Türkiyeden Haberler

Selahattin Demirtaş ”Aleviler ile birlikte mücadele ederiz”

Alevilere yakınlığı ile bilinen Yol TV’de konuşan Selahattin Demirtaş, seçim barajı ve güvenlik paketini yorumlarken hükümetten gelen suçlamalara sert yanıtlar verdi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş Yol TV’de katıldığı programda çarpıcı açıklamalar yaptı. Alevi toplumana dönük iddialı mesajlar veren Demirtaş HDP’nin yüzde 10 barajına rağmen seçimlere parti olarak gireceğini ve Alevilerin temsiliyetine talip olduğunu söyledi.

Gündemi ve hükümet cephesinden gelen suçlamaları yorumlayan Demirtaş protesto haklarını kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Kobani eylemlerindeki ölümlerden hükümetin sorumlu olduğunu vurgulayan Demirtaş “sen devlet olarak insanların meşru direniş hakkına saygı duysan niye kan dökülsün? TOMA’yı süren sen. Gazı, copu, silahı kullanan sen. “Emri ben verdim” diyen sen. Kanı kim döktü?” diye sordu. Yüzde 10 seçim barajı tartışmasına da katılan Demirtaş, genel seçimlere HDP’nin parti olarak gireceğini ve yüzde 10 barajını aşacaklarını açıkladı. Demirtaş “Hırsızlar yüzde 50’yi hedefliyor, biz mi yüzde 10’u hedeflemeyeceğiz?” dedi.

CEMAATLE İŞBİRLİĞİ İDDİASINA SERT YANIT!

HDP lideri hükümetin “cemaatle işbirliği” iddialarını da red etti. Demirtaş cemaate yakın bir gazeteye röportaj vermesinin normal olduğunu ve kendilerinin basına akreditasyon gibi uygulamaları yanlış bulduklarını söyledi. Demirtaş “Sen Fethullah Gülen ile 11 yıl ele ele verip memlekete kan kusturdun. Şimdi bir röportaj üzerine söylediklerine bakın.” diyerek tepki gösterdi.

İşte Demirtaş’ın canlı yayındaki açıklamalarından satır başları:

“AKP DÖNEMİNDE 370 KİŞİ GÖSTERİLERDE KATLEDİLDİ”

‘Güvenlik’ yasasına AKP neden ihtiyaç duydu? Bunu iyi belirlersek yasaya neden karşı çıktığımız da daha iyi anlaşılır. AKP medya üzerinde baskı oluşturuyor, kendisi için medya satın alıyor. Yargıyı, üniversiteleri ele geçirmeye çalışıyor. AKP’nin önünde bir tek sokak muhalefeti kaldı. Bakın bu yasa çıkmadan da sokakta, gösterilerde insanlar katledildi. AKP döneminde gösterilerde 370 insan katledildi, insanlar sokağa çıkmaktan çekinmedi. Direnme hakkı diye bir hak var. Biz protesto etmek dedik, başbakan dökülecek kandan söz etti. Niyetini belli etti.

KANI KİM DÖKTÜ?

Korku dağları sarınca, halkın sokağa çıkmasını önlemek istediler. Kobanê dayanışma eylemlerinde başbakan ben değildim, Davutoğlu’ydu. Psikolojik savaşta usta oldukları için bir algı yarattılar. Kanı sen döktün. Sen devlet olarak insanların meşru direniş hakkına saygı duysan niye kan dökülsün? TOMA’yı süren sen. Gazı, copu, silahı kullanan sen. “Emri ben verdim” diyen sen. Kanı kim döktü?

Mısır’a Rabia Meydanı’na hiç çağrı yaptı mı, “Ey Mısırlılar, gidin evinizde oturun” dedi mi? Hayır, direniş hakkını savundu. Sokakta direniş hakkı Mısırlılara var da, Türkiyeli ezilene gelince mi yok?

ERDOĞAN’A “YARGIDAN KURTULAMAYACAK” YANITI

Dokunulmazlığımız hemen kaldırılsın. Başbakan ile ikimizin. Bizim yargıdan çekindiğimiz yok, yargı da onlara bağlı olduğu halde.

“SEN GÜLEN’LE EL ELE VERİP MEMLEKETE KAN KUSTURDUN”

Biz parelel dedikleri yapılarla görüşmüşsek belgesini açıklarlarsa memnun oluruz. Kusura bakmasınlar ama, biz basına akreditasyon uygulamıyoruz. Bizde engelleme olmaz. Öyleyse kendileri Akit gibi, gazeteyle alakası olmayan bir şeyle niye diyalogdalar? Bakanlarının her gün bir demeçleri çıkıyor. Sen Fethullah Gülen ile 11 yıl ele ele verip memlekete kan kusturdun. Şimdi bir röportaj üzerine söylediklerine bakın.

“ÖCALAN’IN MÜZAKARE TASLAĞI 4 AŞAMALI”

Sn Öcalan’ın müzakere taslağı Türkiye demokrasisi manifestosu. Tüm kesimleri kapsayan bir müzakere sürecini içeriyor. Kadın sorunu, çevre sorunu, dil sorunu… Sn Öcalan’ın müzakere taslağı tüm bunların çözümünü içeren 4 aşamalı bir taslak. Hükümet emek sorununa, kadına, çevreye çok dar bakıyor. AKP’nin çıtası çok düşük. IŞİD’i destekleyen bir zihin yapısı sonuçta.

“AKP’Yİ BİLMİYOR MUYDUNUZ? TABİ Kİ BİLİYORDUK AMA…”

Denilecek ki bu AKP’yi bilmiyor muydunuz, tabi ki biliyorduk. Ama şunu da biliyoruz, müzakere aynı zamanda bir mücadele alanıdır.

“CHP İZLEME HEYETİ İÇİN AYDINLARDAN İSİM ÖNEREBİLİR”

İzleme heyeti için CHP aydınlardan, yazarlardan, akademisyenlerden isim önerebilir.

“EĞİTİM ŞURASINDAKİ KARARLARI UYGULAYAMAZLAR”

Milli Eğitim Şurasında aldıkları kararları uygulayamazlar. Net söyledik, net: Zorla dayatırsanız, ordunuz da gelse yapamazsınız. Bunlar çıkıp istedikleri kararı alarak bize dayatamazlar. Bunu ya-pa-maz-lar. Böyle bir güçleri yok, inanın ki yok.

“ALEVİLER ADINA DEĞİL ALEVİLER İLE BİRLİKTE MÜCADELE EDERİZ”

Alevilerin talepleri nettir. Bu talepler, uzun bir mücadeleden süzülüp gelen, netleşmiş taleplerdir. Biz onları savunuyoruz. Alevi toplumu örgütlüdür, direnmiştir, taleplerini masaya koymuştur. Bize düşen bunları savunmaktır. Ne bir eksik, ne bir fazla. Biz Aleviler adına mücadele etmeyiz. Alevilerle birlikte mücadele ederiz.

“AKP ALEVİYİ MÜDÜR BİLE YAPMIYOR BİZ MİLLETVEKİLİ YAPALIM”

Sünniler zannetmesin ki devletin zorla din dersi sünnilik için iyidir. Hayır, devlet kendi yazdığı din anlayışını dayatıyor. İşte Diyanet İşleri Başkanı. Hırsızlıklarla ilgili tek kelime ediyor mu? Alevi bir okul müdürüne bile tahammülleri yok. Bunu önlemenin yolu, bu devletin onların olmadığını göstermektir. Alevinin derdi, o gün ona dertse, hepimizin derdi olacak, Kürt’ün, Ermeni’nin, kadının, emekçinin derdi hepimizin derdi olacak.  Çok sayıda Alevi milletvekili olmalı. Sen müdür yapmıyorsun, biz el ele verelim milletvekili yapalım. İşçiden ödü kopuyor, işçiyi milletvekili yapalım. Ermeni’den ödü kopuyor, Ermeni’yi milletvekili yapalım. El ele verelim.

DERSİM İÇİN 4 TALEP

Dersim boyun eğmeyerek taleplerini netleştirdi. Resmî özür, gizli arşivlerin açılması, Dersim adının iadesi. Dersim sürgünlerinin akıbetlerinin bulunması, Dersim katlimında katledilenlerin mesarlarının bulunması. Bunlar sağlanmalı.

ERDOĞAN’I AYAKTA ALKIŞLAMA ELEŞTİRİLERİ

Ayakta alkışma’, bir olgunluk ve özgüven duruşuydu. Bu duruştan ağır eleştiriler haksızlık olur. Dostça eleştiriler haklıdır.

“AKP SURİYE’DE ‘İLLA BENİM DEDİĞİM OLSUN’ DİYOR”

ÖSO monolitik bir yapı değil. İçlerinde bir grup var ki demokratik Suriye’ye sıcak bakıyor, Esad’la görüşmelere de sıcak bakıyor. Putin Türkiye ziyaretinde bunu söyledi, Türkiye reddetti.  AKP’nin hatası budur. Suriye’de de “İlla benim dediğim olsun” diyor.

“BAŞBAKAN İNKAR EDİYOR AMA IŞİD’E DESTEĞİNİ SURUÇLU GÖRÜYOR”

Başbakan sürekli reddediyor IŞİD’e desteği, ama IŞİD’in sınırı rahat kullandığını Akçakaleli, Suruçlu görüyor. IŞİD lojistik ve terörist ihtiyacını Türkiye üzerinden karşılıyor. Türkiye’de hücre evleri var. Hiç duyduk mu, IŞİD’e eleman kazandırmaya çalışan bir gruba operasyon diye bir haber Duymadık.

“ALEVİLER ALEVİ GİBİ MİLLETVEKİLİ GÖRMEK İSTİYOR”

Cumhuriyet boyunca meclise Alevi girmedi aslında. Bizim partimiz de dahil. Aleviler, Alevi gibi bir milletvekili görmek istiyor. Biz parti olarak Alevilere bir lütufta bulunuyoruz. Aleviler mücadele etti, bedelini ödedi. Yılmadılar, kazandılar. İşte 2015 seçimlerinde bu kazanımı görünür hale getirmek için parlamentoda Alevi milletvekilleri olmalı. Biz parti olarak Alevilere bir lütufta bulunmuyoruz. Aleviler mücadele etti, bedelini ödedi. Yılmadılar, kazandılar.

“HIRSIZLAR YÜZDE 50’Yİ HEDEFLİYOR BİZ YÜZDE 10’U MU HEDEFLEMEYECEĞİZ?”

Yüzde 10 barajı rahat aşılacak. Önce kendimiz, kafamızdaki barajı aşarsak. Hırsızlar yüzde 50’yi hedefliyor, biz mi yüzde 10’u hedeflemeyeceğiz? Demokratik sosyalizm mümkündür; radikal demokrasi dediğimiz şey demokratik sosyalizmin yol haritasıdır.

KAYNAK: internethaber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün