Türkiyeden Haberler

PSAKD: Eğitimdeki ayrımcılığı gösteriyor

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, Okuldaki salavat uygulamasıyla ilgili “Bu uygulama, eğitimdeki ayrımcılığı ve gericiliği gösteriyor” dedi. Erçe Mersin Valisi ve Tarsus Kaymakamını göreve çağırdı. Gazetemizin gündeme getirdiği ‘Sınavı bitir salavat getir’ başlıklı haberin ardından PSAKD Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, yazılı bir açıklama yaptı. Erçe “Evrensel gazetesinin gündeme getirdiği iddialar yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu velilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından doğrulanmıştır” dedi.Erçe “Tamamı dini sorulardan oluşan bir bilgi yarışması düzenlenmesi ve sorulara yanıt verildikten sonra da yüz kere salavat getirilmesinin istenmesi gerici, ayrımcı ve ırkçı eğitim sisteminin geldiği yeri göstermektedir” dedi.

Haberimizin Alevi çocukların, laik ve aydın kesimlerin çocuklarının içine düştüğü durumu gözler önüne serdiğini söyleyen Erçe “Her türlü ayrımcı politikaların en önemli sonucu asimilasyondur. Asimilasyon ise affedilemez bir insanlık suçudur. Bu uygulamalara imza atanlar, izin verenler ve göz yumanlar bu suçu isteyerek ve bilerek işlemektedirler. Buradan başta Mersin Valisi ve Tarsus Kaymakamı olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırıyor ve bu olayın soruşturulmasını talep ediyoruz. Toplumsal barışı sağlamak gibi Anayasal sorumluluğu olan mülki amirlerin yaklaşımlarını takip edeceğimizi ve bir adım atılmaması ve sorumluların gerekli yasal işleme tabi tutulup cezalandırılmamaları halinde tepkimizin artarak devam edeceğinin bilinmesini isteriz. Ayrıca Evrensel gazetesinin haberinin Cumhuriyet Savcılarınca suç duyurusu kapsamında ele alınması gerektiğini düşünmekteyiz” dedi.

KAYNAKSIZ AKİT HABERCİLİĞİ

Akit, gazetemizde yayımlanan haberi, içeriğini değiştirerek kaynak göstermeden kullandı.
Akit, haberde işine gelmeyen kısımları çıkarmanın dışında tek bir değişiklik yaptı ve uygulamanın “Müslümanların takdirini topladığını” iddia etti. Ancak tıpkı haberimizi kullanırken yaptığı gibi burada da kaynak belirtme ihtiyacı duymadı. Haberde sınavı bitirip 100 salavat getirmenin ‘takdir toplayan bir uygulama’ olduğuna dair tek ifade Okul Müdürü Mehmet Ecer’in, “Bu tarz yarışmalar hoşuma gidiyor” sözleri oldu. Akit’in hangi Müslümanların takdir ifadesine dayanarak haberini temellendirdiği belirsiz kaldı.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün