Türkiyeden Haberler

PSAKD Malatya Şubesi’nden 8.Oturma Eylemi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi “zorunlu Din dersleri kaldırılsın” diyerek oturma eyleminin 8. Sini gerçekleştirdi. Dernek üyeleri ile Emeksiz üst kavşağında toplanıp basın açıklaması yaptı. Açıklama metnini dernek Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yuka gerçekleştirdi. Yuka’nın açıklaması şöyle;” 3 Ağustos 2006 da, 4 Mayıs 2010 da ve 8 Temmuz 2014 de değiştirilip ardından da aynı yıllarda 17’inci, 18’inci ve 19’uncusu toplanan Milli Eğitim şuraları, AKP nin toplumdan onay görmeyen ve eğitimi gericileştirmeye yönelik adımlarına meşruiyet dayanağı olarak kullanılıyor.

Bazı saptamalarda bulunmak ve bu saptamalarımızı kamuoyu ile  paylaşmak  istiyoruz.

1-      AKP nin yandaş sendikası, yandaş örgütleri ve yandaş delegasyon ağırlığıyla toplanan şurasının kararları,  desteksiz ve gayrimeşrudur.  Şurada bakanlığa tavsiye niteliğinde alınan kararlar devletle – halk arasında meydana gelen yarılmayı net olarak bir kez daha göstermiştir.

2-      Şura nın bizler açısından anlamı kent aleviliğine yönelik  gerici  saldırının yeni  bir  evresinin  başlamış  olduğudur. Tez  olarak  alevi  açılımı yapıyoruz  diye  ortaya  çıkanlar 19. şurada  bu açılımın tüm antitezlerini üreterek yakın gelecekte neler olabileceklerinin ipuçlarını  vermişlerdir. Şura kararlarıyla alevi açılımının, daha başlamadan  bittiği teyit  edilmiştir.

3-      Gericilik , işbirlikçilik ve piyasacılığın  temel  karakterinden oluşan AKP ,şurada aldığı tüm kararlarla  bu  özün temsil edilmesini  temel  almıştır.

4-      Diktatörlüğün ihtiyaç duyduğu biat kültürüne uygun nesiller ve  bunlar  aracılığıyla  toplumsal yaşamın gericileşmesiyle  kent  aleviliğinin bir  arada  var  olması eşyanın tabiatına  aykırıdır. Şura kararları asimilasyon kararlarıdır.

5-      Bilimsel , sosyolojik, pedagojik, toplumsal  temelleri olan ’’eğitim  alanı ‘’ ile  ‘’dini inanç alanını’’  iç içe geçiren şura bileşiminin çoğunluğu laik  ve karma eğitimi hedef tahtasına oturtmuştur. 19.şura eğitim alanının tamamını dinsel alandanreferanslarla  yorumlamıştır. Bu yorumlar  ve sonuçları, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği açısından, tehlikeli  boyutlara  ulaşmıştır.

6-      Bakanlık ve  akıl  hocası  şura  açısından artık uğraşılacak  mesele, ana okullarına  değerler  eğitimi  adı  altında dini  bilgilerin öğretilmesi   ve ilkokul 1.,2.,ve 3. sınıflarda  da zorunlu din dersleri  konulmasına dair tavsiye  kararlarından  sonra; kız ve erkek öğrencilerin ana okullarından başlayarak ayrıştırılması  ve  karma eğitime   önce sınıflar sonra  okullar   bazında son verilmesidir. buna dair öneriler şura gündemine getirilip bir deneme  de yapılmıştır.

7-      Yandaş basının ayrıca şuranın özünü dikkatlerden kaçırmayı hedefleyen ve olayı  magazinleştiren habercilik anlayışı takdire  şaayandır. Biz de olaya  biraz  magazin katalım.

8-      Biz bilimsel eğitim diyoruz, adamlar Osmanlıca zorunlu ders olsun diyorlar. Sanırsınız Osmanlının sarayında  saraylının ve onlara hizmet edenlerin kullandığı dil, günümüzün bilim dili. Ecdadının mezartaşını okumak  gerek  bilimselliğiyle istiyorlar  bu dersi. Bırak ecdadın mezar taşını, bu ülkede çocuklarının mezar taşına bile sahip olamayan insanlar  var. Derdiniz  belli ; Osmanlıcadan onun alfabesi Arap alfabesine geçip latin harflerini  kaldıracaksınız değil mi? Gücünüz yeter mi?

9-      Turizm ve Otelcilik Liselerinde, Alkollü içecekler ve kokteyli, derslerini etkilememek, kötü  alışkanlıklara mahal  vermemek ve gençleri alkolle tanıştırmamak için kaldırmışlar. Diyorlar ki “biz  milli içkimiz  ayranı, onu  yapacağımız Allah’ın bedava  suyuyla  her türlü  karıştırıp içmesini  biliriz bunun dersi mi  olur? Koyu da sulu da fark etmez  bu derse  gerek  yok”.

10-   Okullarda  ders saatleri  azaltılıp  teneffüsler uzatılacakmış, nasıl mı? Trafik  ve ilk yardım, Rehberlik, Dil ve Anlatım, Spor, İnsan Hakları ve Demokrasi, vb derslerini kaldırıp ya da diğer dersler içinde eritip liselerde zorunlu din derslerini arttırarak , Farsça deslerini koyarak, Felsefe dersleri ile Kürtçenin seçmeli dahi okutulmasını şuranın gündemine dahi  almayarak. şimdi  bir adım daha atalım eğitimin içeriği kabaca böyle ; okula x-rayla girilip, güvenliği özel şirketlere  devredince tuvaletlere yangın sensörü  ve kameralar koyunca, riskli  öğrenci  diye tanımladıklarını da açık liseye  yönlendirince okul da  güvenli  oluyor. Sıra yandaş  yöneticilerin okul duvar  boylarını uzatmasında. O da  yapıldı. Şimdi  bak  ne  görüyorsun? ‘’ Güvenli  okul’’.

11-   Din Kültürü  ve  Ahlak  Bilgisi derslerinde Aleviliğe ilişkin içeriğin geliştirilmesi  önerisini  şurada  red  etmişsiniz. Evet iyi yapmışsınız. Aleviliği, inaçsal, kültürel  ve felsefi  boyutlarıyla binlerce yıl  okullarınızda öğrenmedik, buna ihtiyacımız da  yok. Ama kutlu doğum haftası  gibi  hemen hiç  bir  İslam  ülkesinde  kutlanmayan  bir  etkinliğin tüm  okullarda  zorunlu  olarak  kutlanmasını  garanti altına  alacak tavsiye  kararını  geçirmeyi ihmal  etmemişsiniz. Tüm şuradan Alevilerin payına  aşure ve muharrem  ayı’nın  çoçuklara  anımsatılması  düşmüş.

12-   Yoğunlaştırılmış  gericilik,  ders programlarınıza sinecek. Okul  müdürlerinizi ‘’esnek  eğitim  ‘’ modelleri  üzerinden yetkilendirmişsiniz. Kuran , peygamberin hayatı  ve temel dini  bilgiler  derslerinden biri haftada  6  saate  çıkarılıp  yoğunlaştırılmış  eğitim verilecekmiş. Diğer sınıflarda da  eksik  müfredat  tamamlanacakmış. Türk Dili ve Edebiyatı  derslerini  aynı  adla  müfredata  almışsınız. Kürt masallarını Türkçe okuyup  anlatacakmışsınız.

13-   Hacı Bektaş Veli , ‘’bilimden gidilmeyen  yolun sonu  karanlıktır ‘’ demiş  yüzyıllar önce. Yolun sonu hakikaten  karanlık, yaratacağınız  öfkeden  korkmuyor musunuz? Yoksa somut –soyut  algısı  11-12  yaşında  gelişen  beyinleri  küçük  yaşta müfredatınızın içeriği ve yöneticilik  anlayışınızla  körelteceğinize mi  güveniyorsunuz? Bizce  hiç bir  şeye  güvenmeyin. Size küçük  bir  tavsiyemiz  olsun ‘’ Karınca  Z ‘’filmini  izleyin.” Dedi.

Dernek üyeleri basın açıklaması ve oturma eyleminden sonra olaysız dağıldı.

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün