Türkiyeden Haberler

Aleviler katliamı Maraş’ta lanetleyecek

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, 1978 yılında Alevilere yönelik katliamın yıl dönümünde Maraş’ta olacaklarını duyurdu. “21 Aralık’ta yeni katliamlar olmasın diye Maraş’ta olacağız, katliamı unutturmayacağız” diyen Gümüş, tüm emek ve demokrasi güçlerini o gün Maraş’ta yapacakları mitinge davet etti.

Maraş’ta 1978 yılında 19 Aralık ve 24 Aralık tarihleri arasında Alevilerin evleri basılmış, işyerleri yağmalanmış, çocuk-yaşlı, kadın-erkek yüzlerce kişi vahşice öldürülmüştü. Tarihe Maraş Katliamı olarak geçen bu olay her yıl demokrasi güçleri tarafından lanetleniyor. Bu yıl Maraş’ta miting düzenleneceğini yazılı bir açıklamayla duyuran ABF Genel Başkanı Gümüş, “Doğrudan Alevileri ve solcuları hedef alan Maraş Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçun bir numaralı sanığı bizce devlettir” dedi.

Katliamı gerçekleştirenlerin hâlâ yargılanmadığına dikkat çeken Gümüş, “Tüm emekçileri ve halkımızı, Vicdan ve adalet duygusu içine olan herkesi 21 Aralık pazar günü Maraş’ta yitirdiğimiz canları anmaya ve  yapılacak mitinge katılmaya çağırıyoruz. Vereceğiniz desteğin, farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşayabileceği bir Türkiye özleminin gerçekleşmesine katkı sunacağını, Maraş Katliamını unutturmak isteyen çevrelere etkili bir cevap olacağına inanıyoruz” dedi.(Ankara/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün