Türkiyeden Haberler

Seyhan Belediye Meclisi de Cemevini İbadethane olarak Kabul Etti

Seyhan Belediye Meclisi Şubat ayı son oturumu oldukça hareketli geçti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin cemevlerinin ibadethane sayılması yönündeki kararı doğrultusunda CHP Genel Merkezi’nin talimatıyla harekete geçen CHP teşkilatları belediye meclislerinde bu kararı hayata geçirmeye başladı. Seyhan Belediye Meclisi Gündemine gelen madde ile ilgili konuşan Başkan Zeydan Karalar, “Türkiye’nin Alevilerden özür dileyerek bunu kabul etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
1400 YILDIR ŞEHİT VEREN BİR TOPLUM
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2014 kararı ile Cem evlerinin ibadethane olarak tanınması kararı Seyhan Belediye Meclis gündeminde ele alındı. Gündem ile ilgili konuşan Başkan Zeydan Karalar, “1400 yıldır bu kadar şehit veren bir toplum yoktur. Bizim siyasi partinin aldığı bu karar gerçekten çok takdir edilmesi gereken bir şeydir. Cemevlerinin ibadethane sayılmasını destekliyoruz. Bu maddeyi bunun için getirdik. Çok isteyerek, sevinerek ve mutlu olarak bu maddeyi meclise getiriyorum. Bırakın Seyhan’ı, Türkiye’nin Alevilerden özür dileyerek bunu kabul etmesi gerekiyor. Seyhan bir örnek olsun bütün belediyeler bunu kabul etsin. İnşallah önümüzdeki zamanlarda Bu meclise Cemevine yer vermek ve yapmak nasip olacak” dedi.
AKINCI: “OY BİRLİĞİ İLE GEÇMELİ”
Madde ile ilgili konuşan CHP’li Seyhan Belediye Meclis Başkan Vekili Yusuf Akıncı, konunun önemine vurgu yaparak maddenin komisyonlara gönderilmeden oy birliği ile geçmesi gerektiğinin söyledi. Akıncı, “Hepimizin ifade ettiği gibi Anadolu coğrafyasında birebirinden farklı inançlara sahip toplum yaşıyor. Burada en çok hakarete uğrayanlar aleviler olmuştur. Biz Seyhan Belediye Meclisi olarak çok tarihsel bir kararın arifesindeyiz. Burada ibadethanenin toplumsal talepleri yapılmıştır. Cemevinin yeninden tarif yapmıyoruz sadece ibadethane olarak görüyoruz. Bizim burada bu maddenin komisyonlara gitmesini gerektirecek teknik bir şeyi yok. Gitmeden oylanmasını gerekli. Toplumsal barış için bunun son derece önemli olacağını söylüyorum” şeklinde konuştu.
OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Ak Parti Grup Başkan Vekili Yalçın Limoncu gündem ile ilgili söz alarak konunun komisyonlara havale edilmesini istedi. Limoncu’nun bu teklifine karşın CHP, MHP ve HDP gruplarını konunun komisyonlara gönderilmeden kabul edilmesi yönünde teklif sundu. Oylamaya sunulan madde oy birliği ile kabul edildi. Kararın alınmasından sonra meclis üyeleri ortak tavrı alkışladılar. Bu karar ile birlikte Cem evleri Seyhan’da ibadethane olarak kabul görecek.
MOROĞLU’NDAN BAŞKAN KARALAR VE MECLİS ÜYELERİNE TEŞEKKÜR
Meclisin kapanmasının ardından kürsüye gelerek bir konuşma yapan Adana Alevi Kültür Derneği Başkanı Murtaza Moroğlu Başkan Zeydan Karalar ve meclis üyelerine teşekkür etti. Moroğlu, “bugün burada almış olduğunuz bu karar biz Alevileri çok sevindirdi. Aslında söylenecek çok şey var ama ben burada başta Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar olmak üzere mecliste tüm grubu bulunan siyasi partilere teşekkür ediyorum. Önemli bir adım attınız sağ olun var olun” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün