Türkiyeden Haberler

Kocaelideki Bölge Halkı Evlerinin İşaretlenmesine Tepki Gösterdi

İzmit’in Tavşantepe semtinde Alevi yurttaşlara ait evlerin kırmızı boya ile işaretlenmesi bölge halkını ayağa kaldırdı. Alevi dernekleri ile CHP ve HDP’li vekillerin katıldığı toplantıda, Alevilerin hedef gösterilmesine tepki gösterildi.

İzmit Tavşantepe’de bulunan Doğuş Sokak’taki Cemevi’nin yanındaki bir kafeteryanın kundaklanması ve Alevi yurttaşlara ait 16 konutun kırmızı renkli boyayla çarpı atılarak işaretlenmesine bölge halkından tepki geldi. Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Genel Sekreteri Sadık Özsoy, Alevi Bektaş Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Özcan, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, CHP Eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, İl Başkanı Cihat Altınyuva ve Halkevleri de Alevi kökenli yurttaşların yanında yer aldı.

‘Aleviler yalnız değildir’

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Biz, bu işaretleri ve bu yakmaları biliyoruz. Bir kafeterya yakıldı sonra Alevilerin yaşadığı evler işaretlendi. Aynısını Hatay, Ankara, Gazi Mahallesi’nde de yaşadık. Sanıyorlar ki, Aleviler yalnızdır. Hiç unutmasınlar, Aleviler dostları ile birlikteler. Bunu yapanları övenler, kurşun atanları övenler, tarihin sayfalarına gömüldüler ve gömüleceklerdir. Bunu yapanlara müsaade edenler saraylara çıksalar dahi, biz 10 kişi de kalsak mücadeleye devam edeceğiz.”

‘Bu ülkeyi terk etmeyeceklerdir’

Geçmez, şöyle devam etti: “Sünni ve Alevi kavgasından nemalanacaklarını sananlar, bizleri karşılarında görecekler. İstediğiniz kadar Alevilerin evlerini işaretleyin, sizin hükümdarlığınız 7 Haziran tarihinde son bulmuştur. Biz rotamızı ve hedefimizi biliyoruz. Biz, sizin evlerini işaretlemeyeceğiz. Bizim merkezimizde insan olacaktır ama hırsız olmayacaktır. Bu hırsızlara sesleniyorum. Seçimi kaybettiler ve rotalarını şaşırdılar. Siz ne kadar evleri işaretlerseniz işaretleyin bu ülkeyi aleviler terk etmeyeceklerdir. Evleri işaretlenen canlara söylüyorum, korkuya gerek yok.”

????????????????????????????????????

‘Cezalandırılmalılar’

Alevi yurttaşların yaşadığı alanlara cami yapımına da değinen Geçmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkü Kürt yaparak, Kürt’ü Türk yaparak Alevi’yi Sünni yaparak bir yere varamayacaklar. İstedikleri kadar alevi yerlerine cami yapsınlar, Yezit bizi yoldan döndüremedi, Pir Sultan yolundan dönmedi. Köylere yol götürmeyerek, camiler yaparak, evlere işaret koyarak Aleviliği bırakacağımızı sanıyorlar. Bizim evlerimizi işaretlemek Türkiye’nin ayıbıdır. Cemevine hakaret edip cümbüş evi diyenler bizzat Sünniler tarafından cezalandırılmalıdır. Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan Sünniler Alevilere hakaret yapılınca sesleri çıkmıyorsa bunları parlamentoya götürüyorsa milletvekili bakan yapıyorlarsa Alevilere söyleyecek sözleri yoktur. Dönüp bu katillerle beraber yaşamanın ne kadar ağır yük olduğunu görsünler.”

Kaynak: İleri Haber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün