Avrupadan Haberler

O vekile Aleviler de kızdı

Hamburg eyalet seçimleri vesilesiyle MHP’nin yurtdışı örgütü Türk Federasyonu’nun düzenlediği ‘ülkücü’ şenliğine parti teşkilatının bilgisi dışında konuşmacı olarak katıldığı için disiplin kuruluna ‘ihraç’ istemiyle sevk edilen ve daha sonra Yeşiller Partisi’nden istifa eden Nebahat Güçlü’ye bir tepki de Aleviler’den geldi.

Avrupa Postası’nın haberine göre, Hamburg Türk Toplumu (TGH) Başkanı Nebahat Güçlü, 10 Nisan tarihinde sosyal medya adresinde, “Hamburg’da bazı Alevi derneklerin şikayeti üzerine 4 yıldır Der Paritätische Hamburg Kurumu’nda başarıyla yürüttüğüm işimden çıkarıldım” iddiasıyla Alevi derneklerini suçlamıştı. Aleviler ise, Güçlü’nün iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

YEŞİLLER İHRAÇ KARARI ALMIŞTI

15 Şubat 2015 Hamburg eyalet seçimlerinde Yeşiller Partisi’nin karşı çıkmasına rağmen adaylığını sürdüren ve vekil olan Güçlü, Yeşillerin ihraç kararına itiraz etmişti. “Aşırı sağ çevrelerden oy isteme politikamız yoktur” denilerek istenmeyen kişi ilan edilen Güçlü, yoğun tepkiler üzerine de 1 Nisan günü istifa ettiğini açıklamıştı. Çalıştığı sosyal danışmanlık bürosunda işine son verilen Güçlü, bunun sorumlusu olarak Alevileri suçlamıştı.

ALEVİ DERNEKLERİ:  “ÖZRÜ KABAHATİNDEN DAHA BÜYÜK” 

MHP’nin yurtdışı örgütü Türk Federasyonu’nun gecesinde konuşma yapan Güçlü’nün, Alevi dernek temsilcileriyle görüşmeye söz vermesine rağmen, gelmediği açıklanarak şöyle denildi:

“Hem basına, hem Yeşiller Partisine, hem de çalıştığı kuruma protestolarımızı ilettik. Bunun üzerine çalıştığı kurum bizi Nebahat Güçlü ile biraraya getirmek istemiştir.

Biz Nebahat Güçlü ile yüzleşmeye hazır olduğumuzu ve eleştirilerimizi yüzüne söylemeye hazır olduğumuzu beyan ettikten sonra çalıştığı kurumun bizi davet etmesi üzerine, bize bildirilen tarihde ve yerde hazır bulunmamıza rağmen oraya geleceğini söyleyip son anda bizimle yüzleşmekten vazgeçen kendisi olduğu halde, kamuoyun da tam tersini iddia etmesi ve bizleri art niyetle suçlaması tam rezilce bir davranıştır.

Bizler bazi Alevi ve Kürt toplumunun temsilcileri olarak kamuoyunda ilk ve son kez beyan ediyoruz ki, çalıştığı kurum ile yaptığımız görüşme esnasında Güçlü’nün hiç bir zaman işten atılmasını talep etmedik! Bu Nebahat Güçlü’nün Alevilere attığı ve karşılıksız kalacak en son iftirasıdır.”

6 Dernek Başkanı imzasıyla yapılan açıklamada Güçlü için “Özrü kabahatinden daha büyük!” denildi. Nebahat Güçlü’nün “iftira” attığı belirtilen açıklamada, “Kamuoyuna burda sadece bir Atasözünü hatırlatmak isteriz: “Özrü kabahatinden daha büyük!” 
Nebahat Güçlü’nün iftiralarına ilişkin kamuoyunun bilmesi gereken doğrular hem suçlu hem Güçlü’nün kesinlikle iddia ettiği gibi değildir.
Birçok farklı demokratik sivil toplum örgütleri gibi Hamburg’daki tüm Alevi kurumları da Nebahat Güçlü’yü seçim sürecinde yaptıklarından dolayı protesto etmiştir” denildi.

“HUKUKİ YOLLARLA HADDİNİ BİLDİRECEĞİZ”

Açıklamanın sonunda Güçlü’nün sözleriyle ilgili hukuki yollara başvurulacağı söylenerek, 6 dernek başkanının ismi not edildi.

Açıklamanın son bölümü şöyle:

“Bundan sonra bize karşı sürdürdüğü iftira kampanyasına son vermeyip bize karşı attığı iftiralara devam ederse anında hukuki yollardan haddini bildireceğimizi kamuoyuna ve kendisine ilan ediyoruz.

Saygılarımızla

Orhan Özgür (Hamburg Alevi Toplumu-Haak Bir Başkanı)

Alper Doğan (Bergedorf Alevi Kültür Merkezi Başkanı)

Nurali Demir (Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı)

Medet Doğan (Harburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı)

Zeynep Şahan (Almanya Alevi Gençler Birliği Kuzey Bölge eski Başkanı)

Ali Ertan Toprak (Almanya Kürt Toplumu Başkanı)”

Odatv.com

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün