Türkiyeden Haberler

Hükümetin Alevi açılımının ilk adresi

Hükümet, bir taraftan çözüm sürecini hızlandırırken, bir taraftan da Alevi açılımı konusunda somut adımlar atmaya hazırlanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Alevi açılımı ile ilgili ilk önlemleri 23 Kasım’da Dersim’e yapacağı ziyarette açıklaması planlanıyor.

Hükümet Alevi Açılımı için yol haritasını belirledi. ANKA’nın elde ettiği bilgilere göre; Hükümetin ilk hedefi Alevilerle güven tazelemek. İlk önlemlerin adresinin ise Dersim’in olacağı belirtiliyor. Başbakan Davutoğlu, 23 Kasım’da Tunceli’ye gidecek. Davutoğlu’nun, Alevi açılımı ile ilgili belirlenen hedeflerden bir kısmını burada açıklaması bekleniyor.

DERSİM 38’İN SEMBOL MEZARI ARANACAK

Başbakan Davutoğlu, 23 Kasım’da Dersim’de yapacağı ziyarette, “Dersim 38’in Sembolü” olarak bilinen Seyit Rıza’nın mezarının yeri de ilk olarak burada belirlenecek ve aranacak. Mezarın yurtdışında olma ihtimali de değerlendiriliyor. Bulunması halinde Türkiye’ye getirilecek.

Hükümet’in Alevi açılımı ile ilgili ilk hedeflerinin ise şu şekilde olacağı belirtiliyor.

Cemevlerinin statüsüne son nokta konulacak ve Tunceli’nin adının “Dersim” olarak değiştirilmesi ilk hedefleri arasında yer alıyor. Aleviliğinin korunması için yasal düzenlemeler dahil gereken önlemler ve adımlar atılacak. Geçmişte yaşanan acılar sembol isimlerle giderilmeye çalışılacak. Madımak Müzesi’nin yeniden organize edilmesi de ilk adımlar arasında yer alıyor. Özel eşyaların da sergileneceği müze daha canlı hale getirilecek. İlk adım olan güven tazelemenin ardından ise yasal düzenlemeler için düğmeye basılacağı kaydediliyor. Hükümet atacağı adımlar konusunda Cemevleri ve derneklerle toplantılar düzenleyecek. Alevi federasyonlarıyla da temaslar gerçekleşecek.

Cemevlerinin kültür merkezi olarak Kültür Bakanlığı bünyesinde olması da hedefler arasında yer alıyor. Atılacak adımlardan bir diğerinin de Dersim olaylarının araştırılması için bir Meclis Araştırma Komisyonu olması planlanıyor.

http://www.sabah.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün