Türkiyeden Haberler

Maltepe Cemevi Derneği:”Maltepe Cem Evini Maltepeli Aleviler Yönetmelidir‘”

ALEVİ CANLARA, DOSTLARA, MUSAHİPLERE, BASINA VE KAMUOYUNA

Maltepe Cem Evimizin 1992 de Pir Sultan Abdal Canlar Derneği Maltepe şubesi ile başlayan var olma mücadelesi şubenin 1996 da kapanma sürecine girmesiyle Cem Evi yerinin Alevilerin bakiyesinde kalması ve Aleviler adına koruması için Cem Vakfı Maltepe’ye davet edilerek canların rızalığıyla kendilerine teslim edildi.

Kendilerine teslim edilen emaneti Aleviler adına koruması ve muhafaza etmesi gereken Cem vakfı; Alevileri asimile etmeye yönelik Cami-Cemevi projesi üretip, Cem Evimizi kendi mülkiyeti görmeye başladı. Hiç bir tuğlasında bir tek kuruşu olmayan, tamamen halkımızın ve Alevi dostlarının yardım ve bağışlarıyla var edilen Cem Evimizi kendi mülkiyeti olarak gören Cem Vakfının bu tavrı Maltepe Alevi canlar nezdinde tepkiyle karşılık bulmuş ve artık Maltepe de Cem Vakfıyla yol yürünemeyeceği ortak akıl olarak öne çıkmıştır.

2014 Muharrem ayında başlayan yeni süreçte yerelimizde Alevi canlar ve köy derneklerimizle yaptığımız toplantılar da mülkiyeti Maltepe Belediyesinde olan Cem Evimiz de artık Cem Vakfının olmaması yönünde rızalık oluştu. Bu taleplerin ışığında Maltepe Cem Evi derneğini kurarak kendi Cem Evimizi kendimizin yöneteceğini ve yöneticilerini demokratik bir şekilde Maltepeli Alevilerin seçeceğini ilan ettik.

Bütün bu yaşananlar göz önündeyken Maltepe Belediye başkanı Ali Kılıç Maltepeli Alevi canların rızalığı olmamasına rağmen Cem Vakfıyla tekrar kira sözleşmesi imzalayıp Cem Evimizi Cem Vakfına kiraladı. Cem Vakfı Belediyeden aldığı güçle Cem Evimizi sahiplenen canlara ve Dernek yöneticilerine Cem TV ve Cem radyo üzerinden ağır hakaretler ve küfürler yaparak, Alevi kamuoyunu Maltepeli Alevilere karşı kışkırtmaya yönelik günlerce provokasyon yayınlar yaptılar. Maltepeli Alevileri hükümete, bakanlara, valiye, kaymakama, karakola şikâyet ettiler.

Tüm bu yaşananlar da göstermektedir ki; Maltepeli Alevi canların Cem Vakfıyla ortak bir paydaları kalmamıştır. Bundan sonrası sadece Maltepe Belediye başkanı Ali Kılıç’ın sorumluluğundadır. Maltepeli Alevilerin istememesine ve rızalıkları olmamasına rağmen bizlere adeta zorbalıkla Cem Vakfını dayatması ve zorlaması kabul edilemez.

Maltepeli canların vicdanlarında yer bulmayan bu kira sözleşmesinin derhal iptal edilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur, bu aşamadan sonra yaşana bilecek tüm olumsuzluklardan Maltepe Belediye başkanı Ali KILIÇ ve Maltepelilerin talepleri karşısında körleri-sağırları oynayıp ortadan kaybolan Belediye Meclis üyeleri sorumludurlar.

Maltepe Bizim, Cem Evi Bizim; Maltepe’mize de Cem Evimize de sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu nokta da oylarımızla bulundukları makamlara ve mevkilere gelen başta Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Belediye Meclis üyelerini kendilerini seçen halkın yanında olmaya davet ediyoruz.

‘Cem Vakfıyla Yapılmış Kira Sözleşmesi Derhal İptal Edilmeli;

Maltepe Cem Evini Maltepeli Aleviler Yönetmelidir‘

MALTEPE CEM EVİ DERNEĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün