Türkiyeden Haberler

Kürkçü: AKP Dersim’de katleden devletin mirasını sürdürüyor

Dersim Soykırımı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İzmir’de düzenlenen basın açıklamasında konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, AKP’nin Dersim’in faturasını CHP’ye çıkarmaya çalıştığını belirterek, “Tamamen haksız değildir ama bugün de o devlet, kendi varlığını sürdürüyor. İktidarda CHP yok, AKP var. AKP o devletin mirasını sürdürüyor” dedi. Soykırım, Aydın’da da üniversite öğrencileri tarafından kınandı.

Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği ile İzmir Demokratik Alevi Derneği (İ-DAD) üyeleri Dersim Soykırımı’nın yıldönümünde Konak Eski Sümerbank önünde yapılan basın açıklaması ile yaşamını yitirenleri anıp, soykırımı lanetlendi. Yapılan açıklamaya HDP İzmir milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Pınar Türk ve Ülkü Yalçınkaya ile HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur da katılarak dernek üyelerine destek verdi.

Attıkları “Devlet Dersim tertelesi ile yüzleşsin”, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık” ve “Dersim, Roboski, unutulmaz hiçbiri” sloganları ile soykırıma dair tepkilerini dile getiren dernek üyeleri, taleplerini ise taşıdıkları “Devletin Dersim katliamı arşivleri açılsın” dövizi ile gösterdi.

Dernek üyeleri adına açıklama yapan İ-DAD Şube Başkanı Hüseyin Özer, Dersim halkının 4 Mayıs’ı “Kara Gün” ilan ettiğinin belirterek, yalnızca 2010’dan bu yana bu tür etkinliklerin yapılabilir olduğuna dikkat çekti.

Sözlerinin devamında, günümüzde asimilasyon politikalarının ve fiziki kıyımın hala sürdüğünü vurgulayan söyleyen Özer, “Fiziki kıyım, 1937-38 süreçleriyle sınırlı kalmamış, günümüzde de Kürt sorunu olarak can almaya devam etmiştir. Alevi kimliğimiz hala tanınmamakta, asimilasyon çift yönlü olarak sürdürülmektedir. Yaratılan derin yoksulluk ve dayatılan göç politikaları nedeniyle topraklarımız neredeyse insansızlaştırılmış dillerimizden Kirmançki, UNESCO tarafından yok olan diller listesine eklenmiştir” dedi.

Özgür ve eşit bir toplumun ise ancak tarihle yüzleşerek yaratılabileceğini dile getiren Özer, “Özgür, eşit bir toplum olabilmenin ve ortak bir gelecek yaratabilmenin yolunun tarihle yüzleşmekten geçer. İlk olarak Seyit Rıza ve diğer şehitlerimizin mezar yerleri açıklanmalı, cenazelerin Dersim’e nakline engel olunmamalı, Dersim adı da iade edilmelidir” diye konuştu.

‘FATURAYI SADECE CHP’YE ÇIKARMAK YETMEZ’

Özer’in ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü ise AKP’nin, Dersim katliamının faturasını sadece CHP’ye çıkarmak istemesi üzerine durdu.

Tamamen haksız olmasa bile AKP’nin de bugün, o mirası sürdürdüğünü belirten Kürkçü, “Tamamen haksız değildir ama bugün de o devlet, kendi varlığını sürdürüyor. İktidarda CHP yok, AKP var. AKP o devletin mirasını sürdürüyor. Bugün o devlete dayanan siyasetle buraya gelindi. Bu yüzden faturayı sadece CHP’ye çıkarmak yetmez. Celal Bayar’a da, Adnan Menderes’e de çıkarmak gerekir” diye konuştu.
W
Kürkçü’nün ardından konuşan Araştırmacı Yazar Gülçiçek Güneltekin ise bugünün Türkiye’sinde dinden bahseden bütün sağ partileri Dersim Soykırımı ile yüzleşmeye çağırdı.

ADÜ ÖĞRENCİLERİ DE SOYKIRIMI PROTESTO ETTİ

Dersim Soykırımı, Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri tarafından Aydın’da da protesto edildi.Protesto eylemleri için Eğitim Fakültesi önünde bir araya gelen onlarca öğrenci, Seyid Rıza’nın “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert olsun. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun” sözlerinin de yer aldığı “Dersim katliamı bir insanlık ayıbıdır” yazılı pankart ile birlikte yine üzerinde Sabiha Gökçen’in fotoğrafının bulunduğu “Dersim’de arama Aleviler her yerde” yazılı dövizler taşıyarak soykırıma dair tepkilerini gösterdi.

Ancak basın açıklaması yapılacağı esnada öğrencilerin etrafı, güvenlik görevlilerince kalkanlarla sarıldı. Açıklamada bulunmaları halinde müdahale tehdidinde bulunulan öğrenciler, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Dersim’in hesabı sorulacak” şeklinde sloganlar atıp, açıklamalarını okudu.

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Ebru Arın, “Dersim halkını, savaş uçakları ile bombalayan bir mağaraya toplayıp kimyasal silahlar ile katleden zihniyet, Dersim’de korkunç ve barbarca bir katliama imza atmıştır” dedi. Yaptıkları basın açıklamasının ardından öğrenciler okudukları şiirlerle Dersim soykırımını kınayıp, açıklamalarını sonlandırdı. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün