Türkiyeden Haberler

Alevi katliamı Varto’da kınandı

Muş’un Varto ilçesinde HDP, DBP ve Varto Kadın Meclisi, El Nusra çetelerinin Suriye’nin İdlib kentine bağlı İştebrak köyünde yaptığı Alevi katliamını protesto etmek için yürüyüş gerçekleştirdi. DBP binası önünde sağanak yağmura rağmen başlayan yürüyüşe Varto Belediyesi Eşbaşkanları Sabite Ekinci ve Hüseyin Güneş, HDP, DBP, Eğitim Sen, SES, Tüm Bel-Sen, PSAKD ve Varto Kadın Meclisi üyeleri yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Bir süre ilçe merkezindeki caddelerde “Bijî Serok Apo”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Alevi halkı yalnız değildir” sloganları ile yürüyen yüzlerce kişi yürüyüşünü Belediye İşhanı önünde sonlandırdı.

Burada kitle adına açıklama yapan Varto Kadın Meclisi Üyesi Naime Özen, tarihte bir çok kez kıyım ve katliamlara uğramış Alevilerin bugün Ortadoğu’da gerici ve vahşi çeteler tarafından kıyıma, katliamlara uğradığını söyleyerek, “25-26 Nisan günlerinde İdlib’e bağlı İştebrak köyünde yaşananlar ortada katliamı aşan durumun olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ailevi olduğu için insanlar öldürülüyor, göçe zorlanıyor, dinsel-mezhepsel arındırma yapılıyor” dedi.

Özen, AKP’nin iktidarını korumak için DAİŞ ve El Nusra çetelerini Aleviler ve diğer inanç gruplarına karşı kışkırtmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve AKP’nin açıkça farklı inanç gruplarını aşağıladığını belirterek, “AKP’nin mezhepçi politikaları, IŞİD ve El Nusra çetelerine yapılan lojistik desteklerle her defasında katliamlar gerçekleştirmektedir” diye konuştu.

Özen, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a tepki göstererek şunları söyledi: “Erdoğan her gün meydan meydan gezerek Türkiye halklarının temsilcisi HDP’yi hedef almakta, ırkçı grupları HDP’ye saldırmakta, katliam ve soykırımı savunmaktadır. Aslında Erdoğan halkların gerçek özgürlük hareketinin Kürt özgürlük hareketi ve HDP olduğunu biliyor. Ondan dolayı meydan meydan gezerek yalanlarla öfke kusuyor, ırkçı ve insanlık düşmanı çetelerini halklara ve HDP’ye saldırtıyor” dedi.

Özen, konuşmasının devamında AKP’nin sürdürmek istediği kirli saldırıların beyhude çabalar olduğunu söyleyerek, “Tüm halkımızı ve halkları bu kirli ve ahlaksız saldırılara karşı mücadele etmeye ve HDP’nin yanında saf tutmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün