Türkiyeden Haberler

CHP’Li Belediye, Cemevini Kapattı, Kapısına Kilit Vurdu

Cemevinin mühürlenmesi gündeme bomba gibi düştü. CHP, ibadethane sayılması için 2 gün önce yasa önerisi vermeşti. Çiğli’de cemevine dönüştürülen eski karakol binası, Belediye ekiplerince mühürlendi. Tahsisin siyasi olduğunu iddia eden Belediye Başkanı Arslan, “Ekip gönderdim, mühürlettim” itirafında bulundu.

Çiğli ilçesi Güzeltepe Mahallesi’nde daha önce polis karakolu olarak kullanılan, atıl durumda kalınca Evrensel Alevi Bektaşi Birliği’nin girişimleriyle Hz. Hüseyin Cemevi’ne dönüştürülen bina, izinsiz tadilat yapıldığı gerekçesiyle belediye ekiplerince mühürlendi. Cemevini yaptıran Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Derneği’nin yönetim kurulu başkanı Ali İhsan Şahin Hz. Hüseyin Cemevi’nin keyfi olarak mühürlendiğini savundu.

1 KİŞİYE 30 KİŞİ 

Cemevi binasını mühürleyen Çiğli Belediyesi hakkında yasal haklarını kullanacaklarını bildiren Şahin, “Hz.Hüseyin Cem Evi, Çiğli Belediyesi’nce keyfi olarak mühürlendi. Cemevinde kesinlikle hiçbir tadilat ve onarım yapılmıyor. Yalnızca boya badana işi yapılırken ve de tek bir boyacı işçi çalışmakta iken 26 Mart’ta saat 16.30 sıralarında 30 civarında zabıta ve belediye personeli cemevini bastı. Cemevini basan Çiğli Belediyesi ekipleri çalışan tek işçiyi yaka paça dışarı attı ve cemevini mühürledi” diye konuştu.

TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ

 Şahin, bir yandan “cemevleri yasal statüye kavuşsun” derken, diğer yandan cemevi mühürleyip kapatıldığını belirterek, “Bir yandan da sözde ‘Tüm inançlara özgürlük’ diyeceksin sonra cemevini mühürleyeceksin. Belediye Meclislerine ‘cemevleri yasal ibadethane sayılsın’ diye teklif götüreceksin…Bu iki yüzlülüktür. Alevileri aptal yerine koymaktır. Artık takke düşmüş, kel görünmüştür. Çiğli Belediyesi ve Belediye Başkanı Hasan Aslan hakkında tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Ayrıca bu yasadışı, keyfi, yasakçı zihniyeti Alevi canların ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ehli Beyt cümlemizin yardımcısı olsun” şeklinde görüş belirtti.

AMAÇ SİYASİ

 Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ise karakol binasının boşaltıldıktan sonra yerine okul öncesi çocuk bakım eğitim merkezi yaptırmayı düşündüklerini ancak cemevi yaptırıldığını söyledi. Bunun altında siyasi amaç olduğunu ileri süren Arslan, şu görüşleri dile getirdi: “Seçim sürecinde ‘Şirintepe ve Güzeltepe’nin gözünü boyayabilir miyiz’ mantığı… Bu olaya karşıyım. Belediye ekiplerini gönderdim ve burayı mühürlettim. 6 aylığına kiralanmıştı. Milli Emlak Müdürlüğü’ne tahsis yazısı yazdım. Çocuk eğitim bakım merkezi olarak inşa etmek istediğimizi belirttik. Cevap bekliyoruz.” AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın yönetim kurulunda İl Başkan Yardımcısı olarak yer alan Ali İhsan Şahin’in başkanlığını yaptığı dernek cemevinde kısa süre önce ibadetlere başladı. Alevi dedesi Mehmet Ali Yıldırım’ın organize ettiği cemlere bölgede yaşayan alevi vatandaşlar katılıyordu. Cemevinde okuma yazma kursları için de planlama yapılmıştı.

Kaynak:Sabah

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün