Türkiyeden Haberler

Malatya’da Binlerce Alevi, Eşitlik ve Laik Eğitim İstedi

Bugün İstanbul Kadıköy’de düzenlenen “Eğitim’de Gericileştirmeye Karşı, Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam İçin Dayanışma ve Birlik Mitingine” destek vermek ve eğitimde sisteminin gericileşmesine karşı Malatya’da Aleviler bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Malatya aralarında çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve Alevi kurumlarının bulunduğu örgütler bugün saat 12:00’da Paşaköşkü Kuyuönü’nde bir araya gelerek Emeksiz Üst Kavşağına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Yaklaşık 2000 kişinin katıldığı yürüyüşte sık sık “Devletin Alevisi Olmayacağız”, “AKP Elini İnancımdan Çek”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “İmam da Hatip te Olmayacağız” sloganları atıldı.

“Eğitim’de Gericileştirmeye Karşı, Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam İçin Dayanışma ve Birlik Yürüyüşü” yazılı pankartın arkasında yürüyen binlerce Alevi vatandaşa yürüyüş güzargahı üzerinde bulunan ev ve işyerlerinden de alkışlarla destek verildi.

Yürüyüş kolu Emek üst kavşağına ulaştığında Malatya’da bulunan Alevi Dedeleri pankartın arkadasına geçti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına basın metnini okuyan dernek başkanı Songül Tunçdemir Türkiye’de siyasal iktidar eliyle eğitim ve toplumsal yaşamın bir bütün olarak dini kurallara göre biçimlendirildiğini ifaderek “Siyasi iktidar, toplumun farklı mezhep ve kimlikten, laik-demokratik yaşamdan yana olan kesimlerinin taleplerini, giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını görmezden gelmekte, yok sayma ve asimilasyon politikalarını ısrarla sürdürmektedir” dedi.

HÜKÜMET ZORUNLU DİN DERSLERİNİN KALDIRILMASINA TALEBİNE SESSİZ KALMAKTA
Hükümetin Alevi örgütlerinden gelen zorunlu din derslerinin kaldırılması talebi de sessiz kaldığını sözlerine ekleyen Songül Tunçdemir “Hükümet bu tutumuyla gerçekte herkes için din ve vicdan özgürlüğünü istemediğini göstermektedir. Anlaşılan odur ki hükümet İslam’ın Sünni mezhebinin devletin resmi dini olmasını ve uygulamanın kendi isteklerine göre yapılmasını istemektedir. Zorunlu din dersleri uygulamasından en çok etkilenen kesim Sünni mezhebi dışında kalan kalanlar, özellikle Alevi ailelerin çocuklarıdır. Bu nedenle bir süredir zorunlu din derslerinin kaldırılmasına yönelik olarak ileri sürdüğümüz talepler ve bu amaçla yürütülen mücadele son derece haklı ve meşrudur” dedi.

BUGÜN TÜM EZİLENLER BU MEYDANDA
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube başkanı Songül Tunçdemir’in ardından tertip komitesi adına bir açıklama yapan Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ise Alevilerin üzerinde ortaklaştıkları ve hükümetten bekledikleri 12 maddelik taleplerini tekrar paylaştı.

Erdoğan Ünverdi eyleme katılanlara bir olun iri olun diri olun şeklinde seslenerek “ezilenler birleşin, önünüzde kazanacağınız koskoca bir dünya var, ezilenler birleşin birlikte mücadele edin” dedi. Alevi toplumunun taleplerini sıralayan Erdoğan Ünverdi, “demokrasi, özgürlük, adalet ve eşitlik gibi en tabii haklarımızı ancak birlikte mücadele edersek kazanabiliriz. Tüm demokrasi bileşenlerini demokrasi ve özgürlük mücadelesinde birlikte mücadale etmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan Ünverdi konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Sevgili canlar bugün 1 Mayıs meydanında bir araya gelmesi imkansız gibi görünen değişik dinlerin dillerin renk ve kimliklerin bir araya geldikleri tarihi bir toplantı düzenliyoruz. Bugün bu meydanda bir mücadele ve direniş ruhu var. Direne direne kazanacağız. Yılgınlık yok. Bugün bu meydanda Kürtler var Türkler var Romanlar var Ermeniler var Süryaniler var Aleviler Sünniler var, diğer farklı dinlerin mensupğları var, emekçiler var başı açıklar var başı kapalılar var, inanmayanlar var, anlayacağınız tüm ezilenler mazlum ve masumlar burada bir aradayız. Hep birden ne ezilen ne ezen insanca, hakça bir yaşam diliyoruz.”

Erdoğan Ünverdi’nin konuşmasının ardından PSAKD semah ekibinin sergilediği semah gösterinin ardından eylem sona erdirildi.

http://malatyahabersaati.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün