Türkiyeden Haberler

Müslüm Doğan,yapılan saldırılarla Aleviler gözdağı verilmek isteniyor

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Kobanê süreci ve 7 Haziran seçimleri ile birlikte Alevilerinin Kürt özgürlük mücadelesi yanında yer aldığı için son dönemde artan saldırılarla karşılaştığını söyledi. İzmir Demokratik Alevi Derneği Yöneticisi Hüseyin Ozan, Alevilere yönelik saldırılarının daha kapsamlı provokasyon ve saldırılara zemin hazırlamak için yapıldığına dikkat çekerken, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük ise, “AKP ve sarayda oturan padişah Aleviler üzerinde oyun oynuyor” dedi.

7 Haziran seçimlerinde AKP’nin baskı ve asimilasyon politikalarına “dur” diyen Alevilere son günlerde saldırılar arttı. İstanbul Gazi Cemevi yönelik polis saldırısı sonrası, Sultangazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş’a yönelik düzenlenen saldırının ardından, Alevi kurum başkanlarına yönelik bir saldırı da Ankara’dan geldi. Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ile Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Ankara yolu üzerinde silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırıda Baki Düzgün ile Doğan Demir yara almadan kurtulurken, akıllara ‘Aleviler kaosa mı sürükleniyor?’ sorusunu getirdi. Alevi temsilcilerine ve kurumlarına son günlerde artan saldırılarına eski Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ile Alevi kurumlarından tepki geldi.

‘SALDIRILARLA ALEVİLERE GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR’
HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Kobanê süreci ve 7 Haziran seçimleri ile birlikte Alevilerinin Kürt özgürlük mücadelesi yanında yer aldığını ve bunun akabinde saldırılarının geliştiğine dikkat çekti. Alevi kurum ve temsilcilere yapılan saldırının kabul edilemez bir durum olduğunu aktaran Doğan, yaşanan saldırılarının Alevilere ‘gözdağı’ vermek olduğunun altını çizdi. Aleviler üzerinde bir sindirme politikasının devreye sokulduğunu işaret eden Doğan,”Bu anlamda bir korkutma ve yaralama ile bir sindirme politikası yürütmektedir. Bu konsept Aleviler tarafından boşa çıkartılacaktır. Bu ülkede Aleviler olarak barışı tesis edeceğiz” diye konuştu. AKP iktidarının ülkede bir savaş kargaşasının çıkardığını belirten Doğan, AKP iktidarının bu savaş çığırtkanlığına demokratik kitle örgütlerinin izin vermeyeceğini söyledi.

‘SALDIRILAR AKP KONTÖRLÜNDE GELİŞİYOR’
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük ise, son günlerde Alevilere yönelik saldırılarının medyaya yansıyan saldırılarla sınır olmadığını, bunun dışında Alevi kurum ve temsilcilerine çok sayıda tehdit ve taciz olayının yaşandığını söyledi. “AKP ve sarayda oturan padişah Aleviler üzerinde oyun oynuyor” diyen Gündük, saldırılarının masum ve sıradan saldırılar olmadığının altını çizdi. Saldırılarının AKP kontrolünde gelişen saldırılar olduğunu belirten Gündük, bu saldırılarla Aleviler tahrip edildiğini ve kaos ortamına sürüklenmek istendiği ifade etti. Gündük, tüm bu saldırılar karşısında barıştan yana ısrarcı olduklarını kaydetti.

‘YAŞANAN SALDIRILAR GELECEK SALDIRILAR HAKKINDA İPUCU VERMEKTEDİR’
İzmir Demokratik Alevi Derneği Yöneticisi Hüseyin Ozan da, AKP iktidarının ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevileri hedef gösteren açıklamalar bulunduğu belirterek, “Türkiye’de mezhepçilik ve ayrımcılık her zaman vardı fakat bu kadar açık açık olarak hedef gösterme ve ayrımcılık yoktu. AKP iktidarı dönemi ile birlikte toplumsal ayrışmalar derinleşti” dedi. Alevilere yönelik saldırılarının daha kapsamlı saldırılara zemin hazırlamak amacını taşıdığını kaydeden Ozan, Alevi temsilcilerine yönelik silahlı saldırının, gelecek provokasyon ve saldırılar hakkında ipucu verdiğini söyledi. (İzmir/DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün