Türkiyeden Haberler

Mersin’de Kilikya Kültür Sanat Spor Festivali Düzenlendi

 

Akdeniz’de Herkes Farklı Herkes Eşit” sloganıyla kültürler buluşmasına ev sahipliği yapan Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen Kilikya Kültür Sanat Spor Festivali başladı. Akdeniz Belediyesi’nin yanı sıra Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği ile Radyo Kilikya’nın ortaklaşa düzenlediği festivalin ilk gün etkinlikleri, Kazanlı sahilinde baştanbaşa yenilenen Caretta Caretta Parkının açılışı ile gerçekleşti. Toplam yedi gün sürecek olan festivalin açılış etkinliğine Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk ev sahipliği yaptı. Çok sayıda yurttaşın da katıldığı törende Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eş Başkanı Didar Gül, İlçe Eş Başkanı Leyla Öztunç, HDP Mersin Milletvekili Adayı Mahmut Karabulut, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe ve Hâkim Baykara, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Verde Özuğurlu da hazır bulundu.

“Türkiye’de ciddi bir çevre ve ekoloji sorunu var”

Caretta Caretta Parkının açılışında ilk olarak konuklara hitap eden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, daha önceden proje ve planlamasını yaparak yeniledikleri parkın festival gününde açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belediyenin park yapma yükümlülüğü olduğa işaret eden Eş Başkan Mutlu, “Bu park artık Kazanlı halkımızın emrinde olacaktır, ama elbette ki bu tür alanlara sahip çıkma görevi de halkımıza düşmektedir. Bildiğiniz gibi parkımızın sahil tarafı Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır. Bu parkı inşa ederken bu konuda çok hassas davrandık ve bu bölgeye herhangi bir olumsuz etki bırakmayacak bir proje gerçekleştirdik. Türkiye’de ciddi bir çevre ve ekoloji sorunu var. Doğanın dengesi bir yerde kırıldığında, bu zincirleme bir etki yaratıyor. Ve bu durumdan doğada yaşayan bütün canlılar etkileniyor. Biz doğa ve çevre felaketi yaratan barajlara, santrallere ve insan eliyle yapılan her türlü tahribata dikkat çekmek istiyoruz. Yapacağımız tüm tesislerde çevre konusunda farkındalık ve duyarlılığı ön planda tutuyoruz”  diye konuştu.

Arap Alevileri buluşturan festivalin bu açıdan da önem taşıdığına dikkat çeken Mutlu, “Alevilik inancı gereği doğaya sahip çıkar ve paylaşımcı bir geleneğe sahiptir. İnancını yaşarken doğada yaşayan börtü-böceğe de dua eder, kalan sevabı kendine ister. Bu bölge halkının bu nedenle doğaya sahip çıkacağına inanıyorum. Biz çevre bilincini yaymak amacıyla faaliyetimiz olsun istiyoruz. Bu parkımızın vücut bulmasında başta Eş Başkan Yardımcımız Sebahat Gençtarih Cebe başta olmak üzere tüm emek verenlere teşekkür ediyor, hepinize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

“Bu kültür ve inançları yaşatmak boynumuzun borcudur”

Akdeniz Belediyesi Kültürler Buluşması ile bölgede bir ilki gerçekleştiğine işaret eden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, bundan sonraki yıllarda bu projeyi daha görkemli ve programlı bir hale getireceklerini ifade etti. Kimliklerin ve kültürlerin bir arada hoşgörü içerisinde yaşatılması konusuna önem verdiğini vurgulayan Eş Başkan Türk, “Kentimizde birçok festivaller ve etkinlikler yapılıyor. Ne yazık ki bunların çoğu korkunç masraflarla gerçekleştiriliyor ve halktan uzak elit bir tabakaya hitap ediyor. Halkın parasıyla yapılan bu etkinliklerin Türkiye’de yaşayan kültürleri,  inançları ve kimlikleri gözetmesi gerekiyor. Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği ve Kazanlı halkı da bu yılki etkinliklere çok emek verdi. Biz de Arap Alevi kardeşlerimize şu sözü veriyoruz; bu kültürlerini dillerini en iyi şekilde yaşatacağız. Bunları yaşatmak bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu. Festivale katılan ve Kazanlı sahilinde gönüllü olarak temizlik yapmaya gelen yabancı öğrenci grubuna da teşekkür eden Eş Başkan Türk, “Katılımınız beni mutlu ediyor daha önceleri de yurtdışından gelen çevreye duyarlı öğrenci gruplarıyla önemli çalışmalar yürüttük. Çevre bugün dünyanın en önemli sorunudur. Hele ki bu iktidarların çevreyi tahrip etmeleri, tahrip edenlere göz yummaları son derece yanlış bir politikadır. Bu konuda gereken duyarlılığı herkes göstermelidir. Bakın, biz Üniversitemiz ile işbirliği yaparak Kazanlı bölgesinde bir araştırma yaptık. KOAH hastalığının genel ortalaması yüzde 5 iken Kazanlı’da bu oran yüzde 20’lere dayanmıştır. Bunun nedeni de Kazanlı bölgesinde çevreyi kirleten fabrikalardır. Biz Örtü Altı Üreticiler birliği ile birlikte bunun mücadelesini vererek birçok olumsuzluğu engelledik. Bu mücadeleye de devam edeceğiz” dedi. Bu park ve belediyenin diğer çalışmalarına Kazanlı halkının sahip çıkacağına emin olduğunu da belirten Eş Başkan Türk, emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Semir Yalçın’la üç dilde konser

Konuşmaların ardından açılış kurdeleleri kesildi ve Caretta Caretta Parkı hizmete girdi. Eş Başkanlar ve konuklar parkı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanını da inceleyen Eş Başkanlar, çevre gönüllüsü yabancı öğrencilerle sohbet etti ve onlarla anı fotoğrafı çektirdiler. Törenin son bölümünde ise Hataylı sanatçı Semir Yalçın ve orkestrası muhteşem bir konser verdi. Türkçe, Arapça ve Kürtçe müziklere eşlik eden konuklar, halaylar ve oyunlarla etkinliğe renk kattılar.

http://www.haberlermersin.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün