Türkiyeden Haberler

HDP Eşbaşkanı Alevi Açılımını Yorumladı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Med Nûçe özel yayınında:

Alevi açılımı Kürt sorununa çözüm gibi bir sürünceme ile yürütülüyor. Temel sorun şu: Alevilerin sorunu bilinmiyor değil. Bilmeyen yok. Başbakan bilmiyor mu Alevilerin sorunu ne. Kendileri Alevileri sapkın bir mezhep olarak görüyor ve kendileri açısından bir tehdit olarak çıkarmak için ne yapabileceğini düşünüyor. Aleviliği resmi olarak tanıyan bir şahsiyet olarak tarihe geçmek istemiyor. Alevilerin mutlaka kontrol altında tutulması gerekir diye düşünüyor. Geçiştirmeye çalışıyor.

Dikkat edin, bu tartışmaların içinde Aleviler değil yapay Aleviler var. TV’lerde görüyorsunuz, Aleviler tartışılıyor, aralarında Alevi yok. İşçileri tartışırlar, aralarında işçi yok, bunlar böyle. Tartışılacak bir şey yok: Alevileri tanıyacaksın, zorunlu din dersini kaldıracaksın, Cemevlerini ibadethane olarak tanıyacaksın, Alevilerin vakıf mallarını iade edeceksin, ayrımcı tutumlara son vereceksin.

“Ben herkesten fazla Alevi’yim” diyorsun da kaç Alevi valin var? Kaç Alevi kaymakam, rektör var? Ayrımcılık pratikte çözülerek aşılır. Dikkat edin Dersim’i de bir koz olarak kullanıyorlar. Dersim katliamını yapan devlet, sana ne oluyor? Dersim katliamının acısını sen niye bir başka partiyi sıkıştırmak için kullanıyorsun? Dersimli hakkının iadesini istiyor, katliamın CHP’ye karşı propaganda olarak kullanılmasını değil. Sen resmi özür dilemiyorsun, CHP’yi sıkıştırmak istiyorsun. Dersim’i kullanma tarzları çirkindir.

https://www.facebook.com/HDPdemirtas

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün