Türkiyeden Haberler

Tokat Alevileri: Artık yeter oyumuz HDP’nin

Tokat Alevilerinden Yıldız, Sekin, Zengin, Arslan ve Gülbal; HDP’nin kurulmasıyla artık bir evlerinin olduğunu ve köylerindeki seçim çalışmalarına da önce komşu ve akrabalarını ikna ederek başladıklarını aktardılar.

Yeni yaşam çağrısının karşılık bulduğu Tokat’ta, Alevilerden HDP’ye büyük bir destek var. Tokat’ta bulunan Alevi köylerindeki dereler bile AKP’ye oy veren köylere satılırken, yanlış tarım politikaları ve Alevi köylerine karşı alınan tavır yüzünden köyler boşalmış durumda. Bütün bu sorunlara cevabın ise HDP olduğuna inanç yüksek.

Tokat’ta ANF olarak seçim nabzını tuttuk…

‘ALEVİ BİLİNCİNDE OLAN HERKESİN YERİ HDP’

Tokat’ın Turhal ilçesinden olan Leman Sekin: Alevilerin artık bir evi oldu. Daha önceleri oyumuz boşa gitmesin diye diğer partilere oy veriyorduk ama artık bizim de bir partimiz var, bundan sonra oyumuz HDP’nin. Yıllarca Tokat’ta Alevi köylerine sahip çıkılmadı, CHP milletvekilleri var ama bir gün bile olsa köyümüze uğramadılar. Yeniden değerlerimize kavuşmak için HDP’ye oy vermeliyiz. Alevi kimliğine sahip herkes HDP’ye oy vermeli. Biz de köyümüzde başladık seçim çalışmalarına akrabaları, komşuları ikna ederek büyüyoruz. Barajı da aşacağız, sıkıntımız yok.

‘ÇİTÇİ, MUHTAR, ALEVİ, KÖYLÜ OLARAK OYUM HDP’NİN’

Korulu Köyü muhtarı Mustafa Zengin: Köylünün durumu her geçen gün daha fazla kötüye gidiyor. AKP iktidarının tarım politikaları köylüleri muhtaç hale getirdi. Ürettiğimiz hiç bir ürünün parasını alamıyoruz. Ekilen ürünlere kota uygulaması getirildi, ektiğimiz tütün ve pancarı da artık ekemiyoruz. AKP köylüyü bitirdi artık açız. Bir Alevi, köylü, çiftçi olarak bu uçurumun kapanması için bu seçimde oyumuz HDP’nin. Köyümüzde yüksek oranda oy bekliyoruz, köylünün, çiftçinin, esnafın tek çaresi HDP’dir.

‘ALEVİ KÖYLERİ SAHİPSİZ, YOLUMUZU BİLE BİZ YAPTIK’

Tokat Turhal’a bağlı Korulu köyünde oturan Pakize Arslan: AKP sayesinde çiftçilik öldü. Tarım yapamaz hale geldik artık. Kota uygulaması bizi zor durumda bırakıyor. Tarım bitince gençler köylerden başka yerlere çalışmaya gittiler, okul ve sağlık ocakları kapandı. Bunlarla uğraştığımız yetmezmiş gibi birde HES yapmaya başladılar köyümüze. Alevi köylerinde bulunan dereleri ve içme suyu kaynağını AKP’ye oy veren köylere satıyorlar. Alevi köyleri sahipsiz, yollarımızı bile biz kendi imkanımızla yaptık. Artık bizimde destek alacağımız, sorunlarımızı çözeceğimiz siyasi bir gücümüz var. Bütün gücümüzle HDP barajı aşsın diye çalışıyoruz, baraj sorunumuzda yok zaten.

‘AKP’LİLER, ALEVİ KÖYLERİNDEKİ DERELERİ SATIYORLAR’

Cemal Gülbal: Yıllardır Tokat’ta oturuyorum ama Alevi köylerine bir yatırımın yapıldığını görmedim. CHP milletvekilleri var ama hiç birinin yüzünü dahi göremedik şimdiye kadar. Alevi köylerindeki içme sularını bile AKP’ye satacak kadar Alevi düşmanı bunlar. Bu seçimde HDP’ye oy vererek bunları aşacağı artık bizim de bir partimiz var, canla başla çalışıyoruz Tokat’ta Alevilerden büyük oy alacak HDP.

‘KÜRTLERİN VE ALEVİLERİN PARTİSİ’

Tokat’ta doğup büyüyen Ekrem Yıldız: Bir Alevi olarak kendimi en yakın hissettiği parti HDP’dir. HDP lafını dolandırmadan, vaatlerde bulunmadan anlatıyor. Kürtlerin ve Alevilerin kendilerini bulabilecekleri tek parti HDP’dir. Daha önceleri başka partilere oy vermiş de olsalar, bu seçimlerde HDP’ye oy vermeleri lazım. Faşizmden kurtulmak için bu şart.

http://www.firatnews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün