maraş, Çorum katliamları devletin 1960 sonrası “Yeni” Alevi politikasıdır.

Bu arada PKK’nin çıkışı Türkiye ve Ortadoğu siyasi dengelerini kökten değiştirecekti. Devlet 60-70’lerde başlattığı “yeni” Alevi politikasına bir de Özal’ın özel politikasını ekleyecekti. Maraş Katliamı’nın, PKK’nin Maraş, Antep, Adıyaman, Malatya gibi Alevi yoğun illerde karşılık bulmaması ve 12 Eylül darbesi için yapıldığını bilmeyen var mı? 12 Eylül ve anayasası Türk-İslamcı tekçiliğin zirvesidir. 1990-93 Demirel, Çiller, Güreş, Ağar ve “Bin Operasyon” konsepti! Madımak katliamı yeni ve özel önlemlerle yapılan “Bin Operasyon”dan biridir. “Alevileri yobaz, gericiler yaktı” deyip devletin özel politikasını ve “Bin Operasyonu” örtenler, “Ey Aleviler, laikliğin ve cumhuriyetin güvencesiydiniz! Laiklik elden gidiyor! Sahte laikliğin ve tekçi cumhuriyetin güvencesi olmaya devam edin! Zaten Kürt’ten Alevi olmaz, Kürtler yobaz Şafidir, uzak durun!” diyorlardı! Madımak, 12 Mart 1995 Gazi ve Gezi Direnişi katliamı, AKP’nin 13 yıldır sürdürdüğü Muaviye soylu, Yezit huylu Alevi politikası, DİB eliyle ayyuka çıkan asimilasyon vb. Türkiye’de Kürt Siyasal Hareketi ve HDP’yle oluşan çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü demokratik toplum yapısını kırmak ve Türk/İslamcı tekçiliği sürdürmek için yapılmıştır!

Kemal BÜLBÜL

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün