Türkiyeden Haberler

Tekke ve arazisi AKP’li vekilin vakfına

Sivas’ta Alevi köyünün satılığa çıkarılmasından sonra Alevi-Bektaşi Tekkesi Akp’lilere veriliyor…

İstanbul Fatih’te Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve restorasyonu süren Erdi Baba Türbesi, 4 dönümlük arazisiyle birlikte AKP Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel’in kurucu başkanı olduğu Tomarzalılar Vakfı’na verildi

AKP’nin kamu alanlarını vakıflar aracılığıyla parselleme faaliyetleri sürüyor. TÜRGEV, İlim Yayma Vakfı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi gibi örneklerin ardından bu defa da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Erdi Baba Türbesi, AKP’li bir milletvekilinin kurucu başkanı olduğu vakfa verildi. Devir işleminin halen süren restorasyondan sonra yapılmasıyla yenilenme işlemi de devletin kasasından çıkmış oldu.

Cerrahpaşa Mahallesi’nde 1430 metrekaresi kapalı, 2257 metrekaresi açık olmak üzere 4 dönümlük alan, Bakanlar Kurulu’nun 13 Eylül 2006 tarihli kararıyla yenilenme alanı ilan edildi. İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 7 Mayıs 2013 tarihli kararıyla ise türbenin restorasyonu kararı alındı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 21 Şubat 2014’te restorasyon çalışmalarına başladı.

Arazisiyle birlikte türbe alanını alan Tomarzalılar Kültür ve Yardımlaşma Vakfı’nın kurucu başkanı ise AKP Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel. Karayel’in özgeçmişinde memurluk hayatının İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde başladığını yazması da dikkat çekici. Daha önce İstanbul İl Kültür Müdürlüğü ile Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü de yapan Karayel, iki dönemdir milletvekili.

Bektaşi tekkesiydi

Dergâh, Erdik Baba, Ördek Baba, Erdek Baba, Örük Baba adlarıyla da anılıyor. Dergâhın kurucusunun Şeyh Zeynel Abidin olduğu sanılıyor. 1784 tarihli Mecmua-i Tekaya defterinde dergâh adı “Davutpaşa Örük Baba Tekkesi” olarak geçiyor. Tekke şeyhinin Abidin olduğu belirtiliyor. Önceleri, Bektaşi tekkesi olduğu kaydedilen dergâh sonradan Nakşi dergâhı olmuş. 1890 tarihli “Mecmua-i Tekaya”da ise dergâhın Kadiri olup şeyhinin Agah Efendi olduğu kaydediliyor.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün