Türkiyeden Haberler

Seyit Rıza Meclis önünde anıldı

37-38 Dersim Katliamı’nın 77. yılında devlet arşivlerinin açılması talebiyle Meclis önünde basın açıklaması yapan Ankara Dersimliler Derneği, kefenleriyle Dersim Katliam’ını protesto etti.

DBP Ankara İl Örgütü, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Anadolu Kültür Vakfı, Dersim 37-38 Ortak Bellek Platformu, Dersim Mağdurları Platformu ve Pülümür Kaymaztepe Köyü Derneği’nin de destek verdiği açıklamada Dersim’de katledilen seyitlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizler ve kırmızı karanfiller dikkat çekti.

Açıklamada konuşan Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz, seyitlerinin mezar yerlerinin açıklanmasını ve devlet kaynaklı tüm katliamların aydınlatılmasını talep ederek, “Devlet yarım ağız özürleri bir yana bırakarak geçmişiyle yüzleşmelidir” dedi. Devletin katliamlarını Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Şengal’de ve bugün Kobanê’de devam ettirdiğini dile getiren Kılavuz, “ Kürtlere, Türkmenlere soykırımlar devam etmektedir. Daha iki hafta öne 62 dövmesi yaptırdığı için dövülen Gençlerbirliği futbolcusu kardeşimiz’e yapılan saldırıdan devlet politikasını anlamak mümkündür” diye konuştu. Kılavuz, yapılması planlanan Baraj ve HES projelerinden, siyanürlü maden işletmeciliğine kadar Dersim’de planlanan rant uygulamalarına son verilmesi gerektiğini belirtti. Kılavuz, “Toprağa kefensiz düşenlerimizin hesabı sorulmadan bu hesap kapanmayacaktır” dedi.(Ankara/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün