Türkiyeden Haberler

Antep’te İştebrak katliamı lanetlendi

Suriye’nin İdlib Kenti’nin Cisr Eş-Şuğur Kasabası’na bağlı İştebrak köyünde, el Nusra’nın gerçekleştirdiği Alevi katliamı Gaziantep’te protesto edildi.

Gaziantep Düztepe Mahallesi’nde bulunan Alevi Kültür Dernekleri Cemevi bahçesinde bir araya gelen dernek, sendika ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda kişi, AKP Hükümeti’nin katliama sessiz kaldığına dikkat çekerek, “Bu çetelerin Ortadoğu’daki halklara, mezheplere yönelik saldırıları tesadüf değil” dediler.

‘Katil IŞİD, işbirlikçi AKP’, ‘Katil ABD, Ortadoğu’dan defol’sloganları atılan eyleme, HDP Gaziantep Milletvekili Adayı Fatoş Çetinkaya da katıldı.

Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şube Başkanı Yılmaz Demirdelen ile Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez’in ardından kurumlar adına ortak açıklama yapan Çepnililer Derneği Başkanı Zülfikar Aslan, Ortadoğu’da emperyalistlerin ve onlarla işbirliği halindeki bölge ülkelerinin, kendi çıkarları uğruna bu katliamların gerçekleşmesine zemin hazırladıklarını belirterek, “Son katliamı ılımlı diye ifade edilen, fakat IŞİD’den bir farkı olmayan çeteler yaptı” dedi. 15’i çocuk olmak üzere 68 kişinin öldürüldüğünü ve bu sayının artabileceğini belirten Aslan, IŞİD, eL Kaide ve uzantısı el Nusra gibi örgütlere destek verenlerin bu katliamın ortağı olduğunu söyledi. Ortadoğu’da Kürtlere, Êzidîlere ve Alevilere yönelik saldırıların birer soykırım girişimi olduğunu söyleyen Aslan, “Bu katliamlara sessiz kalınmamalı” dedi.(Antep/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün