Türkiyeden Haberler

Seyid Rıza Elazığ’da İdam Edildiği “Buğday Meydanında” Anıldı

Dersim isyanının lideri olduğu gerekçesiyle 15 Kasım 1937 tarihinde idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşları, Elazığ’da idam edildiği yerde HDP, DBP ve Emek Partisi üyeleri tarafından anıldı.

 Konuşmalarda, Seyit Rıza’nın mezar yerinin açıklanması ve idam edildiği meydanın isminin ‘Hakikatler Meydanı’ olarak değiştirilmesi istendi. HDP İl Eş Başkanı Yunus Güneş, Seyit Rıza ve arkadaşlarını idamlarının 78’inci yıldönümünde saygıyla andıklarını belirterek, şöyle dedi:

‘SEYİT RIZA’NIN GÖZÜ ÖNÜNDE OĞLU İDAM EDİLDİ’

“Seyit Rıza ve arkadaşları Dersim, Kürt halkının onurlu direnişine öncülük ettikleri için hedef alındı. Bu idamla halkın meşru isyanı, büyük direnişi kırılmak istendi. O dönemin yönetimi, 75 yaşındaki Seyit Rıza’yı idam edebilmek için yaşını küçülttü, oğlunu ise yaşını büyüterek idam etti. Son arzusunun aksine, Seyit Rıza’nın gözü önünde oğlunu idam ederek, ona çok büyük bir acı yaşattı. Oğullarını kaybeden Seyit Rıza tüm bu acı ve zulme karşın egemenlerin önünde diz çökmemiştir. Aradan geçen 78 yıla rağmen Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri belli değildir. Bu mezarların bir an önce bulunması, o mücadeleyi sahiplenenlerin en doğal hakkıdır. Dersim katliamını gerçekleştirenler, Alevi toplumuna karşı bu insanlık suçunu işleyenler, Kürt halkına asla unutmayacağı bu trajediyi yaşatanlar tarihin lanetli sayfasında yer aldı. Seyit Rıza ve arkadaşları ise, büyük direnişleriyle tarihin onurlu sayfalarında, halkların vicdanında ve zihninde her zaman hatırlanıyor ve hatırlanacak.”

MEYDANIN ADININ DEĞİŞTİRİLMESİ TALEP EDİLDİ

Anma için Tunceli’den gelen bir grup adına konuşan Ferhat Güven ise, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edildiği meydanın adının ‘Hakikatler meydanı’ olarak değiştirilmesini istediklerini söyledi. Buğday meydanında gerçekleşen anmadan sonra anmayı gerçekleştiren grup daha sonra dağıldı.

http://tr.sputniknews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün