Türkiyeden Haberler

Tarsuslular İştebrak Katliamı için yürüdü: Suriye’de halklar ve inançlar katlediliyor

Cihatçı çetelerin Alevi köyü İştebrak’ta gerçekleştirdiği katliama karşı Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri yürüyüş düzenledi.

AKP destekli cihatçı çetelerin, Hatay sınırına yakın Alevi köyü İştebrak’ta gerçekleştirdiği katliam, Tarsus Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 4 Mayıs günü protesto edildi. Tarsuslular, “Suriye’de halklar ve inançlar katlediliyor. Sessiz kalma suça ortak olma, savaşa dur de” pankartı arkasında yürüdü. Halk Eğitim Merkezi önünden Yarenlik Alanı’na yürüyen eylemciler, burada bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, başını ABD’nin çektiği emperyalist güçlerin Ortadoğu üzerine geliştirdiği projelerin katliam üretmeye devam ettiği söylenirken Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn gibi demokrasiden yoksun ülkelerin emperyalizmin çıkarları uğruna eli kanlı cihatçı örgütleri besleyip, silahlandırıp Suriye, Irak ve Yemen halklarını katlettirdiği vurgulandı. AKP hükümetinin de aynı siyaseti gütmeye devam ettiği belirtilirken AKP hükümetinin yanlış ve yanlı siyaseti yüzünden hem bölge halkları ile dostlukların zedelendiği hem de dolaylı olarak milyonlarca insanın ölümüne neden olan bir savaşın ortağı olunduğu kaydedildi.

Cihatçı çetelerin bölgenin kadim halkları olan Kürtleri, Türkmenleri, Keldanileri, Süryanileri, Ermenileri, Hıristiyanları, Ezidileri, Arapları ve en başından beri Alevileri katletmeye devam ettiği ifade edildi.

tarsus-iştebrak (1)

Açıklamanın devamı şöyle:

28 Mart 2015 günü hemen Hatay sınırında olan İdlip kentini ele geçiren El Kaideye bağlı Nusra Cephesi 25 Nisanda da Cisr eş-Şuğur kasabasını ele geçirmiş ve geçtiğimiz gün bu kasabanın yakınında bulunan İştebrak adlı Alevi köyünde çoğu kadın ve çocuk onlarca Aleviyi katletmiştir.

Merak ediyoruz Eğit- donat projesi ile Türkiye’de eğitilip gönderilen teröristler Suriye’de ne iş yapmaktadırlar?

Bu katliamı yapanlar acaba bunlar mıdır? Binlerce yıldır kardeşçe yaşamış halklar nasıl bu şekilde birbirlerine boğdurulmaktadır.

Emperyalist işgal ve talan politikasının destekçisi ve iş birlikçisi hükümet ve devletleri de aynı şekilde kınıyor ve protesto ediyoruz. Suriye, Yemen, Irak halkları yalnız değildir. İştebrak, Maan, Lazkiye, Kobene, Halep, Kerkük, Musul fark etmez oralar bizim Sivas’ımızdır, Maraş’ımızdır,  Dersim’imizdir, Soma’mızdır, Gezi’mizdir, Roboski’mizdir. Halkların tam hak eşitliğinden yana olan ve 72 millete aynı nazarla bakan Aleviler olarak bütün halkımızı katliamlara karşı, Ortadoğu’da devam eden emperyalist işgal ve talana karşı tavır almaya ve vicdanları ile hareket etmeye çağırıyoruz. Bütün demokratik dost örgüt ve kurumları da bu hususta ortak mücadeleye çağırıyoruz.

tarsus-iştebrak (3)

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün