Türkiyeden Haberler

Seyid Rıza ve Arkadaşları İstanbul Esenyurt’ta anıldı

Dersim direnişinin önderlerinden Seyit Rıza ve arkadaşları Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilişlerinin 78’inci yıldönümünde; Esenyurt Cumhuriyet Meydanında bulunan dernek adresinde yapılan anma Seyit Rıza ve arkadaşları için mumlar yakıldı saat 20.00 de Seyr-i Cem Müzik gurubunun bağlamasıyla başlanan program katılımcıların eşlik ettiği  zazaca ve Türkçe türküleri başladı.

78.yılında bir kez daha Dersim’de yaşanan insanlık dramını  gözler önüne serdi.Daha sonra söz alan konuşmacı Esat KORKMAZ’ın; Anadolu’da yaşayan halkları  milliyetçilik temelinde tek tipleştirme ve sindirmek amacı ile  Seyit Rıza Ve yoldaşlarının 78 yıl önce göstermelik yapılan yargılama sonucu hukuksuz bir şekilde idam edilmeleri kabul edilemez olduğunu belirterek yerlerinden sürgün edilenler ve kız çocukların evlatlık olarak subaylara verilerek Dersimli kimliğini ortadan kaldırmayı amaçlandığını ve 1937-1938 de yaşanan dersim katliamına ilişkin bilgiler verdi.

Tiyatro sanatçısı Mehmet ESATOĞLU Konuşmasında Dersim de yaşanan insanlık dramını ve direnişe dair konuşma ve şiirleri ile izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Sanatçı Vedat BARAN Seslendirdiği türküler ve dernek başkanı Hüseyin Kalanç’ın yaptığı konuşma ve geçmişimizi unutmamamız gerektiğini belirterek katılan konuşmacı,sanatçı ve  konuklara teşekkür etti Etkinlik Saat 22.05 son Buldu.

İstanbul Times Haber Merkezi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün