Türkiyeden Haberler

PSAKD’den CEM Vakfı’na tepki

CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın PSAKD’ye yönelik yaptığı açıklamalara tepki gösteren PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, açıklamaların Alevi hareketi içindeki kontra anlayışın bir ürünü olduğunu belirterek, “Fırsatçı, toplumsal kaygısı olmayan kişiliğiyle devlet tarafından görevlendirilen bir şahsın PSAKD’ye saldırması boşa değildir” açıklamasını yaptı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Müslüm Doğan, CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın katıldığı bir televizyon programında “Pir Sultan derneğini devlet kurdurttu” açıklamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Fırsatçı, toplumsal kaygısı olmayan kişiliğiyle devlet tarafından görevlendirilen bir şahsın PSAKD’ye saldırması boşa değildir” diye belirtilen açıklamada, söz konusu açıklamaların Alevi hareketi içindeki kontra anlayışın bir ürünü olduğu ifade edildi.

Cemaate yakınlığıyla bilinen Doğan’ın da içinde bulunduğu Cami-Cemevi projesine değinilen açıklamada, “Bu şahsiyetin eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından vakıf kurmak için görevlendirildiği, örtülü ödenekten sürekli olarak yardım aldığı hususları artık tartışmaz bir gerçektir” denildi.

Açıklamada, CEM Vakfı ile ilgili şunlar kaydedildi: “28 Nisan 1995’te kurulan ve 27 Mayıs 1998 tarih 98/11209 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kamu niteliğindeki vakıflar statüsüne ulaşan CEM Vakfı, ismini bile değiştirme gereği duymamıştır. Kamu oyunda bilenen ismiyle CEM Vakfı’nın gerçek ismi ‘Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı’dır. Alevi örgütleri yıllarca alevi sözcüğünün örgüt isimlerinde geçmesi için mücadele ederken bu vakfın bu konuda hiçbir çabası olmamıştır.”

www.evrensel.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün