Türkiyeden Haberler

Seyid Rıza ve Arkadaşları Dersim’de Anıldı

Dersim Soykırımı’nda katledilenler ile idam edilen Seyid Rıza ve 6 arkadaşı anıldı. Yapılan açıklamalarda, soykırım ve katliamların Suruç, Ankara, Cizre, Silvan ve Paris’te devam ettiği belirtilerek, Seyid Rıza’nın mezar yerinin açıklanması istendi

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği, 78’inci yılında Dersim Soykırımı’nda yaşamını yitirenler ile idam edilen Seyid Rıza ve 6 arkadaşını andı. Yapılan açıklamada, Dersim Soykırımı kınanırken, Seyid Rıza ve 6 arkadaşının mezarlarının yerlerinin açıklanması istendi.

Katliamların hesabı verilsin

Açıklamada, “Türkiye’de bir daha soykırımların yaşanmaması için, yöntemi ve tarzı ne olursa olsun, Dersim, Sivas, Maraş, Roboski, Gazi, cezaevi katliamlarının yaşanılmaması için, Türk devletinin Dersim halkından, Kürt ve Alevi halkından özür dilemesi gerekiyor. Literatürde yeri varsa ‘Dersim halkından özür diliyorum’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özrün gereklerini yerine getirmesi gerekiyor. Roboski’de, Gezi’de katlettiği gençlerin hesabını vermesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi.
Mezar yerleri açıklansın

Pir Seyit Rıza’ların torunlarının 30 yıl önce başlattığı özgürlük yürüyüşünün bugün Rojava başta olmak üzere, Kürdistan’ın tüm parçalarında devam ettiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Soykırım ve katliamlar, Suruç, Ankara, Cizre, Silvan ve en son Paris’te devam ediyor. Gerici, barbar çeteler ile bunlara destek veren faşist, ırkçı, inkarcı, soykırımcı ve katliamcı devletler mutlaka hesap vereceklerdir.” Açıklamada Pir Seyit Rıza ile birlikte idam edilen yoldaşları oğlu Resik Hüseyin, Şexanlı aşiret reisi Seyd Hüsen, Yusufan Aşireti’nin Reisi Kamer’in oğlu Fındık, Demanan Aşireti’nin reisi Cebrail’in oğlu Hasan, Kureyşan Aşireti’nden Ulkiye oğlu Hasan, Mirza Ali’nin oğlu Ali’nin mezar yerlerinin açıklanması istendi.

Yüzümüzü Dersim’e dönelim

Adana’da Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Seyid Rıza ve 6 arkadaşının idam edilişinin 78’inci yıl dönümü nedeniyle Seyhan Kültür Merkezi’nde anma etkinliği düzenledi.

Anmaya katılan yurttaşlara aşure dağıtıldı. Ardından yurttaşlar İnci Otel’de “Acının adı Dersim 37/38” konulu panele katıldı. Panel saygı duruşu ve Seyid Rıza’yı anlatan sinevizyon ile devam etti. Panelde konuşan Metin Çelik, Türkiye ve dünyada yaşanan tüm katliamlara sessiz kalmamak gerektiğini vurgulayarak, “Hakikat bizden uzak değil. Eğer hakikat bugün Cizre ise Silvan ise dünün hakikati de Dersim’dir. Yeni bir Dersim olmasın diyedir çabamız. Hep birlikte sırtımızı değil yüzümüzü Dersime dönelim” dedi. Çelik’in ardından konuşan Prof. Dr. Bedriye Poyraz, Seyid Rıza’nın halklar arasında barışın sağlanmasını isteyen biri olduğunu söyledi.

DERSİM / ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün