Türkiyeden Haberler

Alevilerin Telli kuran’la Bayram Cemi

Yıllardır birlik, beraberliği ve dayanışmayı yükselten Aleviler bayram gününde de bir araya gelerek bayram cemini gerçekleştirdiler.

Türkiye ve Türkiye halkları bugün bir bayram sabahına uyanırken Aleviler de bu bayram sabahında cemevlerindeydi. Yıllardır birlik, beraberliği ve dayanışmayı yükselten Aleviler bayram gününde de bir araya gelerek bayram cemini gerçekleştirdiler. Savaş politikalarının gölgesinde geçen Kurban Bayramı her ne kadar hüzünlü geçse de, insanlar akraba ziyaretleriyle bayramlaşmaya devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde yüzlerce Alevi yurttaş birbirinin bayramını kutlamak üzere yollara çıkıp, ibadethaneleri olan cemevlerinde bir araya geldi. Biz de Aleviler bayram sabahına tanıklık etmek için Garipdede Dergahı’nı ziyaret ettik. Gözümüze ilk çarpan manzara ise Alevilerin cemevinden yüz metre kadar önce inmesi oldu. Peki neden cemevine gelmeden iniyorlardı? Çünkü yıllardır süregelen baskı hala sürüyor ve Aleviler de bu baskıyı hala yaşıyorlardı. Bugün minibüsten erken inmelerinin sebebi ise kendilerinin Alevi olduklarının anlaşılmasını istememeleriydi.

‘Hak-Muhammed-Ali aşkına bayramın mübarek olsun yavrum’

Birbirleri ile bayramlaşmak için Garipdede Dergahı’nda toplandığını gözlediğimiz yüzlerce insan hem biraz buruk hem de neşeliydiler. Birbirini tanıyan veya tanımayan birçok insan adeta bir aileymiş gibi sarılıp bayramlaşmaya başlamıştı bile. Garipdede Dergahı’nın kapısından girdiğimizde ise altı masanın birleştirilmesiyle kurulmuş bir stant yer alırken, standa yaklaştığımızda ise “lokma” şekerleri dağıtıldığını gördük. Cemevinin bahçesinde bir anda karşımıza çıkan yaşlı bir teyzenin “Hak-Muhammed-Ali aşkına bayramın mübarek olsun yavrum” diyerek lokma vermesi günün en anlamlı paylaşımı oldu.

‘Alevilerde bağlamanın adı telli kuran’

Çok geçmeden cemevi bahçesinde toplanan yüzlerce Alevi cemevine çıkmaya başladı. Çünkü asıl bayramlaşma oradaydı. Dedelerin, rehberlerin huzurunda sohbetlerle ve zakirin “telli kuranı” ile hayat bulacak deyişlerle sohbet edeceklerdi. Telli kuran aslında sadece bir bağlamaydı, evet sadece bir bağlama. Fakat bu bağlamaya “telli kuran” denmesinin bir sebebi vardı. Kuran-ı Kerim’de geçen ve öğütlenenler, Alevi inancında bağlama ile deyiş olarak duyuluyordu. Bu yüzden “telli kuran”dı bağlamanın adı.

‘Deyişlerin dile geldiği bir bayram’

Cemevinin tamamının dolmasıyla birlikte hala birçok insan bahçeye doluşurken, Garipdede Dergahı yönetimi insanların cemevine sığamayacağını anlamış olacak ki yemekhane ve boş bir salonu da halılarla kaplamış, ses sistemi kurmuş ve insanların gerçekleşecek olan “bayram cemi”ne katılımını kolaylaştırmıştı. Garipdede Dergahı Dedesi Hüseyin Doğan dedenin duasıyla başlayan bayram cemi, canların bayramlaşması ve bayrama ilişkin sohbetlerle devam etti. Sohbetlerin ardından daha demin bahsettiğimiz “telli kuran” göründü zakirin elinde. Şimdi ise deyişlerin dile gelme zamanıydı. Alevi canlar yürekten ve hep bir ağızdan deyişlere eşlik etti.

‘Alevisi de Sünnisi de kardeştir’

Bayram ceminin başlaması ile boşalan bahçe, cemin bitmesi ile hınca hınç doldu tekrar. Sonrasında ise insanlar kurbanlarını kesmek üzere kurbanlık kesim alanlarında sıralarını bekledi. Kurbanını kestiren lokmasını da cemevi mutfağına bırakıp teker teker dağıldı. Cemevinin sakinleşmesi üzerine bahçe de oturan ve sohbet eden iki kadının sohbetine dahil olduk. Tokatlı Gülsüm Çelik ve Güler Bolat ile sohbet ettik. Gülsüm tüm içtenliği ile bize sarılıp dua etmeye başladı ve sonrasında “Biz de ayrım yoktur kızım. Alevisi de Sunnisi de hepsi kardeştir” diyerek aslında Alevilerin “72 millete aynı nazarda bakmak” felsefesini gerçekten yaşadığını gösterdi. Gülsüm’ün “Hepimiz bir yerde yemek yürüyoruz, hepimiz bir yolda yürüyoruz. Yolunu ayıranda kendi yoluna gider. Ama bizim yolumuz erenler, evliyalar yoludur. Yolumuz Hünkar Hacı Bektaşi Veli yoludur. Aleviler yoluna düşkündür. Bu yol Hz.Ali’nin, Hasan’ın, Hüseyin’in, Fatma Ana’nın yoludur. Onlar bizi bu yoldan ayırmasınlar” sözleriyle inancına ne kadar bağlı olduğunu gördük.

‘Aleviler birlik beraberlik içinde olmalılar’

Gülsüm’ün tüm samimiyetinin ardından sohbete dahil olan kızı Güler, gençliğinin de vermiş olduğu dinamizm ile AKP hükümetinden yakındı. Sözlerinde AKP’ye oy vermiş olan Alevilere olan kızgınlığını görülen Güler şunları söyledi: “Alevi vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bugünden sonra gözlerini açsınlar. ‘Cemevi cümbüş evi’ diyen birine nasıl oy verip onu büyütüyorlar. Bugünden sonra gözlerini açsınlar, kendilerini ezdirmesinler ve artık birlik beraberlik olma zamanı. Kendi yolumuz var. Kendi yolumuza devam etmeliyiz. Aleviler birlik beraberlik içinde olmalılar.”

http://dogunews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün