Türkiyeden Haberler

Sami Elvan: Berkin’in asıl katili Türkiye’nin en üst makamında oturuyor

Berkin Elvan’ın 269 gün komada kaldıktan sonra hayata gözlerine yumduğu günün birinci yıldönümü yaklaşırken, ailesi Sami ve Gülsüm Elvan’ın acısı dinmiyor.

Cumartesi 7 Mart ve Berkin’in ölüm yıldönümü 11 Mart’ta düzenlenecek anmalar öncesinde Cumhuriyet gazetesinden Erk Acarer’e konuşan baba Sami Elvan, oğlunun ölümünden sorumlu olan polislerin hâlâ görevde olmasından dolayı duyduğu öfkeyi dile getirdi.

Oğullarının katillerinin korunduğunu vurgulayan Elvan, “Bizim asıl katilimiz ise bellidir. Türkiye’nin en üst makamında oturuyor. Kendi geleceğinden korktuğu için maşalarını saklamaya devam ediyor. Ama bu devran günün birinde dönecek. Bu ülkenin kaderi değişecek” dedi.

Elvan oğullarının yaşam mücadelesi verdiği dönemden bu yana dinlediklerini de yineleyerek, “Kimseden korkumuz yok. Çünkü hiçbir zaman ‘başkaları gibi’ gayri resmi işlerimiz olmadı. Kimseye haksızlık etmedik. Hırsızlık yapmadık. İncitmedik, ayrıştırmadık” diye konuştu.

‘YENİ BERKİN’LERİN ÖLÜMÜNE DAVETİYE’
Sami Elvan, AKP iktidarının hazırladığı ve “öyle ya da böyle geçecek” zihniyetiyle Meclis’te kavga dövüş savunduğu “iç güvenlik” tasarısı ile ilgili de uyarılarda bulundu. Tasarının Meclis’ten geçmesi halinde Berkin’inki gibi yeni ölümlere “davetiye çıkaracağını” söyleyen Sami Elvan, Bu yasa, muktedirin kendini koruma çabası. AKP vekilleri içinde bile yasayı içlerine sindiremeyenler var. Ama ilkokul çocukları gibi parmak kaldırıyorlar, hepsini kınıyorum” dedi.

Berkin’in öldüğünden bu yana çok sayıda sivil girişime destek veren ve diğer Gezi aileleriyle sık sık dayanışmaya giden Anne Gülsüm Elvan da muktedirlere “çocukları örnek alma” mesajı verdi: “Benim oğlum güneşe gitti. Bizi yaralayanlar, öldürenler, toplumu kutuplaştıranlar çocuklara baksalar yeter. Alevi’si, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i evinden çıkar, dönene kadar, okulda ve sokakta bir olur. ‘Birbirlerine sen kimsin’ diye sormazlar. Ayrımcılık yoktur. Birbirlerinden çalmayı, birbirlerine zarar vermeyi düşünmezler.”

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün