Türkiyeden Haberler

Maraş katliamının mağdur tanığı CHP Eski Milletvekili Hüseyin Doğan Hakka Yürüdü

Maraş katliamının mağduru tanığı ve katliam karşıtı mücadeleye büyük katkıları olan dönemin CHP milletvekili Sayın Hüseyin Doğan abimiz hakka yürümüştür.

Hüseyin Doğan Maraş katliamı esnasında hükümet olan CHP’nin Maraş milletvekili olarak görev yapmaktaydı. Katliamcılar tarafında evleri ve işleri basılmış tüm ailesi yakınlarıyla birlikte muhasara altına alınmışlardı. O esnada Ankara da bulunan Hüseyin doğan ailesinin telefonla yansıyan yakarışlarını bazen ağlayarak bazen öfkelenerek dinliyordu. Her defasında dönemin başbakanı Ecevit’in ofisine gidiyor aynı şekilde kâh hıçkırıklara boğularak kâh bağırarak derdindi anlatmaya çalışıyordu. Ancak her defasında teskin edilerek oradan ayrılması sağlanan Hüseyin Abi yıllar sonra katliamın ve katliamcıların açıklandığı belgenin Ecevit in arşivinde çıkmasıyla bir kez daha sarsılmıştı.

Hüseyin Doğan Maraş katliamına karşı hem o dönem hem hayatı boyunca yılmadan mücadele etmiş ender katliam karşıtı insanlardan birisi olarak tarihe kaydedilmiştir. Katliam sonrasında katliamın yargılamalarını sonuna kadar takip etmiş katillerin cezalandırmaları için elinden geleni yapmıştır. Yorulmadan bıkmadan o dosyaları incelemiş davanın hakkaniyetle yürütülmesi için çalışmıştır.

Yıllar sonra Maraş katliamının kamuoyu tarafında daha doğru anlaşılması için “Yüreğimdeki Yara Maraş” adında bir kitap yazarak hem davanın sonucunu hem de tanıklığını anlatmıştır.
Hüseyin Doğan Maraş halklarının yüreğinde Maraş katliamına karşı mücadele eden değerli bir insan olarak yerini almıştır. Onun bu yöndeki mücadelesinin başarılı bir sonucu sağlayana kadar sürdürüleceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Maraş Girişimi bu mücadelenin takipçisi olacaktır.

Sevgili Hüseyin Doğan abimizin devri daim olsun diyor, ailesine başsağlığı diliyoruz.

MARAŞ GİRİŞİMİ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün