Türkiyeden Haberler

Malatya Alevilerinden Kınama Açıklaması

Geçtiğimiz hafta  Suriye’nin İdlib kentinde ki Cisr El Şuğur kasabasını ele geçiren Nusra Cephesi, İştebrak köyünde 33 ‘ Ü Alevi 14’ ü Sünni vatandaşlara yönelik yapılan katliamları kınamak amacı ile Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından açıklama geldi.

Cem Vakfı Malatya Şube binasında yapılan basın açıklamasına bir çok Alevi Derneği ve Sivil Toplum Kuruluşu da destek verdi. Malatya Alevileri Eşitlik Yurttaşlık platformu üyeleri adına açıklama yapan platform sözcüsü Memet Duran Özkan, Bu bir savaş değil etnik temizlik hareketidir,  katledilen insanlıktır. Diyerek açıklamasında şunlara yer verdi; “ Suriye’nin İdlib kentinde ki Cisr El Şuğur kasabasını ele geçiren Nüsra Cephesi, İştebrak köyünde 33 ‘ Ü Alevi 14’ ü Sünni olmak üzere , aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 47  kişiyi vahşice katletmiştir.  Bu katliam Türkiye’deki  uzantıları tarafından camilerde lokum dağıtarak kutlamıştır. Bu bir savaş değil etnik temizlik hareketidir,  katledilen insanlıktır. Bu insanlık dışı katliamı kınıyor, katilleri ve katliamı lokum dağıtarak kutlayan uzantılarını şiddetle lanetliyoruz.

Dün Şengalde, Kobanide, Lazkiye’de, Alevi,Sünni, Kürt, Ezidi, Hırıstiyan, Şii, Süryani gözetlemeden kafa kesen, kadınlara tecavüz eden, köle pazarları kurarak satan, insanları demir kafesler içinde yakan, bu gün ise İştebrak köyünde Alevi  katliamı yapan insanlıktan nasibini almamış canavar sürüsüne dur denilmelidir. Bu çetelere sesiz kalan, çeşitli bahaneler üreterek çetelere karşı tavır almayan, emperyalist çıkarlar peşinde koşan, etnik temizliğe göz yuman ülkeler bilmeliler ki bu davranışları insanlık için bir utançtır. Katliama ortak olmaktır. Bu ülkeler tarih önünde, eninde sonunda mahkûm olacaktır.

Karşımıza kimi zaman Taliban, El-Kaide, Daiş, El Nusra, Boko Haram vb. isimleriyle çıkan insanlıktan nasibini almamış, insanlığa karşı suç işleyen, doğayı ve tarihi yok eden bu çetelere karşı tüm dünya ülkelerini ve yurttaşlarını duyarlı olmaya, tavır almaya çağırıyoruz. Bu çeteler dünyamızın ve insanlığın geleceği için tehlike olarak ortada durmaktadır. Bu terör ve cinayet şebekelerine karşı Türkiye hükümeti başta olmak üzere tüm ülkeler ortak mücadele etmelidir. Bu çetelere giden lojistik yardımlar engellenmeli, yardım yapan ülkeler insanlığa karşı suç işlemek kaydıyla uluslararası mahkemelerde yargılanması sağlanmalıdır.

Biz Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu olarak, insanların dilinden, renginden, inancından, yaşam biçiminden dolayı katliama ve zulme uğramalarını şiddetle kınıyor. Ortadoğu’yu kana bulayan bu çetelere karşı tüm dünyayı duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün