Avrupadan Haberler

Ringsted Alevi Kültür Merkezi’nden Barış ve Dostluk Gecesi

Ringsted Alevi Kültür Merkezi’nin organize ettiği Barış ve Dostluk Gecesi coşkulu geçti. “Zaman hiç olmadığı kadar dayanışma ve omuz omuza durmamızı gerektiren, birlikteliği ve dostlukları pekiştirmenin zamanıdır. Gelin dostlar hep birlikte umudunu yitirmek üzere olanlara fener olalım. Aydın bir geleceğin mümkün olacağını türkülerle dillendirelim, tek bir ağızdan söyleyelim” düşüncesini hayata geçirmek için düzenlenen etkinliğe Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker ve Sosyal Demokrat Parti milletvekili Yıldız Akdoğan onur konuğu olarak katıldı.

Barış ve Dostluk Gecesi, geçtiğimiz yıl içinde Suruç ve Ankara’daki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ringsted Alevi Kültür Merkezi Başkanı Celal Tükengün, içinde bulunduğumuz zor şartların tek çözümünün dostlukları geliştirmek olduğunu belirterek, ‘inadına dostluk, inadına barış’ diyerek konuşmasını bitirdi.
Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Çağdaş Sağlıcak da konuşmasında dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Çağdaş Sağlıcak, Barış ve Dostluk Gecesi’ne çok sayıda kişinin ilgi göstermesinin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “Önemli olan kaç kişi olduğumuz değil, dayanışma ve barışa destek çıkmamızdır. Uludere’de, Suruç’ta, Ankara’da ve Paris’te katliam yapanlara karşı güçlerimizi birleştirerek mücadele edeceğiz” dedi.

Sosyal Demokrat Parti milletvekili Yıldız Akdoğan, kendisinin Kürt kökenli Alevi olduğunu ancak etnik ve mezhepsel kimliğini öne çıkarmadığını belirterek kendisi için insan olmanın önemli olduğunu söyledi. Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Yıldız Akdoğan, “Gerçekleri yazan gazeteciler cezaevini boyluyor, çocuklar terörist ilan ediliyor. Bu olanlardan dolayı üzüntü duyuyoruz” dedi.

Cami ve cem evi konusuna da değinen Akdoğan, herkesin ibadetini özgürce yapıp, anadilini serbestçe konuşup öğrenmesi gerektiğini söyledi. Danimarka’da azınlık olarak yaşamanın zor olduğuna işaret eden Yıldız Akdoğan, “Sizlerden ricam yaşadığımız ülke hakkında da bilgi sahibi olun, gündemi yakından takip edin” diye konuştu. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, Danimarka’da Alevi sayısının diğer Avrupa ülkelerine göre daha az olmasına karşılık birlikteliği sağlayıp diğer Avrupa ülkelerine örnek olduğunu söyledi. Turgut Öker, farklı görüşlerin olmasının çok doğal olduğunu belirterek, “Suruç ve Ankara katliamlarını yapanlarla aynı görüşte olmayanlarla bir araya gelip demokrasi ve insan hakları mücadelesini vermeye devam edeceğiz” dedi.

Turgut Öker’e, 1983’te kurulan Ringsted Alevi Kültür Merkezi’nin ilk başkanı Turan Meriç tarafından bir teşekkür plaketi verildi. Barış ve Dostluk Gecesi sanatçılar Fuat Talay, Caner Gülsüm, Taner Özdemir, Fırat Emekçi ve Fahri Dağ ve grubunun söylediği türküler ve deyişlerle gecenin geç saatine kadar coşkulu bir şekilde devam etti.

http://www.kuzey.dk

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün