Türkiyeden Haberler

Öğrencilere Sünnilik dayatması

Alevi nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Avcılar’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilere ‘Kur’an ahlakını yaşatarak öğretmek’ amacıyla ‘Avcılar Kur’an ve Sünneti Yaşama Hareketi’ isimli organizasyon kurdu

Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ni dayanak göstererek “Avcılar Kur’an ve Sünneti Yaşama Hareketi”ni kurdu. Taraf gazetesinin haberine göre, başkanlığını Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, genel sekreterliğini de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün yaptığı hareketin  koordinasyon üyeleriyse üç okul müdürü, ilçedeki üç din dersi öğretmeni ve istekli olacak sendika temsilcilerinden oluşuyor. İlçe kaymakamlığından da onay alan ve ‘Kur’an ve sünnet ahlâkını yaşatarak öğretmek’ amacı taşıyan organizasyonun, uygulanmasına ilişkin resmi yazı ilçedeki tüm rehberlik araştırma merkezlerine, özel yurtlara, özel dersanelere, akşam lisesine, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile okullara gönderildi.

AKP Sünnilik empoze ediyor

Alevi nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Avcılar’da, okullarda yapılacak Sünni bir uygulamayı kabul etmeyeceklerini belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Avcılar Şubesi Başkanı Gökhan Çimen, “Hükümetin Alevilere Sünni inanışı empoze etmeye yönelik bir politikası var. Bu uygulama da bunun devamı. Çocuklarımız böyle bir uygulamanın içine sokulmaya çalışılırsa çok ciddi bir dirençle karşılaşırlar, çünkü Alevilerin yoğun yaşadığı ve Alevi kurumların örgütlü olduğu bir yerdir Avcılar” diye konuştu. Çimen, kararı uygulamaya geçirilmesi halinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nü protesto edeceklerini, kitlesel eylemler yapılmasının da gündemlerinde olduğunu söyledi.

Tek tip haline getirmek istiyorlar

Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Mehmet Kırşanlıoğlu, kararın hiçbir yasal dayanağının olmadığını söylerek, “Eğitimin her kademesinde sistematik bir şekilde çocukların kişilik hakları ihlal ediliyor ve onlar belirli bir ideolojik yaklaşımın malzemesi haline getiriliyor. Bunun için Avcılar gibi yerlerin seçilmiş olması da tesadüf değildir. Avcılar’ın sosyal ve kültürel yapısındaki çeşitlilikten rahatsız oluyorlar. Farklılıklara tahammülleri yok. Herkesi tek tip haline getirmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün