Türkiyeden Haberler

Seyid Rıza ve arkadaşları Galatasaray Meydanı’nda anıldı

Dersim Dernekleri, Seyit Rıza ve yoldaşlarını, idam edilişlerinin 77. yılında Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları bir etkinlikle andı.

Dersim Katliamı’nda katledilenlerin fotoğrafları ve kırmızı karanfillerle  oturma eylemi gerçekleştiren Dersimliler, “Artık hile ve yalan değil gerçekle yüzleşmek istiyoruz” dedi. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve Alevi kültür ve inancına yönelik inkar ve baskının son bulması istendi.

Dersim Dernekleri, Seyit Rıza ve yoldaşlarını idam edilişlerinin 77. yıldönümünde Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları bir etkinlikle andı. Sanatçı Ferhat Tunç’un hazır bulunduğu anmada,  Seyit Rıza’nın dev posterinin yanı sıra Kirmancki ve Kurmanci olarak “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın”, “Dersim 37-38 katliamdır hesabını soracağız” pankartları açıldı. Mumlarla 77 rakamının yazıldığı anmaya katılanlar, ellerinde Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Oturma eylemi yapan Dersimliler, teker teker söz alıp katliam tanıklarının anlatımlarını halka aktardı. Kirmancki ağıtların yakıldığı anmada, açıklamayı Hatun Esen okudu. 77 yıl önce Elazığ Buğday Meydanı’nda Seyit Rıza, Uşenê Seydi, Fındıq Ağa, Küçük Hasan, Aliyê Mirzali, Hesen Ağa, Reşik Uşen’nin, 15 Kasım 1937 de idam edildiğini hatırlatan Esen, Dersimlilerin topluca yargılandığı bu davanın emarelerinin tarihsel bir kinin ve öç almanın rövanşı olarak hafızalara kazıldığını vurguladı.

AYIPTIR, ZULÜMDÜR, CİNAYETTİR!

Adına mahkeme dedikleri bu yargılamalarda, sanıkların hiçbir savunma haklarının tanınmadığını, bir tercüman dahi bulunmadığını kaydeden Esen, “Hile üzerine kurulmuş bir sistemin, her şeyi hilekarca olur. Gün gelir kendi çıkardığı kanunu bile tanımaz, idam kararının sorunsuz olarak dosyada yer alması için, önce Seyit Rıza’nın yaşını düşürmek isterler. Derken para karşılığında, apar topar bir yalancı şahit bulunur ve aynı süratle Seyid’in yaşı küçültülerek mevzuata uygun hale getirilir” diye anlattı.

İdam edilen Seyit Rıza’nın, “Evla de Kerbelayız, be hatayız, ayıptır, zulümdür, cinayettir” sözlerini hatırlatan Esen, katliamın Seyit Rızalarla da sınırlı kalmadığını,  Dersim’in bir baştan bir başa kana buladığını aktardı. Esen, “Aradan 77 yıl geçti hala Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezarı belli değil. O gün suçumuzmuş gibi bize atfedilen dilimiz, kimliğimiz ve özgürlüğümüz hala devletin ipoteği altında ve hala kendi topraklarımızda birilerinin ötekisi konumundayız” dedi.

HİLE VE YALANLA DEĞİL GERÇEK İLE YÜZLEŞMEK İSTİYORUZ !

Dünün mirasını devralan AKP Hükümeti’nin barış talebini ve çözüm sürecine karşı izlediği iki yüzlü politikalarla dünü aratmayan yeni bir oyun ve hileler peşinde olduğunu vurgulayan Esen, hükümete şöyle seslendi: “ Niyetiniz hile değil gerçek bir özür ise, kefensiz yatanlarımızın mezar yerlerini açıklayın, dilimize, inancımıza saygı gösterin, her taşını kutsal bildiğimiz coğrafyamızdan kirli ellerinizi çekin. Dersim’in kayıplarını ve arşivlerini açıklayın, bu topraklarda bir daha soykırım yaşanmaması için ne gerekiyorsa onu yapın. Artık hile ve yalan değil gerçekle yüzleşmek istiyoruz.”

http://www.avrupahalkinsesi.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün