Türkiyeden Haberler

Muratpaşa’da da cemevi ibadethane oldu

Muratpaşa Belediyesi’nin Şubat meclis toplantısının ikinci oturumu, ilçe sınırlarında cemevinin ibadethane sayılmasına ilişkin gündemi görüşmek üzere toplandı. Çarşamba günü meclis komisyonlarına sevk edilen ilgili gündemin görüşmeleri Plan ve Bütçe, Hukuk İnceleme ve Araştırma İhtisas, Sosyal Amaçlı Yardım, Emekli ve Yaşlı İnsanların Sorunlarını Araştırma ve İnceleme, Planlama ve İmar komisyonlarının ortak raporunun okunmasıyla başladı.

Ak Partili üyelerin ‘ret’ şerhi düştüğü raporda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 Aralık 2014 tarihi cemevlerinin ibadethane sayılmasına ilişkin kararına atıf yapıldı. Raporda Anayasa’nın din ve vicdan hürriyetini konu edinen 24’üncü maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 18’inci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi önerildi.

CHP adına grup sözcüsü Mutlugül Tarım, “Cemevlerinin ibadethane olduğuna samimi duygularımızla inanıyor ve komisyon raporunu kabul ediyoruz” dedi. MHP sözcüsü Mustafa Taşbaş ise Alevilerin ibadethane olarak kabul ettiği cemevinin ibadethane olarak sayılmamasının eksiklik olduğunu belirterek, komisyon raporuna katıldıklarını açıkladı.

Mecliste 11 üyeye sahip Ak Parti grubu, cemevlerinin ibadethane sayılmasına ilişkin gündemin görüşüldüğü meclise 4 üyeyle katıldı. Ak Parti mecliste grup sözcüsü Cemal Öner, Bengül Hatipoğlu, Osman Kepez ve İzzet Sultanyar tarafından temsil edildi. Ak Parti’nin Alevi meclis üyesi, bir süre önce CHP’den Ak Parti’ye geçen Ercan Merthatun da meclise katılmadı. Parti sözcüsü Öner, cemevlerinin ibadethane sayılmasına ilişkin kararın TBMM tarafından alınması gerektiğini savundu. Aksi takdirde belediye meclislerinde bu yönde alınacak kararın karşılığı bulunmayacağını, iyi niyetten öte gidemeyeceğini savunan Ak Parti sözcüsü, “Karara saygı duyuyoruz ama kanunda karşılığı olmayan bir konu. Bugün için böyle bir karara uyma şansımız yok” dedi ve ret oyu vereceklerini açıkladı. Ak Parti’nin tutumu, meclis salonunu dolduran Alevilerce protesto edildi. Oylamanın ardından Muratpaşa’da cemevleri ibadethane olarak kabul edildi.

Oylamanın sonucu meclis salonunu dolduran Aleviler tarafından alkışla karşılanırken aralarında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Zor, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu’nun da bulunduğu çok sayıda Alevi kültür derneği yöneticileri, Başkan Ümit Uysal ve CHP’li meclis üyelerine çiçek vererek teşekkür etti.

Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Aklın yolu bir. İnsanlarımızın ibadethane olarak kabul ettiği bir mekana kamunun tek taraflı ‘hayır’ demesi evrensel hukuk kurallarına, insanlık anlayışına, anayasal güvencelere yakışan bir uygulama değildir” dedi.

(DHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün