Türkiyeden Haberler

PSAKD AİHM kararlarına uyulmasını istedi

PSAKD tarafından zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle başlatılan oturma eylemi 13. haftada da devam ederken, dernek üyeleri AKP Hükümetini AİHM’nin aldığı kararlara uymaya çağırdı.

Zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi tarafından gerçekleştirilen oturma eyleminin 13’ncüsü gerçekleştirildi. Merkez Emeksiz Üst Kavşağı’nda bir araya gelen çok sayıda dernek üyesi, “Zorunlu din dersi eğitimine hayır” yazılı pankart açarken, sık sık “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Kitle adına açıklama yapan PSAKD yöneticisi Hakan Yuka, zorunlu din derslerinin Alevi çocukları için bir işkence aletine dönüştüğünü yıllardır söylediklerini belirterek, hükümetlerin bu taleplerini görmezden geldiğini belirtti.

AİHM’nin zorunlu din dersinin varlığını din, vicdan özgürlüğü ve eğitim hakkının ihlali olarak tespit ettiğini ve mahkemenin ‘öğrencilerin, anne ve babalarının dini ya da felsefi görüşlerini açıklamadan din ve ahlak derslerinden muaf olabilecekleri bir sistem sunmalıdır’ kararı ile yalnız Aleviler açısından değil tüm öğrenciler açısından din dersinin zorunlu olamayacağına hükmettiğini belirten Yuka, AKP Hükümetini bu karara uymaya çağırdı.

Kitle yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.(DİHA)

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün