Türkiyeden Haberler

Maraş’ta Alevi olan Hamile Kadına “Sizi yeniden katletmek lazım” diyerek saldırdılar

Maraş’ta hamile Serap Yılmaz adlı kadın ve çocuklarının Alevi oldukları gerekçesiyle saldırıya uğradıkları belirtilirken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Salman Akdeniz, saldırıyı kınadı.

Bursa’nın Kestel ilçesinde Alevi ailenin saldırıya uğramasına benzer bir olayın da Maraş merkeze bağlı Karacasu Mahallesi’ndeki TOKİ evlerinde yaşandığı ortaya çıktı. Maraş merkeze bağlı Karacasu Mahallesi’ndeki TOKİ evlerinde oturan Alevi Yılmaz ailesi, aylardır sözlü taciz ve küfürlerine maruz kaldığı ve sağ görüşlü olduğu iddia edilen başka ailenin saldırısına uğradı. 14 Temmuz günü yaşanan saldırıda linç edilmekten komşularının müdahalesiyle kurtulan Serap Yılmaz ve çocukları yaralanırken, Yılmaz’ın hamile olduğu öğrenildi.

Alevi Yılmaz ailesinin saldırıya uğramasına ilişkin Pirsultan Abdal Kültür Derneği’nde bir araya gelen Erenler Kültür Ve Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği, Eğitim Sen, Alevi Kültür Derneği basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklamayı okuyan Pirsultan Abdal Kültür Derneği başkanı Salman Akdeniz, 14 Temmuz günü yapılan saldırıda saldırganların Alevi inancına yönelik nefret söyleminde bulunduğunu, “Sizleri kesmek lazım, Maraş Katliamını yeniden yapmak lazım” cümlelerini kullandığını belirtti. Yıllardır devlet yöneticilerinin ayrıştırıcı, nefret dili kullanmalarının bu sonuçları doğuracağı konusunda her dönem uyarılarda bulunduklarını söyleyen Akdeniz,”Maalesef çeşitli illerde buna benzer nefret saldırıları gerçekleşmektedir. İnancından dolayı katliama uğrayan Alevilere yönelen bu nefret saldırıları münferit görmüyoruz. Ülkemizde birlikte yaşamın gerekliliğine inanıyoruz. Barışın,eşit hakların savunucuları olarak bizler bu türden ayrıştırıcı, ötekileştirici nefret saldırılarını kınıyoruz. Bu tür saldırıları gerçekleştirenlerin gereken cezayı alması için hem ailemizin yanında hemde davanın takipçisi olacağımızı bildiririz” dedi.

DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün