Türkiyeden Haberler

Mersin’e 7 milyonluk Alevi kültür merkezi

Mersin’e yapılacak Alevi Kültür Merkezi’nin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanacak. Vatandaşların bağışıyla yapılan ve 7 milyon TL’ye mal olacak kültür merkezi külliye özelliği de taşıyacak…

Mersin’e, Kilikya Nehir Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği girişimi ile projelendirilen Alevi Kültür Merkezi projesinde sona gelindi. Önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacak olan 7 milyon TL bütçeli Kültür Merkezi, 2 bin metrekaresi açık olmak üzere 9 bin 850 metrekare alanda hizmet verecek.

 Mersin’in merkez Yenişehir İlçesi’nin Cumhuriyet Mahallesi’nde inşa edilecek olan Alevi Kültür Merkezi, içerisinde barındırdığı mescit ve gasilhane ile Külliye özelliği de taşıyacak. Alevi Kültür Merkezi’ni 1 yıl içinde tamamlamayı planladıklarını belirten Kilikya Nehir Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Özuğurlu, binanın hem kültür merkezi hem de külliye özelliği taşıdığını kaydetti.

Tiyatro salonundan aşevine
Kültür merkezinin misafirhanesinden tiyatro salonuna, aşevinden dersliklerine, gasilhanesinden mescidine kadar çok kapsamlı olacağını ifade eden Özuğurlu, şunları söyledi:
“Bin kişilik konferans salonu, 8 derslik, tiyatro salonu, müzik stüdyosu, resim ve diğer el sanatlarının uygulanacağı bir salon, el sanatları atölyesi, küçük seminer salonları, 100 bin Kitap kapasiteli kütüphane, misafirhane olacak. Misafirhanemiz hem şehir dışından gelip burada öğrenim gören öğrencilere, hem de konferans için davet ettiğimiz misafirlere hizmet verecek. Külliye özelliği ise, Arap Alevi inancına göre ibadetlerimizi yapabileceğimiz bir mescit inşa edeceğiz. Cenazelerimizi usulüne uygun şekilde kaldırabileceğimiz 2 adet gasilhane, bir morg, abdesthane yaptırıyoruz. Aynı zamanda bu Bodrum katta, aynı anda yaklaşık 50 bin kişiye yemek verecek bir aşevi yapıyoruz. Bu aşevinden bütün fakir vatandaşlar yararlanacak. Tamamen vatandaşların bağışları ile yapılıyor.”

‘İnanç önderini yetiştirecek’
Kültür merkezinde Arapça, İngilizce ve Türkçe gibi dil kurslarının yanında geleneksel yemek kursları, yöresel halk oyunları, geleneksel müzikler kursları açacaklarını belirten Özuğurlu, insanlara her türlü fırsatı sunacaklarını söyledi. Özuğurlu, “Bu kültür merkezinin bir özelliği de, kendi inanç önderini yetiştirecek bir kurum olması. Bu da dünyada bir ilk. Diğer toplumlarla ilişki içinde olmak istiyoruz. Bize göre kültür toplumların kişiliğidir” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün