Avrupadan Haberler

Aleviler,8 bin imzayı İngiltere başbakanlığına teslim etti

İngiltere’de, IŞİD’in katliamlarını ve Batı ülkelerinin savaş politikalarını kınayan imza kampanyası sonucu toplanan 8 bin imza Başbakanlığa teslim edildi.

Ortadoğu’da IŞİD katliamlarını ve Batı ülkelerinin savaş politikalarını kınayan imza kampanyası sonucu toplanan Britanya Alevi Federasyonu tarafından yürütülen imza kampanyası 12 Eylül 2014’te başlatılmıştı. Londra’nın Manor House bölgesinde çadır eylemi ile başlatılan kampanyaya çok sayıda İngiliz ve diğer toplumların yanı sıra İngiltere de yaşayan Alevi toplumu tarafından destek verildi.

İki ay süren imza kampanyasında toplanan 8 bin imza dün Londra da bulunan 10 Downing Street’teki Başbakanlık’a verildi.

Dosyayı alan memur en geç 5 gün içinde resmi cevabın Britanya Alevi Federasyonu’na (BAF) verileceğini belirtti.

Daha sonra konuyla ilgili bir açıklama yapan BAF Başkanı İsrafil Erbil “Ortadoğu halklarına demokrasi götüreceğiz iddiasında olan batı ülkeleri, IŞİD ve El Kaide gibi maşalar aracılığı ile katliam yapmaya devam ediyor. Üretilen silahlara Pazar yaratan emperyalistler Ortadoğu’da kan dökerek halkları zayıflatmak ve petrol başta olmak üzere tüm yer altı yer üstü zenginliklerine el koymaktalar. Milyonlarca insanın ölümü, yaralanması ve evsiz kalması ile sonuçlanan demokrasi ihracının kocaman bir yalan olduğu ortadadır. Tüm bunları kınadığımızı, farkında olduğumuzu ve durdurulması gerektiğini anlatan bir imza kampanyasında toplanan 8 bin imzayı İngiltere başbakanlığına teslim ettik. Güvenlik nedeni gerekçe gösterilerek kalabalık bir heyet içeri almak istemeyen memurlar dosyayı kapıda teslim aldılar ve beş gün içinde cevap verileceğini söylediler. imza kampanyasına destek verem tüm canlara teşekkür ederiz” diye konuştu.

Başbakanlığa gelen heyet içinde Türkiye’den gelen Mehmet Yüksel Dede de bir açıklama yaptı. Mehmet Yüksel, “Irak ve Suriye’de katliama uğrayan halk yalnız değildir.Avrupa’da yaşayan canların duyarlılığı bizleri çok mutlu etmektedir. Avrupa ülkeleri Ortadoğu’dan elini çeksin. Onların silahları barış değil savaş nedenidir. Kobani, Şengal,Lazkiye ve tüm mağdur halkların yanında olmaya devam edeceğiz. Hızır yoldaşımız olsun” dedi. –

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün