Türkiyeden Haberler

Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Alevilere yapılan saldırıları kınadı

 Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Şükrü Yıldız, geçtiğimiz günlerde 3 Alevi başkanın silahlı saldırıya uğramasını kardeşliğe sıkılan kurşun olarak nitelendirdi.

Antalya’daki dernek binasında son yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmede bulunmak amacıyla basın toplantısı düzenleyen Şah-ı Merdan Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Şükrü Yıldız, terör saldırıları sonucu şehit olan polislere Allah’tan rahmet diledi. 89 yaşında hayatını kaybeden ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam’ın vefatından dolayı da büyük üzüntü duyduklarını söyleyen Yıldız, herkese başsağlığı diledi.

Sultangazi Pirsultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’in uğradıkları silahlı saldırıları hatırlatan Yıldız, “Yapılan silahlı saldırıları kardeşliğe bir kurşun olarak görüyor, nefretle kınıyoruz. Bu tür saldırıları yapanlar ve planlayanlar Anadolu topraklarında yıllarca kardeşçe yaşamış Alevi ve Sünni birliğini, dirliğini hedeflemektedir. 1980 öncesinde olduğu gibi insanlarımız arasında bir çatışma çıkarmak istedikleri açıktır.”dedi.

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Yıldız şunları söyledi: “Gelin birlik ve beraberlikle ilgili türkülerimizi daha yüksek sesle söyleyelim. Bugün yeniden Mevlana Celaleddin Rumi ile Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin kardeşliğini canlandırma günüdür diyelim. Barışmak varken, savaşmak niye?” Yıldız, son günlerdeki olaylara atıfta bulunarak, yapılacak her türlü kışkırtmalara karşı insanları sükunete ve sağduyuya çağırdı.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün