Türkiyeden Haberler

Kürt alevi Gencini ‘Önce işkence yaptılar sonra yaktılar’

Muğla Fethiye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan adli tutsak Tarık Karaman’ın kendine zarar verdiği gerekçesiyle konulduğu tek kişilik hücrede dilini keserek, kendini yaktığı iddia edildi. Kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Karaman’ın ailesi, Alevi Kürt olduğu için çocuklarının sürekli baskı ve işkence gördüğünü belirterek, çocuklarının intihar etmediğini ve bilinçli olarak yakıldığını söyledi. Karaman’ın kardeşi Pınar Karaman, yaşanan olayın takipçisi olacaklarını ifade ederek, hukuki süreci başlatacaklarını kaydetti.

Hapishanelerde sistematik bir hal alan baskı, işkence, hak ihlali ve keyfi uygulamalar adli tutsaklara kadar uzandı. Muğla Fethiye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde “Gasp” suçundan tutuklu olan Tarık Karaman (29), kendine zarar verdiği iddiasıyla 14 Eylül’de tek kişilik hücreye konuldu. 16 Eylül gecesi Karaman’ın kendini yakarak, dilini kestiği iddia edilerek, 17 Eylül günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Tedavi gördüğü hastanede dün akşam saatlerinde yaşamını yitiren Karaman’ın 3 ay önce kendi isteğiyle Bursa İnegöl Kapalı Cezaevi’nden Fethiye T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiği ve cezaevine geldiği günden bu yana sistematik bir şekilde saldırıya maruz kaldığı belirtildi. 1 ay önce telefonla ailesi ile görüşen Karaman, gardiyanların kendisine “Ya sen kendini yakacaksın ya da biz seni yakacağız” yönünde tehdit ettiğini ileri sürüldü.

Karaman’ın kardeşi Pınar Karaman, ağabeyine gardiyanlar tarafından işkence edildiğini belirtti. Ağabeyinin 2 yıl cezası kaldığını ve kesinlikle intihar etme gibi bir girişimde bulunamayacağını dile getiren Karaman, ağabeyinin hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi gördüğünü ve bu süre içerisinde cezaevi yönetiminin yaşananlarla ilgili kendilerine bilgi vermediği gibi hakaretlerde bulunduğunu dile getirdi. Tek kişilik hücre de çakmak ya da yakıcı bir şeyin bulundurulmasının yasak olduğunu ifade eden Karaman, “Halen anlamış değilim. Hem kendisine zarar verir diye tek kişilik hücreye atılıyor hem de çakmak veriliyor. Buna inanmıyoruz. Kardeşim kendini yakmış olamaz. Kardeşim işkence görmüş. Vücudunun her yanında darp izleri var” dedi.

Yaşanan olayın takipçisi olacaklarının aktaran kardeş Karaman, hukuki süreci de başlatacaklarını söyledi.

‘İntihar ettiremeyince yaktılar’

Karaman’ın annesi Gülsüm Karaman ise, oğlunun devlet koruması altında işkence gördüğünü anlatarak, “Benim oğlum İzmir’e gelmek için defalarca Adalet Bakanlığı’na başvurdu fakat her seferinde başvurusu iptal edildi” dedi.

Oğlunun sürekli kendisine baskı yapıldığını ve fiziki saldırıya maruz kaldığını söylediğini belirten anne Karaman, şunları aktardı: “Biz Alevi bir Kürt aileyiz. Bundan dolayı sistematik bir şekilde oğluma baskı yapılıyor. Oğlumun kimliğinden dolayı bu baskılar ve işkenceler yapılıyor.”

Daha önce de gardiyanların oğlunun elbiselerinin yaktığını ve kendisine elbise gönderdiğini ifade eden anne Karaman, “Gardiyanlar yine bir sefer de oğlumu alıp sana elbise gelmiş deyip darp etmişler. Oğlumun kendini intihar etmesi için gardiyanlar elinden geleni yapıyordu fakat oğlum bunu yapmayınca oğlumu yaktılar” şeklinde konuştu.

Kaynak: DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün