Türkiyeden Haberler

PSAKD Malatya Şubesinden 10.Oturma Eylemi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) tarafından “Zorunlu din dersi, eleştirel düşünce hakkına saldırıdır.” Denilerek Emeksiz üst kavşağında basın açıklaması yapıldı. Dernek binasında toplanan dernek üyeleri Paşaköşkü’nden yürüyüşle gelen grup ile birleşerek Emeksiz üst kavşağına kadar Yürüdüler ve burada bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı Dernek Yönetim kurulu üyesi olan Hüseyin Kopar gerçekleştirdi. Kopar şunları kaydetti; “

AKP iktidarının ‘’Din dersi anayasal zorunluluktur, tartışmaya gerek yok,kabullenin” diyerek, itiraz edenlere “susun” mesajı vermesi, imam ve asker vesayetine gönül ve akıl bağlılığının göstergesidir. Zira din eğitimine ilişkin “anayasal zorunluluk” bir darbe, asker ve imam işbirliğine dayalı vesayetin ürünüdür!AKP’nin mesaj net; “Biz bu dünyevi değil, darbe ürünü uhrevi eğitimi esas alıyoruz.” Hak ve hukuk ihlali içeren kamucu din hizmetlerinin bir ayağı olan zorunlu din eğitimini laiklik, demokrasi ve bireysel temel haklara aykırılığına rağmen, “kabullenin” diyerek zorla dayatmayı benimsiyorlar.          Türkiye’deki mevcut din eğitimi, öğrencilerin eleştirel düşünme, sorgulama, tartışma, karar verme haklarının, devletin dinsel kimliğine feda etmelerini talep etmektedir. Gerçek manada laiklik uygulamaları ve zihniyetinden mahrum bırakılmış ülkemizde, inanç özgürlüğünü sağlamak yerine, inancı kamulaştıran, dini/inancı ait olduğu vicdana ve ibadet yerine değil, devletin kurumlarına hapseden bir ucube siyaset ve buna uygun bir din eğitimi kabul edilemez bir uygulamadır.

Din eğitiminde zorla dayatılan şey, İslam’ın Sünni mezhebinin kurallarıdır. Mevcut din eğitiminde Sünnilik esas alındığından, farklı inanç mensuplarına ve inanmayanlara bu dersi zorla dayatmak, din, vicdana ve inanç özgürlüğüne aykırıdır.
Siyasi iktidarlar devletin birey ve toplum üzerindeki sömürüye ve baskılara dayalı otoriter egemenlik anlayışını ve kurumlarının sürdürülmesine hizmet etmek amacıyla din eğitimini sistematik olarak kullanmaktadır.
Aklın özgürleşmesini ve eleştirel düşüncenin engellemesini hedefleyen AKP iktidarına karşı, demokratik tutum, düşüncenin eleştirel hakkını, aklın özgürleşmesini güvence altına alınmasını savunmaktır.

Açıkça görüldüğü gibi zorunlu din dersleri, eğitimin dinselleştirilmesi, Alevi çocukların Sünnileştirilmesi, gericiliğin toplumsallaştırmasıdır.

Bizler, devletin siyasal, hukuksal, toplumsal düzeninin dinden soyutlanmasını, altına imza atılan uluslararası sözleşmelere uyulmasını, yüksek yargı ve AİHM kararlarının uygulanmasını ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını talep ediyor, bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı buradan kamuoyuna bir kez daha bildiriyoruz.” dedi.

Dernek üyeleri oturma eyleminden sonra olaysız dağıldı.

ONAY OZAN/ http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün